Site En Üst Reklam
İstanbul
DOLAR15.8018
EURO16.8577
ALTIN945.79
Haber Sayfa Üstü

Zafer Partisi BDDK ve SPK hakkında suç duyurusunda bulundu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Zafer Partisi BDDK ve SPK hakkında suç duyurusunda bulundu
Abone ol
Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ ve Zafer Partililer Ankara Adliyesi'ne giderek BDDK ve SPK hakkında suç duyurusu yaptı. Burada bir açıklama yapan Özdağ manipülasyon ve yanıltıcı işlem nedeniyle kamu davası açılmasını talep ettiklerini belirtti.

Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ Ankara Adliyesi önünde yapmış olduğu basın açıklamasında, son dönemlerde yaşanan döviz ve kur işlemleri hakkında konuştu.

Zafer Partisi Lideri Özdağ'ın açıklamaları şöyle:

“Malumunuz uzunca bir süredir ülkemiz derin bir ekonomik krizin içerisindedir. Bu ekonomik krizin baş nedenlerinden birisi de Suriyeli sığınmacılara harcanan paralardır.Ekonomik krizin nedenlerinden birisi de kötü yönetilen para ve döviz politikası’dır. 23 Kasım 2021 tarihinde Merkez Bankası “…döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir.” şeklinde bir açıklama yapmış, ardından vatandaşlarımızı ve şirketlerimizi aşırı oynak piyasada işlem yapmayın diye uyarmıştır. Cumhurbaşkanlığı tarafından Devlet Denetleme Kurulu iddiaları soruşturmak üzere görevlendirilmiş, ancak kamuoyuna yansıyan bir sonuç alınmamıştır.” dedi.

MANİPÜLASYON VE YANILTICI İŞLEMLER TANIMLANDI

Hızla yükseliş gösteren döviz kurunun ani bir düşüş yaşamasını değerlendiren Özdağ; “Döviz kurunun 1,5 aylık süreçteki hızlı yükselişi ve birden 12,6TL’lere gerilemesi hayatın olağan akışına aykırıdır. Bu safhada yani dolar döviz kurunun yükselişi ve aniden inişi safhasında kamuoyunda; ülkeye 40 milyar dolar gibi büyük paraların sokulduğu, kamu bankaları vasıtasıyla piyasaya dolar sürüldüğü, düzenlemeyi önceden öğrenen kişiler tarafından, gece 18 TL üzerinden 1 milyar dolar satıldığı ve sabah kur düşünce tekrar döviz alındığı gibi hafife alınamayacak ölçüde birçok MANİPÜLASYON iddiası ileri sürülmüştür.” dedi.

Konuya ilişkin haber ve değerlendirme yapan basın mensubu ve ekonomistlere yapılan uygulamaları ise şu şekilde değerlendirdi; “Toplumu uyarma ve aydınlatma görevi bulunan bir kısım basın mensubu ile ekonomist, BDDK tarafından, uyarmaya çalıştıkları kur manipülasyonunun adeta kaynağıymış gibi suçlamalara maruz bırakılmış, sorun hakkında suç duyurusu ile kimlik bilgileri ifşa edilerek kişilik hakları zedelenmiş, masumiyet karinesi ihlal edilmiş, haber, yayın ve analiz yapmalarının önüne geçilmeye çalışılmıştır.” dedi.

KAMU DAVASI AÇILMASI TALEP EDİLDİ

Savcılık makamına parti olarak manipülasyon ve yanıltıcı işlem nedeniyle kamu davası açılmasını talep ettiklerini belirten Özdağ sözlerine şöyle devam etti; “Ayrıca devletin bekası ve kamu güvenliği açısından hayati önemi haiz zararlara seyirci kalarak 5411s. Bankacılık Kanunu ile 6362s. Sermaye Piyasası Kanunu’ndaki görev ve sorumluluklarını yerine getirmediklerine yönelik açık ve yeterli emare bulunan BDDK ve SPK yönetim kurulu üyeleri hakkında da gerekli soruşturmanın yapılarak eylemlerine uyan suçlardan dolayı haklarında kamu davası açılmasını talep ettik.  Halihazırda kamu görevlisi olan şüphelilerin konumları, delillere etki etme ihtimalleri ve soruşturmanın selameti açısından soruşturma ve kovuşturma safhasında görevden el çektirilmelerini yürütme organından bekliyoruz.” dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tüm Bel-Sen: 86 bin İBB emekçisini lekeleyemezsiniz!Önceki Haber

Tüm Bel-Sen: 86 bin İBB emekçisini lekel...

Elif Güçkıran başarılı oyunculuğu ile yönetmenden tam not aldıSonraki Haber

Elif Güçkıran başarılı oyunculuğu ile yö...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar