İstanbul
DOLAR17.9659
EURO18.3463
ALTIN1031.1

Yeni Alman hükümetinin çifte vatandaşlık açıklaması memnuniyet yarattı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yeni Alman hükümetinin çifte vatandaşlık açıklaması memnuniyet yarattı
Abone ol
Alman vatandaşlığı alırken, göçmenlerin önceki vatandaşlıklarını terk etmesi zorlamasından vaz geçilerek, çifte vatandaşlık hakkının SPD, Yeşiller ve FDP’nin oluşturacağı yeni Alman hükümetinin programına alınmasını Almanya'da yurttaşlarımız tarafından sevinçle karşılandı.

Mehmet TANLI / ALMANYA

Yıllardan beri çifte vatandaşlık hakkı için mücadele veren Kuzey Ren Vesfalya (KRV) - Seçim Hakkı Girişimi Başkanı eğitimci- yazar Bahattin Gemici yaptığı basın açıklamasında, bu kararın/vaadin en kısa zamanda hayata geçirilmesini talep etti.

Okurlarımızın hatırlayacağı gibi, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Meclisine sunulan çfte vatandaşlık yasa teklifi CDU, FDP ve AFD'nin oylarıyla reddedilmiş ve yurttaşlarımızı hayal kırıklığına uğramıştı.

Koalisyon partileri tarafından çifte vatandaşlığın yeniden düzenlenerek kolaylaştırılması yönünde aldığı kararın, eşit haklar ve entegrasyon için önemli bir adım olduğunu belirten Kuzey Ren Vestfalya - Seçim Hakkı Girişimi Başkanı Bahattin Gemici; “Kararlılıkla yürüttüğümüz mücadele sonunda olumlu bir noktaya ulaştık. Yeni hükümet kurulduktan sonra alınan kararın bir an önce uygulamaya sokulmasını istiyoruz” dedi.

“Çifte vatandaşlık kampanyasının, Almanya Türk Toplumu TGD’nin eski Genel Başkanı Prof. Dr. Hakkı Keskin tarafından doksanlı yıllarda başlatıldığını belirten Gemici; “Çifte vatandaşlık sayesinde yurttaşlarımızın sosyal hakları güvence altına alınacak, ülke siyasetinde söz sahibi olmalarının önü açılacak, Türk toplumunun sorunlarına kulak verilecek, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı azalacaktır. Yurttaşlarımızı, özellikle gençlerimizi demokratik Alman partilerine ve derneklerine üye olmaya, yaşadığımız ülkenin sorunlarıyla yakından ilgilenmeye çağırıyorum” görüşünü savundu.

MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİ

Alman Anayasası’nın 3’üncü maddesinde “Bütün insanlar yasa önünde eşittir. Cinsiyeti, soyu, ırkı, dili, yurdu ve kökeni, inancı, dini veya siyasi görüşü nedeniyle hiç kimse mağdur edilemez ve hiç kimseye imtiyaz tanınamaz” dendiğini belirten eğitimci-yazar Bahattin Gemici şunları söyledi: “Alman vatandaşlığını alan ancak 2000 yılından sonra tekrar Türk vatandaşlığını geçen yurttaşlarımızın mağduriyeti de derhal çözüme kavuşturulmalıdır. Alman vatandaşlığına geçmek istemeyen göçmenlere ise yerel seçimlere katılma hakkı tanınmalıdır.

Konunun takipçisi olacaklarını belirten Gemici; göçmen kuruluşlarının aralarındaki görüş ayrılıklarını bir kenara bırakarak birlik olmalarını istedi.

KOALİSYON SÖZLEŞMESİ NELERİ İÇERİYOR?

Yeni kurulacak hükümetin koalisyon sözleşmesinde, yani hükümet programında göçmenler açısından başka iyileştirici-kolaylaştırıcı önemli maddeler de bulunuyor.

SPD, Yeşiller ve FDP partileri tarafından görüş birliğine varılan anlaşmaya göre, Alman vatandaşlığına geçişler kolaylaşacak; daha önce 8 yıl olan başvuru süresi 5 yıla inecek, başarılı bir uyum süreci geçirenler ise 3 yıl sonra başvuru yapabilecek.

Katılım Yasası, Demokrasi Teşvik Yasası çıkarılacak, göçmenlere yönelik destek projeleri sürdürülecek, Müslüman gençlik örgütleri desteklenecek ve NSU kurbanları için bir dokümantasyon merkezi oluşturulacak.

Almanya normal de şimdiye kadar çifte vatandaşlığı her ülkenin vatandaşına değil ve sadece özel durumlarda bilim insanlarına, sporculara ve üstün yetenekli göçmen gençlere tanıyordu.

Kuzey Ren Vesfalya Seçim hakkı girişimi 95 farklı sivil toplum örgütü yola çıktı ve şu anda da eyalette faaliyet sürdüren çok sayıda STK tarafından da destekleniyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye'nin en genç liderinden gençlere dikkat çekici çağrıÖnceki Haber

Türkiye'nin en genç liderinden gençlere...

Avustralya Parlamentosu cinsel taciz skandalı ile sallandıSonraki Haber

Avustralya Parlamentosu cinsel taciz ska...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar