İstanbul
DOLAR27.3861
EURO29.0664
ALTIN1627.6

Ümit Yalım: İsveç'in NATO üyeliği onaylanamaz!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ümit Yalım: İsveç'in NATO üyeliği onaylanamaz!
Abone ol
Milli Savunma Bakanlığı Eski Genel Sekreteri Ümit Yalım, İsveç'in NATO üyeliği başvurusuna Türkiye'nin onay vereceği yönündeki açıklamaları sert ifadelerle eleştirdi.

İSVEÇ’TE KUTSAL KİTABIMIZ KUR’AN-I KERİM CAYIR CAYIR YAKILIRKEN, ERDOĞAN, İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİNE DESTEK VERDİ !...

İsveç’in NATO üyelik süreci devam ederken 21 Ocak 2023’te İsveç’in Başkenti Stockholm’daki Türk Büyükelçiliği’nin tam karşısında, kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim küstahça yakıldı. 28 Haziran 2023’te de Stockholm’daki bir caminin önünde Kur’an-ı Kerim yakılmasına izin verildi. İsveç, kutsal kitabımıza karşı küstahça yapılan eylemleri ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdi.

ABD Başkanı Biden ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç’in NATO’ya üyeliğini güçlü bir şekilde desteklerken Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan tarafından cılız açıklamalar yapıldı. Erdoğan’ın, İsveç’in NATO’ya üyeliği konusunda ne yapacağı merak ediliyordu. 10 Temmuz 2023 akşamı Erdoğan’ın kararı açıklandı. İsveç’te kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim cayır cayır yakılırken, Erdoğan, İsveç’in NATO üyeliğine destek verdi.

YUNAN İŞGALİNİN GÖLGESİNDE NATO ZİRVESİ !...

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenecek NATO Zirvesi, üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla 11-12 Temmuz 2023’te gerçekleşecek. Zirvede ele alınacak konuların başında İsveç’in üyeliği ve Rusya’nın Ukrayna işgali yer alıyor. Yunanistan’ın Türk adalarını işgal etmesi ise gündemde yok. Çünkü, Erdoğan ve AKP Hükümetleri, adalarımızın işgalini NATO’nun gündemine getirmedikleri gibi işgal nedeniyle 2004’ten bu güne kadar Yunanistan’a bir tek nota bile vermediler. Ayrıca, Genelkurmay Başkanlığı’nın, 2009, 2010 ve 2013’te işgal edilen adaların boşaltılması teklifi, Başbakan Erdoğan ve AKP Hükümetleri tarafından reddedildi. Erdoğan ve Hükümetinin işgal edilen adalarımıza sürekli olarak kayıtsız kalmasından istifade eden Yunanistan, 04 Temmuz 2023’te, Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Angelos Choudeloudis’i işgal edilen Türk adalarına göndererek Türkiye’ye meydan okudu. Yani, NATO Zirvesi, Yunan işgalinin gölgesinde toplanacak.

Korg. Angelos, 04 Temmuz 2023’te, Bulamaç, Kalolimnoz ve Keçi adalarını ziyaret ederek adada konuşlandıran işgalci Yunan birliklerinin Harekâta Hazırlık Denetlemesini yaptı. Konu ile ilgili haber ve fotoğraflar Yunan Kara Kuvvetleri Komutanlığı Resmi İnternet Sitesi ve Kalymnos news gr haber sitesinde yayınlandı. Korg. Angelos, bize ait ve burnumuzun dibindeki adalarda Türkiye’ye meydan okurken, Başkomutan Tayyip Erdoğan, Savunma Bakanı Emekli Orgeneral Yaşar Güler, Dışişleri Bakanı Emekli Başçavuş Hakan Fidan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Musa Avsever, Ege Ordusu Komutanı Korg. Kemal Yeni, MİT Başkanı İbrahim Kalın, olanı biteni turist gibi seyretti. Yunanistan’a nota verilmedi.

Korg. Angelos, ilk olarak Aydın Bulamaç Adası’na geldi ve işgalci Yunan askerleri ile birlikte poz vererek Türkiye’ye meydan okudu. Aydın Bulamaç Adası 6 millik Türk Karasuları içinde bulunuyor.

Daha sonra Muğla Kalolimnoz Adası’na gelen Korg. Angelos, işgalci Yunan askerleri denetledi. Ada’da konuşlu Yunan Askeri Üs binasının duvarına çizilen dev Yunan bayrağı ve Türkiye’ye el sallayan Yunan askerlerinin resminin önünde işgalci Yunan askerleri ile birlikte poz veren Korg. Angelos, egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı. Muğla Kalolimnoz Adası da 6 millik Türk Karasuları içinde bulunuyor.

Son olarak Muğla Keçi Adası’na gelen Korg. Angelos, ada’daki işgalci Yunan askerleri ile birlikte poz vererek yine Türkiye’ye meydan okudu. Muğla Keçi Adası da 6 millik Türk Karasuları içinde bulunuyor.

TÜRKİYE, NATO’DAKİ KAZANIMLARINI KAYBEDİYOR !...

Ecevit Hükümeti döneminde edinilen NATO’daki kazanımlarımızı, Erdoğan ve AKP Hükümetleri döneminde teker teker kaybediyoruz. Başbakan Bülent Ecevit ve Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu döneminde bütün NATO dokümanlarına TRNC (Turkish Republic of Northern Cyprus-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) ifadesi yazıldı. Böylece, KKTC’nin tanınması için önemli bir adım atılmış oldu.

Ancak, 2008 yılında, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ döneminde, NATO dokümanlarından TRNC yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ifadesi çıkarıldı. Ecevit-Kıvrıkoğlu dönemindeki kazanımlarımızı kaybettik.

Peygamber efendimize hakaretler içeren karikatürlerin yayınlandığı Danimarka’nın BaşbakanıRasmussen, Erdoğan ve AKP Hükümeti’nin desteği ile Nisan 2009’da NATO Genel Sekreterliği’ne seçildi.

Fransa Devlet Başkanı Sarkozy’nin, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkmasına ve Türkiye’ye İmtiyazlı Ortaklık önermesine rağmen, Erdoğan ve AKP Hükümeti’nin desteği ile Fransa, Nisan 2009’da NATO’nun askeri kanadına geri döndü. NATO’nun karar mekanizmasındaki askeri kadrolarımızın bir kısmı Fransa’ya verildi. Türkiye askeri kadrolarını kaybederken, Fransa yeni askeri kadrolar kazandı.

NATO dokümanlarında Makedonya Cumhuriyeti için “Eski Yugoslavya Makedonya Cumhuriyeti” (FYROM-Former Yugoslav Republic of Macedonia) yazarken Başbakan Bülent Ecevit ve Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu döneminde bütün NATO dokümanlarına, “Türkiye, Makedonya Cumhuriyeti’ni anayasal ismiyle tanır” (Turkey recognizes the Republic of Macedonia with its constitutional name) ifadesi yazılarak FYROM adı tanınmadı. Yunanistan, anayasal ismini kullanması nedeniyle Makedonya’nın NATO’ya üye olmasını 10 yıl süre ile veto etti. Makedonya’nın adını “Kuzey Makedonya” olarak değiştirmesinden sonra Yunanistan 2020’de vetosunu kaldırarak Makedonya’nın NATO üyeliğini onayladı. Erdoğan ve AKP Hükümeti de Yunanistan’ın dayatmasına boyun eğerek “Kuzey Makedonya” adını veto etmedi. Ecevit-Kıvrıkoğlu dönemindeki bir kazanımızı daha kaybettik.

İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİ İÇİN EN AZ 5 ŞART YERİNE GETİRİLMELİDİR !...

Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği aceleye getirilmiş ve TBMM tarafından onaylanmıştır. Ancak, İsveç’in NATO’ya üyeliği için en az 5 şart gündeme getirilmeli ve bu şartlar yerine getirilmeden İsveç’in NATO üyeliği onaylanmamalıdır.

İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanması için;

BİRİNCİ ŞART : Yunanistan, Ege Denizi’nde işgal ettiği 20 Türk Adası ve 2 Türk Kayalığını boşaltarak Türkiye’ye teslim etmelidir.

NATO Antlaşması’nın 5. Maddesine göre üye ülkelerin herhangi birisine yapılan silahlı saldırı ittifakın bütün üyelerine yapılmış olarak kabul edilmekte ve Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51. Maddesindeki meşru savunma hakkının kullanılmasına imkan sağlamaktadır. Ayrıca, NATO Antlaşması’nın 6. Maddesine göre Türkiye topraklarına ve 23° 27’ 00 ’’K enleminden geçen Yengeç Dönencesi(Suudi Arabistan, Mısır ve Libya’dan geçen enlem)’nin kuzeyinde yer alan adalara yapılan saldırı 5. Madde kapsamında değerlendirilir.

Yunanistan’ın Ege Denizi’nde işgal ettiği adalarımız Yengeç Dönencesi’nin kuzeyinde olup NATO Antlaşması’nın 5. ve 6. Maddeleri kapsamındadır. Yunanistan, işgal ettiği adalarımızı ve kayalıklarımızı boşaltarak Türkiye’ye teslim etmelidir. Aksi halde NATO Antlaşması’nın 5. ve 6. Maddelerinin uygulanması talep edilmeli ve Yunan işgali altındaki Türk adalarının NATO tarafından boşaltılması sağlanmalıdır.

İKİNCİ ŞART : Yunanistan, Gayri Askeri Statüde olan Ege Adaları’ndaki askeri birlikleri ile silah, araç ve mühimmatını ana kıtasına geri çekmelidir.

Yunanistan, 1923 Lozan Antlaşması ve 1947 Paris Antlaşması’na göre Ege Denizi’nde Gayri Askeri Statüde olan 23 adadan 22’sini silahlandırmıştır. Adalara, 2 Mekanize Tümen, 4 Mekanize Tugay ve 16 Tabur-Alay konuşlandıran Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki askeri varlığı 2 Ordu büyüklüğündedir. Türkiye’nin İzmir’de konuşlu Ege Ordusu ise eğitim ordusudur. Yunanistan’ın Gayri Askeri Statüde olan Ege Adaları’ndaki askeri varlığı Türkiye için potansiyel bir tehdittir. Yunanistan, adalara konuşlandırdığı askeri birlikleri ile Türkiye’nin batısını işgal edecek şekilde tertiplenmiştir. Yunanistan’ın 15 Mayıs 1919’da, Midilli Adası’ndaki Piyade Tümeni’ni nakliye gemileri ile taşıyarak İzmir’i işgal ettiği unutulmamalıdır. Yunanistan, Lozan ve Paris Antlaşmaları gereği adalardaki askeri birlikleri ile silah araç ve mühimmatını ana kıtasına geri çekmelidir.

ÜÇÜNCÜ ŞART : Türkiye, F-35 projesine geri dönmelidir.

Türkiye, Ecevit Hükümeti döneminde Müşterek Taarruz Uçağı (Joint Strike Fighter, F-35) projesine katıldı. Erdoğan Hükümeti’nin S-400 alımı nedeniyle Türkiye, 120 adet F-35 uçağı alacağı projeden çıkarıldı. Proje devam etseydi Türkiye’ye 2018’den itibaren her yıl 10 uçak teslim edilecek ve Türkiye 2023 yılı sonunda toplam 60 adet F-35 uçağına sahip olacaktı. Türkiye’yi projeden çıkaran ABD, Yunanistan’a 2028 yılına kadar 25 adet F-35 uçağı teslim edecek. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Milli Muharip Uçağın en erken 2028’de envantere gireceğini açıkladı.

Harekât Yarıçapı 1100 km. olan F-35 uçaklarının Yunan Hava Kuvvetleri’nin envanterine girmesi ile birlikte Ege Denizi’ndeki hava üstünlüğü Yunanistan’a geçecektir. Yunanistan, Limni, Midilli, Sisam, Rodos, Çoban adalarındaki havaalanlarına ve Güney Kıbrıs’ın Baf bölgesindeki havaalanına konuşlandıracağı F-35 uçakları ile Türkiye’nin her tarafına hava harekâtı yapabilir. Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki hava üstünlüğünün devam etmesi için en kısa zamanda F-35 projesine dönmesi gerekmektedir. (ABD’nin Türkiye’ye, F-35 yerine F-16 uçağı vermesi yeterli değildir. Çünkü F-16’nın Harekât Yarıçapı 500 km. dir.)

DÖRDÜNCÜ ŞART : ABD, PKK/PYD’ye olan desteğine son vermelidir.

BEŞİNCİ ŞART : İsveç, ülkesinde barınan PKK ve diğer yasadışı örgüt mensubu teröristleri Türkiye’ye iade etmelidir.

Bu şartlar sağlanmadan İsveç’in NATO’ya üyeliği onaylanmamalıdır. Türkiye’nin güvenliği İsveç’in güvenliğinden daha önemlidir. Çünkü, Rusya, İsveç’i henüz işgal etmedi ve işgal etmesi de uzun vadede mümkün değil ama Yunanistan, Türkiye’nin adalarını işgal etti. Yunanistan, kendi şartlarını kabul ettirinceye kadar Makedonya’nın NATO’ya üyeliğini 10 yıl süreyle veto etmiş, şartları kabul edilince 2020’de vetosunu kaldırmıştır. Türkiye de, yukarıda belirtilen en az 5 şart yerine getirilinceye kadar İsveç’in NATO üyeliğini veto etmeli, şartların tamamı sağlandıktan sonra vetosunu kaldırmalıdır. Tayyip Erdoğan, yukarıda belirtilen şartlar sağlanmadan 10 Temmuz 2023 akşamı, İsveç’in NATO üyeliğine destek verdi. Böylece, Erdoğan ve AKP Hükümetlerinin adalarımızı alenen Yunanistan’a teslim ettiği, Türkiye’nin güvenliğini tehlikeye attığı, ABD’nin vesayeti altında olduğu ve terörle mücadelede samimi olmadığı tescil edilmiş oldu.

İsveç’in NATO üyeliği onay için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geldiğinde, Meclisteki 28. Dönem Milletvekilleri, daha önce Meclisin 01 Mart 2003’teki milli ve onurlu duruşunu göstererek İsveç’in NATO üyeliğini onaylamamalıdır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi;

*Ülkemizin batısındaki adalarımızı Yunan işgalinden kurtararak Türkiye’nin toprak bütünlüğünü sağlamalı,

*1923 Lozan ve 1947 Paris antlaşmalarına göre Gayri Askeri Statüde olan Ege adalarındaki Yunan askeri varlığına son vermeli,

*Türkiye’nin F-35 Projesine dönmesini sağlayarak Ege’deki hava üstünlüğümüzün devamını sağlamalı,

*ABD’nin, PKK/PYD’ye olan desteğine son vermesini sağlamalı,

*İsveç’in, ülkesinde barındırdığı PKK ve diğer yasadışı örgüt mensubu teröristleri Türkiye’ye iade etmesini sağlamalıdır.

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı Eski Genel Sekreteri

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bolu Belediye Başkanı Özcan, Değişim ve Adalet yürüyüşü başlattıÖnceki Haber

Bolu Belediye Başkanı Özcan, Değişim ve...

27. Bayburt Dede Korkut Şölenleri başladıSonraki Haber

27. Bayburt Dede Korkut Şölenleri başlad...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar