Site En Üst Reklam
İstanbul
DOLAR16.3461
EURO17.4189
ALTIN968.91
Haber Sayfa Üstü

Türkmenistan Afgan hükümetini ülkeye davet etti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkmenistan Afgan hükümetini ülkeye davet etti
Abone ol
Bir dizi görüşmeler için ülkede bulunan Türkmenistan tarafı, Afganistan Hükümet heyetini Türkmenistan’a davet etti.

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ve beraberindeki heyetin 30-31 Ekim tarihlerinde Afganistan’ın başkenti Kabil’e yaptığı ziyaretin ardından Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada konu ile ilgili bilgi verildi.

Raşid Meredov, Kabil ziyareti kapsamında Afganistan Hükümet Başkanı Muhammed Hasan Ahund’un da dahil olduğu Afganistanlı üst düzey resmi yetkililer ile bir dizi temaslarda bulundu.

Raşid Meredov, Türkmenistan tarafının Afganistan’ın yeni devlet kurumları ile yapıcı diyaloğa ve yakın işbirliğine hazır olduğunu vurgulayarak, Türkmenistan’ın Afganistan’da siyasi istikrarın ve güvenliğin yanı sıra Afgan halkının refahının ve birliğinin sağlanması ve mevcut uyuşmazlıkların çözüme kavuşturulması için yalnızca barışçıl yaklaşımların, siyasi ve diplomatik araçların kullanılmasından yana olduğunu belirtti.

Görüşmede taraflar, önemli alanlardaki ortak projelerin uygulama süreçlerinin hızlandırılmasına özel önem verdiler. Bu bağlamda, iki ülkenin Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) doğalgaz boru hattı, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan (TAP) elektrik nakil hattının yanı sıra Türkmenistan’dan Afganistan’ın birçok eyaletine uzayan demiryolu hattı inşaatini de hızlandırmaya hazır oldukları dile getirildi.

Raşid Meredov ile Afganistan Hükümeti Başkan Yardımcısı Abdüsselam Hanefi başkanlığında yapılan ve ekonomi konularının ele alındığı görüşmeye Afganistan Ekonomi, Maliye, Çalışma ve Sosyal İşler, Dağ ve Maden, Enerji ve Su Kaynakları, İletişim, Sanayi ve Ticaret, Bilgi ve Kültür Bakanları ve Da Afghanistan Brishna Sherkat şirketi başkanı katıldı.

Görüşmede iki ülkenin siyasi ve ekonomik alanlarda karşılıklı etkileşimleri kapsamlı bir şekilde ele alındı. Özellikle ortak projelerin uygulama süreçlerinin hızlandırılması, güvenliklerinin sağlanması, çeşitli seviyelerde karşılıklı görüşmelerin sıklaştırılması aracılığı ile iki ülkenin kamu ve özel sektörleri arasında işbirliği yelpazesinin genişletilmesi konularına dikkat çekildi.

Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile Afganistan’ın geçici Dışişleri Bakanı Amir Han Muttaki arasında yapılan görüşmede siyasi, diplomatik ve insani alanlarda ikili gündemin öncelikli konuları ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Türkmenistan tarafı, Afganistan Hükümet heyetini ziyaret için Türkmenistan’a davet etti.

Raşid Meredov ile Molla Muhammed Yakub başkanlığında yapılan ve güvenlik konularının görüşüldüğü toplantıya Türkmenistan’ın ilgili Bakanlıklarının yöneticilerinin yanı sıra Afganistan Savunma, İçişleri Bakanları, Milli Güvenlik ve Sınır Muhafaza Servislerinin yöneticileri katıldılar.

Görüşmeler esnasında iki ülke sınırındaki etkileşimlerin genişletilmesi aracılığı ile güvenlik ve istikrarın sağlanması ve daha da pekiştirilmesine yönelik çabaların sürdürülmesi ihtiyacına vurgu yapıldı. Böylece, Afganistan tarafı ortak sınırın yanı sıra tüm ortak ekonomik projelerin güvenliğini sağlayacağını açıkladı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Aşısızların hayatını kaybetme riski 32 kat daha fazla!Önceki Haber

Aşısızların hayatını kaybetme riski 32 k...

Türk doktorlar yapışık ikizleri başarıyla ayırdıSonraki Haber

Türk doktorlar yapışık ikizleri başarıyl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar