EnerjiSa
İstanbul
DOLAR31.0488
EURO33.6842
ALTIN2036.1

Türkiye - Vietnam İş Forumu düzenlendi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye - Vietnam İş Forumu düzenlendi
Abone ol
Türkiye-Vietnam İş Forumu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Vietnam Planlama ve Yatırım Bakanlığı ve Vietnam Ankara Büyükelçiliği organizasyonunda Sheraton Ankara Hotel'de düzenlendi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye-Vietnam İş Forumu'ndaki konuşmasında, Güneydoğu Asya'nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden olan Vietnam ile Türkiye arasındaki ticaret ve yatırım bağlarını güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi.

İki ülke arasındaki coğrafi uzaklığa rağmen ortak girişimler ve yatırımlarla, birlikte iş yapma kültürünün geliştirilebileceğini dile getiren Kacır, yatırımlarda bürokrasinin azaltılması, bankacılık hizmetlerinin hızlandırılması için dijital alanda işbirliği ve Türk çalışanlarına vize ve çalışma izinlerinin sağlanmasıyla ekonomik alandaki işbirliğinin güçleneceğine dikkati çekerek, Asya ile kuvvetli ticari bağlantıları olan Vietnam'ın, Türk yatırımcılar için Asya'daki üretim merkezi olmaya namzet olduğunu dile getirdi.

KACIR: VİET NAM ASYA'YA BİR GİRİŞ KAPISI

Asya'ya açılmayı düşünen yatırımcı, müteahhit ve sanayiciler için Vietnam'ın bir giriş kapısı işlevi göreceğini vurgulayan Kacır, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye'miz ise Vietnam açısından AB ile tesis edilen Gümrük Birliği ve imzaladığı serbest ticaret anlaşmalarıyla yaklaşık 1 milyar kişilik pazara ulaşabilme imkanı sağlayan bir konumda. Vietnamlı yatırımcılar ve sanayiciler için Türkiye'nin, teknoloji ve sanayi ekosistemi ve üç kıtaya yayılan güçlü ağıyla büyük fırsatlar sunduğunu belirtmek isterim. Fintech'ten, dijital dönüşümü pek çok alanda işbirliğini kuvvetlendirme imkanına sahibiz. Ülkelerimizin coğrafi uzaklığına rağmen ortak girişimler ve yatırımlarla iş yapma kültürünü geliştireceğimizden eminim. Ülkemize inanan ve güvenen Vietnamlı yatırımcılara destek olmaya her zaman hazırız."

AĞAR: İŞBİRLİKLERİMİZ GÜÇLENMELİ

Ticaret Bakan Yardımcısı Volkan Ağar da forumun, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi hedefine ulaşılmasında önemli bir fırsat oluşturacağını söyledi.

Vietnam'ın, yaklaşık 104 milyonluk genç nüfusuyla Asya'nın gelecek vadeden ülkeleri arasında yer aldığına işaret eden Ağar, şu bilgileri paylaştı:

"Vietnam ekonomisi geçtiğimiz 10 yılda, pandemi koşullarına rağmen yıllık ortalama yüzde 6'nın üzerinde büyüme kaydederek milli gelirini ikiye katlamayı başardı. Aynı dönemde dış ticareti dengeli bir şekilde cüzi bir fazlalıkla büyümesini sürdürdü. İhracatını ise 5'e katladı. Son dönemde taraf olduğu, çok taraflı, ticari ve ekonomik anlaşmalar Vietnam'ın yükselişini ve küresel üretim zincirlerindeki rolünü kuvvetlendirdi."

Ağar, Türkiye'nin genç nüfusunun güçlenen ekonomisinin ve sahip olduğu bölgesel gücünün ivmelenmesiyle bölgesinin ekonomik ağırlık merkezi olmayı başardığına dikkati çekti.

İki ülkenin bulunduğu konumun önemine değinen Ağar, "Ülkelerimizin bu yükselişini işbirliği fırsatına çevirerek kendi bölgelerimizde sahip olduğumuz avantajları da kullanarak Asya'nın en batısında yer alan Türkiye'nin, Vietnam'ın AB'ye erişiminde en doğusunda yer alan Vietnam'ın ise ülkemizin Asya Bölgesi'ne açılmasında önemli bir üs olma potansiyelini taşıyor." dedi.

İkili ticaretin dengeli şekilde, daha yüksek seviyelere ulaşması gerektiğini dile getiren Ağar, "Ticaret ortaklarımızdan kamu kurumlarımız ve iş dünyası kuruluşlarımızla daha proaktif işbirlikleriyle, ülkelerimiz arasındaki işbirliğini güçlendirmelerini bekliyoruz." ifadesini kullandı.

AKSOY: VİET NAM İLE TİCARET POTANSİYELİMİZ YÜKSEK

DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Osman Aksoy da Vietnam iş dünyasıyla daha yakın işbirliği içinde olmak istediklerini söyledi.

İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin son yıllarda canlılık kazandığını anlatan Aksoy, "Türkiye ile Vietnam arasında yıllık 4 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimiz olmakla birlikte, potansiyelimiz bu rakamın çok üzerinde. Ticaret hacmimizi artırmak için daha çok çaba sarf edeceğiz." diye konuştu.

VİET NAM BAŞBAKANI PHAM: TÜRK YATIRIMCILARI BEKLİYORUZ

Ankara'da bir otelde Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Vietnam Planlama ve Yatırım Bakanlığı ve Vietnam'ın Ankara Büyükelçiliği organizasyonunda düzenlenen Türkiye-Vietnam İş Forumu'na Vietnam Başbakanı Pham Minh Chinh de katıldı.

Vietnamlı ve Türk sanayicilerin benzerlik gösterdiğini belirten Pham, "Bizler ülkenizin oldukça sürdürülebilir şekilde nasıl hızla büyüdüğünü gördük, buna şahit olduk. Türkiye'nin gerçekten oldukça rekabetçi konuma geldiğinin farkındayız. Bunu memnuniyetle izliyoruz. Türkiye, dünyadaki ilk yirmi ekonomiden biri haline geldi. Net söylemek gerekirse 17. sırada ve bu da gerçekten gurur duyulacak ve hayran olunacak bir şey" ifadelerini kullandı.

Pham, Vietnam'ın Türkiye'yle çalışmaya hazır olduğunu kaydederek, iki ülke arasındaki ilişkilerin mükemmel durumda olduğunu vurguladı.

Türkiye temasları kapsamında birçok toplantı gerçekleştirdiğini ve Türk liderlerle oldukça verimli toplantılar yaptığını aktaran Pham, şöyle devam etti:

"İki ülkenin de özellikle ticaret ve ekonomik ilişkileri konusunda çıtanın artırılması konusuna değindik. İşbirliği yapılması yönünde niyetlerimizi belirttik. Böylece ikili ilişkilerimiz gelişecek ve bu ilişkileri, politika, ekonomi, ticaret, yatırım gibi alanlara taşıyarak kapsamlı bir büyüme gerçekleştireceğiz."

Ülkesinin bağımsız bir ekonomiye sahip olduğuna dikkati çeken Pham, bölgesindeki ülkelerden 17'siyle dış ticaret anlaşması imzaladığını ifade etti. Pham, "Vietnam, aynı zamanda her iki ülkenin çıkarlarına hizmet edecek şekilde Türkiye'yle de potansiyel bir dış ticaret anlaşması imzalamak niyetindedir." dedi.

Her iki ülkenin de bağımsız ekonomileri ve bağımsız siyasi rotaları olduğuna dikkati çeken Vietnam Başbakanı Pham Minh Chinh, "iki ülkenin de ortak küresel tehditlere karşı ortak tavır ve dayanışma geliştirmesini temenni ediyoruz. Faşizm, emperyalizm ve teröre karşı aynı duyarlıkta olduğumuzu görmekten çok memnunum", dedi.

Pham, Türk iş insanları ve girişimcilerinin Vietnam pazarına katkı sağlamasını, yatırım yapmasını umduklarını söyledi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Dünyanın en etkili 100 kadını listesinde bir Türk bilimciÖnceki Haber

Dünyanın en etkili 100 kadını listesinde...

Erkin Feyyaz Eşli yazdı: Ukrayna için yeni iktidar planlarıSonraki Haber

Erkin Feyyaz Eşli yazdı: Ukrayna için ye...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar