İstanbul
DOLAR18.8279
EURO20.1698
ALTIN1132.9

Türkiye Cumhuriyeti "Dersim Soykırımı"nı tanıyacak mı?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye Cumhuriyeti "Dersim Soykırımı"nı tanıyacak mı?
Abone ol
Almanya'da düzenlenen "Dersim Soykırımı" başlıklı bir çalıştaya Munzur Üniversitesi'nin akademik personeli içerisinde yer alan Prof. Dr. Gülnaz Karatay'ın ve Bilkent Üniversitesi'nden Bahar Şimşek Day'ın da katılması, hükümetin "Dersim Soykırımı"nı resmen tanımaya hazırlandığı şeklinde değerlendirildi.

Kader Konuk ve Osman Okkan tarafından düzenlendiği açıklanan "INTERNATIONALE KONFERENZ - DER NICHT ANERKANNTE GENOZID DERSIM 1937–1938" (Uluslararası Konferans - Tanınmayan Soykırım Dersim 1937-1938) başlıklı konferansa Türkiye'den Munzur Üniversitesi, Hemşirelik Bölümü'nde halk sağlığı hemşireliği dersleri veren Prof. Dr. Gülnaz Karatay'ın da katılacağı açıklandı.

Prof. Dr. Karatay'ın "Dersim Soykırımı" başlığı altında Almanya'da düzenlenen uluslararası bir konferansa katılımı, hükümetin "Dersim Soykırımı"nı resmen tanımaya hazırlandığı şeklinde yorumlandı.

DERSİM SOYKIRIMI ULUSLARARASI KONFERANSI

18-20 Kasım 2021 tarihleri arasında, Duisburg-Essen Üniversitesi salonlarında düzenlenen uluslararası konferansta "Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne soykırımlar", "Soykırımın arkaplanı ve nedenleri", "Dersim: Soykırım planlama, gerçekleştirme ve etkileri", "Dersim soykırımı bağlamında transnasyonal ideolojiler ve stratejiler", "Soykırımı çalışmak: Anı, trauma, tanıtım", "Forum: Soykırım araştırmaları perspektifinden Dersim", "Film ve edebiyatta Dersim soykırımı", "Soykırım, trauma ve dil", "Soykırım ağıtları", "Dersim ağıtları" başlıkları altında konuşmacılar bildirilerini sunacaklar.

Oldukça kapsamlı bir katılımcı listesine sahip olan uluslararası konferansta Hans-Lukas Kieser, Taner Akçam, Mihran Dabag, Markus Dressler, Bilgin Ayata, Sedat Ulugana, Burak Çopur, Kristin Platt, Zeynep Türkyılmaz, Tessa Hofmann, Stefan Ihrig, Barış Ünlü, Gülnaz Karatay, Çiçek İlengiz, Helin Ünal, Hamit Bozarslan, Yektan Türkyılmaz, Uğur Ümit Üngör, Jan İlhan Kızılhan, Bahar Şimşek Day ve Mesut Keskin gibi akademisyenler yer alıyor.

Almanya dışından, ABD, İsrail, Hollanda, İngiltere ve Fransa'nın yanında Türkiye'den de iki akademisyenin katılması, konferansın Türkiye'de olumlu karşılandığı şeklinde yorumlandı.

TÜRKİYE'DEN İKİ AKADEMİSYEN KATILIYOR

"Dersim Soykırımı" başlıklı uluslararası konferansa Türkiye'den iki akademisyen katılıyor.

Munzur Üniversitesi, Hemşirelik Bölümü'nde halk sağlığı hamşireliği alanından ders veren Prof. Dr. Gülnaz Karatay ve Bilkent Üniversitesi'nde yardımcı eğitmen kadrosunda bulunan "etnik sinema" uzmanı Bahar Şimşek Day.

Bulaşıcı hastalıklar konusunda iki kitabı bulunan Prof. Dr. Karatay konferansın "Soykırımı çalışmak: Anı, trauma, tanıtım" bölümünde konuşmacı. Bilkent Üniversitesi'nde sinema alanında yardımcı eğitmenlik görevini sürdüren ve HDP'de politika yapan Bahar Şimşek Day ise, konferansın "Soykırım, trauma ve dil" başlıklı bölümüne konuşmacı olarak katılıyor.

HÜKÜMET DERSİM SOYKIRIMINI TANIYACAK MI?

Türkiye'den iki akademisyenin Almanya'da düzenlenen "Dersim Soykırımı" başlıklı uluslararası konferansa katılımı, hükümetin Dersim soykırımını tanımaya hazırlandığı şeklinde yorumlanıyor. 

Hükümetin son dönemde Aleviler ve Kürtlerle ilgili pek çok çalışma yürüttüğüne dikkat çeken uzmanlar, Dersim konusunda da adım atmasının şaşırtıcı olmayacağını belirtiyorlar.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
10 gündür aranan 3 yaşındaki Müslüme'nin cansız bedeni bulunduÖnceki Haber

10 gündür aranan 3 yaşındaki Müslüme'nin...

Almanya'da 30 milyon kişinin aşılanması hedefleniyorSonraki Haber

Almanya'da 30 milyon kişinin aşılanması...

Haber Yorumları

 • Emin28-11-2021 09:05

  Dersim isyanı Cumhuriyete karşı bir baş kaldırıdır.emperyal çevrelere su taşımaktan lütfen vaz geçin.emperyalizm kuşatması en önemli bir meseledir...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar