İstanbul
DOLAR17.8389
EURO18.4285
ALTIN1032.0

Türkdilli halkların ortak müzik çalgı aletleri konferansı yapıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkdilli halkların ortak müzik çalgı aletleri konferansı yapıldı
Abone ol
Azerbaycan Kültür Bakanlığı'nın, Bilimsel Metodoloji ve Uzmanlaşma Merkezi tarafından "Türkdilli halkların ortak müzik çalgı aletleri" konulu bir konferans düzenlendi.

Azerbaycan Kültür Bakanlığı'na bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Mədəniyyət üzrə Elmi-Metodiki və İxtisasartırma Mərkəzi MEMİ (Bilimsel Metodoloji ve Uzmanlaşma Merkezi) tarafından düzenlenen uluslararası konferansa Azerbaycan'ın yanısıra, Türkiye, İran, Kırgızistan'dan da bildiriler sunuldu.

Bilimsel Metodoloji ve Uzmanlaşma Merkezi MEMİ tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

Sanatsal eğitimin en duygusal türlerinden biri olan her milletin kültürünün tanınmasında ve gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Müzik tüm insanoğlu için bir iletişim aracı olmuştur, duygu ve duygularına yön verir. Buna ek olarak dünya kültürünün belli bir kısmını ulusal müzik aletleri oluşturuyor.

Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Bilimsel-Metodoloji ve Uzmanlaşma Merkezi, bu yılın 24 Kasım'ında "Türk Milletlerinin Ortak Müzik Enstrümanları" başlıklı çevrimiçi uluslararası konferans düzenledi.

Merkezin 2021 yılının ikinci yarısına yönelik Çalışma Planı doğrultusunda düzenlenen konferansı gerçekleştirmek, Türkçeye bağlı ulusların milli müzik aletleri, ortak müzik aletleri ile ilgili tartışmalar yapmaktır. Tarihsel kalkınma aşaması, Türk dilli milletler arasındaki kullanımının önemine, aynı zamanda Türk milletlerindeki araçlara benzer ve farklı yönlerini ortaya koymaktır.

Etkinlikte, Azerbaycan Devlet Kültür ve Sanat Üniversitesi, Halk Oyun Enstrümanları Bölümü Öğretim Üyesi, Sanat felsefe doktoru, Abşeron Bölgesi Kırdalan Şehri Tenbirillik Müzik Okulu, Saygıdeğer Öğretmen İkram Manafov, Sanat Fakültesi'nden Prof. Dr. Gülnaz Rzayeva, Abşeron Bölgesi Kırdalan Şehri Tenbirillik Müzik Okulu, Onursal Öğretim Üyesi Gadabay Aşık Okulu, "Altın Kalem" H.B.Zardabi, Türkiye Cumhuriyeti'nden çocuk ve gençlik edebiyatı yazarı ve şair, Azerbaycan Yazarlar Birliği'nin onur üyesi Gülay Sormageç, şair, yazar, burs öğretmeni Etibar Aliyev, gazeteci ve yazar Ali Rıza Özkan, İran Azerbaycan Aşıklar Birliği Başkanı, şair, araştırmacı, bilimler doktoru Mahammad İbadi, Kırgızistan Devlet Üniversitesi, OşTeoloji Fakültesi'nin bağımsız araştırmacısı çevirmen, yazar ve serbest araştırma araştırmacısı Saida Saipova ile ilginç konular sundu.

Bilim insanları konuşmalarında Türk dilli milletlerinin telli, nefesli ve vurmalı ortak müzik aletlerinin (saz, kapuz, domra, kaman, davul, zurna, balaban vb.) ortaya çıkışı ile ortaklık ve farklılıklarına değindiler. Müzik aletlerinin Türkdilli milletler arasında özgünlükleri, ses zenginlikleri, Türk folklorunda ve hayatın farklı alanlarında kullanımı ana konulardı. Ayrıca, dahî Nizami'nin bestecisi olduğu mugam eserlerinden birisi ünlü müzisyen ve kamança sanatçısı Mark Eliyah tarafından icra edildi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Pakdemirli: Tarım, orman ve su tarihte hiç olmadığı kadar önemli hale geldiÖnceki Haber

Pakdemirli: Tarım, orman ve su tarihte h...

Eski Milletvekili ve Bakan Hayrettin Uysal hayatını kaybettiSonraki Haber

Eski Milletvekili ve Bakan Hayrettin Uys...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar