İstanbul
DOLAR17.9627
EURO18.3395
ALTIN1028.0

Tüm Bel-Sen: 86 bin İBB emekçisini lekeleyemezsiniz!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tüm Bel-Sen: 86 bin İBB emekçisini lekeleyemezsiniz!
Abone ol
Tüm Bel-Sen İstanbul şubeleri İBB'de çalışan emekçilerin suçlular gibi gösterilmesini bir basın açıklaması ile protesto etti.

Tüm Bel-Sen İstanbul şubelerinin basın açıklaması şöyle:

EMEKÇİNİN ÇALIŞMA VE HUKUK GÜVENLİĞİNİ HİÇE SAYAN

SÖYLEM VE UYGULAMALARA SESSİZ KALMAYACAĞIZ !!

Siyasal iktidarın yönetememesinden dolayı ekonomik kriz boyutlanarak artmaktadır. Her geçen gün işsizlik artmakta, her sabah iğneden ipliğe yeni zamlarla uyanmaktayız. Her gün biraz daha yoksullaşıyoruz. Yeni yılın sabahında yine doğalgazdan, elektriğe, akaryakıta her şeye fahiş oranlarda zamlarla uyandık. Siyasal iktidarın hem ekonomiye dönük kendi eli ile yarattığı krizin konuşulmasını tartışılmasını önlemek, hem de muhtemel bir erken seçim de propaganda malzemesi olarak kullanmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve çalışanlarına asılsız itham ve karalamalarla yeni bir siyasal operasyon başlatmıştır.

31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrasında sandık görevlilerini suçlayıp, seçim sonuçlarını ve hatta seçilmiş başkanın mazbatasını almaya kadar götürmüş bir sürecin (aklın) sahipleri, bu gün yeni bir kurgu ve kriminal söylemlerle çalışanları ve belediye yönetimini zan altında bırakacak açıklamalarda bulunup, sosyal medyadan soruşturma başlatıldığını ilan ederek algı oluşturmaya çalışmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinde çalışan emekçileri suçlu gibi gösteren 86 bin çalışanı zan altında bırakan bu sorumsuzca açıklamalar hem çalışanları hem kurumu itibarsızlaştırma girişiminden başka bir şey değildir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların işe alınış prosedürü hepimiz tarafından bilinmektedir. İşe başlatılmadan önce adli sicil kaydı alınır, adalet ve içişleri bakanlığının güvenlik soruşturmasına dair sonuçlar dikkate alınır ve personel alımı buna göre gerçekleştirilir.

Tüm bunlar bilindiği halde siyasal iktidarın 31 Mart ve 23 Haziranda seçim yolu ile yapamadığını kamu çalışanlarına asılsız ithamlarla algı oluşturarak hile ve desise ile halkın iradesi bir kez daha gasp edilmeye çalışılmaktadır. Biz emekçiler, sizlerin siyasal amaçlarınızı gerçekleştirecek araçlar değiliz !!

Tüm Bel-Sen olarak 86 bin kamu emekçisine dönük bu mesnetsiz/dayanaksız/hukuk dışı dedikoduya dayalı devlet ciddiyeti ile bağdaşmayan iddiaları kabul etmiyoruz. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi emekçilerinin terörize edilmesini, hedef haline getirilmesini kabul etmiyoruz !!

Ayrıca bilinmelidir ki, hiçbir hukuki dayanağı olmadan belediye emekçilerinin ‘’terörist’’ ilan edilmesi hem o emekçilerin çalışma ve hukuk güvenliğinin hem de ilgili belediyelerdeki halkın iradesinin gasp edilmesi girişimidir.

AKP/MHP siyasal iktidarı bugün olduğu gibi geçmişte de kendine muhalif olan, kendi gibi düşünmeyen herkesi terörist ilan ederek düşmanlaşmıştır. Daha dün, Diyarbakır, Mardin, Van, Batman gibi onlarca belediyede; belediye başkanları, meclis üyeleri terörist ilan edilerek yerlerine kayyum atanmış, Boğaziçi üniversitesinde kayyum rektöre itiraz eden, yurdun dört bir yanında barınamıyoruz diyen üniversite öğrencilerinin, ekmek paraları için geceleri kâğıt toplayan atık kağıt işçilerinin ve daha nicelerinin, hiçbir hukuki dayanak olmadan “terörist” ilan edip cezaevine atılması gibi bugün de İstanbul Büyükşehir Belediyesindeki 557 emekçi yarın başka bir AKP’li olmayan belediyede çalışan yüzlerce emekçi hukuki dayanak olmadan gözaltına alınabilir veya tutuklanabilir.

Ekonomik ve siyasal düzeyde her geçen gün derinleşen yönetememe krizinden çıkmadıkça; halkın iradesine ipotek koymaya, yurttaşların çalışma ve hukuk güvenliğini hiçe saymaya, demagojik söylemlerle toplumsal kutuplaşmalarla sahte düşmanlıklar yaratmaya varan hukuksuzluklarla günü kurtarmaya çalışan siyasal iktidar, ülkemizi çok tehlikeli bir uçuruma sürüklemektedir.

Kuruluşundan bu güne demokratik, katılımcı, halkçı ve özgürlükçü yerel yönetimlerden yana taraf olmuş sendikamız TÜM BEL-SEN, belediye emekçilerine ve belediyelere yapılan her türlü haksız ve hukuksuz yönelimlere karşı durmuş ve durmaya DEVAM EDECEKTİR.

Kaygımız tüm bu hukuksuz yönelimlerin temel amacının; emek, demokrasi, barış ve özgürlüklerden yana tüm toplumsal kesimlerin sesini susturmayı amaçlayan yeni organize şiddet yönelimin başlangıç adımları olmasıdır.

Siyasal iktidarı bir kez daha uyarıyoruz, demokratik ve halkçı belediyelere ve Belediyede çalışan emekçilere yönelik ötekileştirici, suçlayıcı söylem ve uygulamalara son verilmelidir!!

Emekten, insan haklarından, adaletten yana olan tüm demokratik kamuoyunu bu haksız hukuksuz girişimlere karşı ortak tavır almaya, alanlara çıkmaya ve sesimizi hep birlikte daha güçlü daha gür çıkarmaya davet ediyoruz.

Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz !!

Yaşasın örgütlü mücadelemiz !!

Yaşasın TÜM BEL-SEN

Yaşasın KESK !!

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yıldırım Koç yazdı: Geleceğe umutla bakmakÖnceki Haber

Yıldırım Koç yazdı: Geleceğe umutla bakm...

Zafer Partisi BDDK ve SPK hakkında suç duyurusunda bulunduSonraki Haber

Zafer Partisi BDDK ve SPK hakkında suç d...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar