İstanbul
DOLAR17.9515
EURO18.3127
ALTIN1019.4

TSB Başkanı Demirbaş: Hassasiyet bekliyoruz

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TSB Başkanı Demirbaş: Hassasiyet bekliyoruz
Abone ol
Türkiye Sanatçılar Birliği Genel Başkanı Murat Demirbaş, Sivas'ta, Âşık Veysel'in isminin bir ortaokuldan silinmesini eleştirdi. Demirtaş, yanlıştan dönülmesi için hassasiyet bekliyoruz, dedi.

Türkiye Sanatçılar Birliği Genel Başkanı Murat Demirbaş, Sivas'ta, Âşık Veysel'in isminin bir ortaokuldan silinmesini eleştirdi. Demirtaş, yanlıştan dönülmesi için hassasiyet bekliyoruz, dedi.

TSB Başkanı Demirbaş'ın açıklaması şöyle:

Bir süre önce büyük halk ozanımız Âşık Veysel’in adının bir önceki Sivas Valimiz Sayın Salih Ayhan tarafından bir okuldan alındığını öğrendik. Yeni Sivas valimiz Sayın Dr. Yılmaz Şimşek ise yeni yapılacak bir başka okula ve Kültür Merkezi’ne Âşık Veysel isminin verileceği taahhüdünde bulundu. 

Ancak başından beri vefasızlık olarak nitelendirdiğimiz bu vahim hata Âşık Veysel isminin bir başka okula veya Kültür Merkezi’ne verilmesi sözü ile değil, Cumhuriyet Devriminin yetiştirdiği, aşıklık geleneğinin en önemli temsilcisi ve Türk Halk edebiyatının bu büyük ozanın adının tekrar aynı okula verilmesi ile düzeltilebilir. 

Bu hatayı düzeltmek de bu konudaki hassasiyetinden şüphe etmediğimiz Sayın Valimiz Dr. Yılmaz Şimşek’e düşmektedir. Türk milletinin ortak bir değeri olarak Âşık Veysel’in adı şüphesiz pek çok okula, üniversiteye, kültür merkezine verilebilir. Ancak onun adının bir okuldan alınması kadim kültürümüzün değerleri açısından da asla kabul edilemez.     

Türk milletinin birlik duygusuna bu kadar ihtiyaç duyduğu bir dönemde bir değerimiz bir başka değerimizle yer değiştirmemeli. Bu her iki değere de büyük haksızlıktır. 


Büyük Devlet geleneğimiz bu tür tecrübelerle değil, kadim kültürümüze büyük katkılar sunmuş değerleri yarıştırmayan bir kadirşinaslıkla bugüne kadar haklı saygınlığını kazanmıştır.
Âşık Veysel adı elbette Türk milletinin kalbinden silinmeyecek bir güce sahiptir. “Ben giderim adım kalır” dizesindeki gibi onun adı binlerce yıl yaşayacaktır. 

Biz bu yüzden şimdiden Sayın Valimizden Âşık Veysel adının tekrar o okula verileceği günün sözünü almak istiyoruz. Kıvanç duyduğumuz kültür birikimimiz bu hatayı düzeltebilecek güçtedir. 
Böylece ölümünün 50.yılında UNESCO tarafından ilan edilen “2023 Âşık Veysel Yılı’nda büyük ozanın hak ettiği evrensel düzeydeki itibara halel getirmemiş oluruz.

Toplum vicdanının ve beraberlik duygusunun yara almaması için bu ertelenemez ve geçiştirilemez bir taleptir. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm devlet yetkililerinden bu yanlışın bir an önce düzeltilmesi için en üst düzeyde hassasiyet beklediğimizi ve bu konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bursalı: Aşık Veysel'in ismi okula yeniden verilecek!Önceki Haber

Bursalı: Aşık Veysel'in ismi okula yenid...

Türkiye'den Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine yeşil ışıkSonraki Haber

Türkiye'den Finlandiya ve İsveç'in NATO...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar