İstanbul
DOLAR27.3861
EURO29.0664
ALTIN1627.6

Toprak: Yatırım için kaynak bulamayan iktidar 2 milyar TL yıkım için harcayacak!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Toprak: Yatırım için kaynak bulamayan iktidar 2 milyar TL yıkım için harcayacak!
Abone ol
İstanbul Milletvekili ve CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, kaynak sorunu nedeniyle yatırımları durduran AK Parti iktidarının Yeşilköy Atatürk Havalimanı yıkımı için 2 milyar TL harcamasına sert tepki gösterdi.

İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak'ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

Cumhuriyet dönemi kamu kurumlarının İstanbul’a taşınması planları hızlandırılırken, Atatürk Havalimanı yıkımının öne çekilerek davet usulü ihaleyle alelacele dozerlerin yıkıma gönderilmesi kötü bir zihniyetin ürünü.

Ülkenin yatırıma, yeni iş alanlarına en çok ihtiyaç duyduğu, bütçe kaynaklarının tüketildiği, yatırım için para bulunamayan bir ekonomik kriz ortamında, 2 milyar TL’den fazla kaynak yıkıma harcanıyorsa, başka soruya, izaha gerek yoktur!

Ulusal Bayram günlerinde Anıtkabir ziyaretlerine katılmaktan kaçınan iktidarın Cumhuriyetle hesaplaşma peşinde olduğu, Atatürk alerjisiyle mustarip zihniyetini icraatlarına yansıttığı artık gizlenemiyor!

Başkent Ankara’da yıllarca hukuka aykırı şekilde, yargının yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarını hiçe sayarak Atatürk’ün vasiyeti, mirası, Ankara’ya bağışladığı Atatürk Orman Çiftliğini bile imara açarak Atatürk’ün arazisi üzerinde kendisine saray inşa ettiren iktidarın niyetinin ne olduğunu hepimiz biliyoruz.

Hâlâ ruhsatı bile olmayan kaçak yapı durumundaki Beştepe Sarayı’nın yanı sıra, iktidarları boyunca ülkenin dört bir yanındaki illerde Atatürk, İnönü ve diğer Cumhuriyet kurucularının isimlerini taşıyan kamu tesislerini, spor salonlarını yıkıp, şehir içinde yüksek rant için konut ve AVM inşa eden, yeni yaptıkları statlara ise Romalıların birbirini katlettiği ARENA ya da kendi adlarını veren de bu iktidar.

Atatürk Havaalanının yap-işlet-devret sözleşmesini bitiminden önce sonlandırıp, işletmeci şirkete 300 milyon Euro’dan fazla tazminat ödeme pahasına İstanbul Havaalanı’nı (İGA) açan iktidar, önce Atatürk Havaalanı pistlerinin ucuna pandemi hastanesi inşa ettirip, sağlık turizminden milyarlarca dolar kazanılacağı yalanını ortaya attı.

Ardından İGA’yı inşa edip döviz üzerinden yolcu ve hazine garantisiyle işletmesini üstlenen iktidar müteahhitleri peş peşe hisselerini satıp ortaklıktan çekilmeye başlayınca, kalan iki ortağın kazançlarını garanti etmek, kendileri iktidardan düştüğünde zor durumda kalmalarını önlemek için İstanbul Havaalanına zengin Arap ülkelerinden müşteri aramaya başladılar.

CB Erdoğan’ın ‘yıkılacak’ dedikten üç gün sonra ‘pistler kalabilir’ demesi, yıkımın plansız-ruhsatsız, apar topar şekilde birilerine verilen sözlerin tutulması için hızla başlatıldığını gösteriyor.

İGA’ya talip olanlar, CB Erdoğan iktidardan gittiğinde Atatürk Havaalanı’nın yeniden işletmeye alınması, kendilerine rakip olması ihtimalinin bertaraf edilmesini şart koşunca da alelacele yıkıma giriştiler. Bu iktidar 2019’da milyarlarca liraya 11 milyon fidan projesiyle ülkede ormanlar kuracağını vaat etmişti.

Fidanların çoğu kurudu, bırakın yeni ormanları mevcut ormanlarımızı bile ya rant uğruna imara açarak ya da yangın uçağı tedarik etmeyi beceremeyip milyonlarca hektarın yanıp gitmesine göz yumarak yok ettiler.

Tıpkı dünyanın doğa harikası Salda Gölü’nü Millet Bahçesi için tahrip edip harabeye çevirdikleri gibi.

İşsizliğin, enflasyonun, yoksulluğun zirveye çıktığı, bütçe kaynaklarının hızla eridiği, kaynakların kuruduğu, hazinenin her hafta yüksek faizlerle on milyarlarca lira borçlanmak zorunda kaldığı, yatırımların durduğu ağır bir ekonomik kriz sürerken, ülkenin ve milletin kaynaklarının 2 milyar TL’den fazlasını yeni iş alanları açmak, halka harcamak yerine, adrese teslim göstermelik bir ihale ile yıkım için harcamak, israfın, iş bilmezliğin de ötesinde ülkeye ve halka en büyük kötülüktür.

Rant düşkünü İktidar, dozerleri yığsa da 132 bin değil 1 milyon fidan dikse de orası milletin gönlünde ve beyninde Atatürk Havalimanı’dır!

Bu milletin sırtından milyarlar ödeyerek inşa ettireceğiniz o bahçe Atatürk Bahçesi’dir.

İktidara geldiğimizde İGA-İstanbul Havaalanı’nın adı yine İstanbul Atatürk Havaalanı olacaktır!

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tatneft'in dev yatırımı GEBKİM'de başladıÖnceki Haber

Tatneft'in dev yatırımı GEBKİM'de başlad...

CHP Milletvekili Beko: CHP iktidarında suça karışanlar yargılanacakSonraki Haber

CHP Milletvekili Beko: CHP iktidarında s...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar