Tarım News
İstanbul
DOLAR18.6177
EURO19.3065
ALTIN1042.4

Toprak: Dezenformasyon Yasası yeni bir sansür, baskı, ceza düzenlemesidir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Toprak: Dezenformasyon Yasası yeni bir sansür, baskı, ceza düzenlemesidir
Abone ol
İstanbul Milletvekili ve CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, "İktidar ittifakının TBMM’ye getirdiği ‘Dezenformasyon Yasası’ medyaya, sosyal medyaya, internet haber sitelerine ve dijital ortamdaki yayınlara yeni bir sansür, baskı, ceza düzenlemesidir." dedi.

İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak'ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

İktidar ittifakının TBMM’ye getirdiği ‘Dezenformasyon Yasası’ medyaya, sosyal medyaya, internet haber sitelerine ve dijital ortamdaki yayınlara yeni bir sansür, baskı, ceza düzenlemesidir. Anayasal güvence altındaki basın özgürlüğünü ortadan kaldırmaya dönük icraatlarını yıllardır sürdüren iktidar, bu yasa ile yeni suçlar icat ederek, gazetecileri 3 yıla kadar hapisle, medya kuruluşlarını kapatma, ilan kesme, erişim engelleme tehditleriyle sindirmeyi hedefliyor!

AK Parti ve MHP tarafından gizli-kapaklı şekilde kapalı kapılar ardında baş başa verilerek hazırlanan medyanın, internetin baskı ve kontrole alınması amaçlı yasa teklifi iktidar ittifakının ortak imzasıyla TBMM’ye getirildi. Kamuoyunun Dezenformasyon ya da Sosyal Medya Yasası olarak adlandırdığı 40 maddelik ‘Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ teklifinde iktidarın uzun süredir yasaklama ve engelleme peşinde olduğu internet medyasına, dijital yayıncılığa, sosyal medya paylaşımlarına ağır yaptırımlar, yasaklar, hapis cezasına varan ceza tehditleri getiriliyor. 40 maddelik yasa teklifinin 28. maddesi internet haber sitelerinin Basın Kanunu kapsamına alınmasını düzenliyor. İnternet medyasına resmi ilanlardan yararlanma, çalışanlara basın kartı verilmesi gibi düzenlemelerle ‘bir kaşık bal’ çalınarak, aslında internet medyasının tamamıyla iktidar kontrolüne alınması amacı gizlenmeye çalışılıyor.
Nitekim ‘Dezenformasyonla Mücadele’ başlığı altındaki 29’uncu maddede gerçek niyet açığa çıkıyor.

Bu madde ile ‘Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçu icat edilerek, Türk Ceza Kanunu’na (TCK) eklenerek 3 yıla kadar hapis cezası getiriliyor. İcat edilen bu yeni suç terör kapsamına da sokularak hapis cezasının yarısı kadar artırılması öngörülüyor.

Teklifin 29’uncu maddesi; "Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. Suçun, failin gerçek kimliğini gizlemek suretiyle veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde verilen ceza yarı oranında artırılır” hükmünü içeriyor. İktidar ittifakının sunduğu madde gerekçesinde 'internetin sağladığı anonim ortamın yalan, yanlış veya manipülatif içeriklerin artmasına neden olduğu' savunularak amacın ‘kamu barışının korunması’ olduğu dile getiriliyor. Burada da kamu barışından ne anlaşılması gerektiği, kimin bunu nasıl yorumlayacağı belirsiz ve oldukça muğlak. İktidar bir yandan suç icat ederken bir yandan bu suç için belirsiz bahaneler üretiyor.

İnternet haber sitelerinin beyannamelerinin Cumhuriyet Başsavcılıkları yerine Basın İlan Kurumu'na verilmesini öngören düzenlemeye göre, internet haber sitelerine yayın durdurma cezası verilemiyor.

Ancak verilen süre içerisinde eksikliklerin giderilmemesi ya da gerçeğe aykırı bilgilerin düzeltilmemesi halinde, haber sitesi vasfı kazanılmaması gerekçesiyle, haber sitesinin fiilen yayın kapsamının dışında bırakılıyor. Haber sitesi vasfının kazanılması konusunda çok rahatlıkla bahaneler üretilerek haber sitesinin yayını engellenebilir. İnternet haber sitelerine yayınladıkları içerikleri en az 2 yıl süreyle muhafaza etme yükümlülüğü getirilirken, düzeltme ve cevap hakkının bir hafta süreyle yayında kalması öngörülüyor. Bir internet haber sitesinde yer alan içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi maddesine eklenen bir düzenlemeyle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanına, 4 saat içinde yerine getirilmek üzere içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararı verme yetkisi veriliyor.

Gazetecilik mesleğinin en temel unsurlarından birisi olan haber kaynağının korunması ilkesini göz ardı ederek ‘İsmini vermeyen yetkili veya üst düzey yetkili vb.’ ifadelerle yapılacak-yazılacak haberler için doğrudan suç isnat edilebilecek. Gazeteciyi haber kaynağını ifşa etmeye zorlama amaçlı düzenlemeyle 29’uncu maddede yer alan “Suçun, failin gerçek kimliğini gizlemek suretiyle veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkraya göre verilen ceza yarı oranında artırılır” ifadesi, gerektiğinde gazeteciyi terör, terör propagandası yapmak, terörle irtibat-iltisak suçlamasıyla karşı karşıya bırakabilecek.

Bu yasa teklifi kısa süre önce çıkartılan seçim yasası değişiklikleri gibi, iktidarın seçimi ve iktidarı kaybetme paniğiyle hazırladığı bir baskı ve sansür yasasıdır.

İktidar; kendisi için tehdit olarak gördüğü, kontrol edemediği internet medyasını, sosyal medyayı, dijital yayıncılığı seçim öncesi iktidar baskısıyla, resmi ilan kesme, hapse atma tehdidiyle sansürlemeye, susturmaya yöneldi. Kamu kaynakları ve kamu bankalarının kredileriyle sahipliğini değiştirip, kendi yakın çevresine teslim ettiği tek sesli yazılı-görsel medyanın, gazete ve televizyonların etkisizliği, aktarılan milyarların çöpe gitmesi karşısında, kısıtlı olanaklarla faaliyetini sürdüren muhalif medyaya baskılarını artırmaya yöneldi.

İktidar; RTÜK ve Basın İlan Kurumu ile kesilen para cezaları, ilan cezalarından sonuç alamayınca bu kez elektronik-dijital-internet medyasını hedefine koydu. Kapalı rejimlerdeki ‘Devlet Medyası’ modelini esas alan, sansür-sindirme-susturma amaçlı bu düzenleme de iktidar ortaklarını kurtarmaya, koltuklarını korumaya yetmeyecektir. Gerçekler, doğrular her şekilde öğrenilecektir. Dünyanın bir köşesinde olup bitenden tüm dünyanın saniyeler içinde haberdar olduğu bir çağda tek kişinin talimatıyla yayın durdurma, haberi-bilgiyi-gerçeği engelleme, ceza ve tehditlerle korkutma gayretleri boşunadır.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Devlet Bahçeli: Tel Rıfat ve Münbiç özgürleştirilmelidirÖnceki Haber

Devlet Bahçeli: Tel Rıfat ve Münbiç özgü...

Meli Bendeli tüm yaşadıklarını Armağan Çağlayan'a anlattıSonraki Haber

Meli Bendeli tüm yaşadıklarını Armağan Ç...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar