İstanbul
DOLAR16.981
EURO17.5596
ALTIN983.76

Toprak: Avrupa Parlamentosu Türkiye’ye AB kapısını kapattı!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Toprak: Avrupa Parlamentosu Türkiye’ye AB kapısını kapattı!
Abone ol
İstanbul Milletvekili ve CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, Avrupa Parlamento'sunun son dönemdeki girişimleri ile Türkiye'ye AB kapısını tamamen kapattığının belli olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak'ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

Avrupa Parlamentosu (AP) uygulanmayan AİHM kararları ve demokraside hızla geriye giden iktidarın uygulamalarını öne sürerek Türkiye’nin AB tam üyeliği müzakerelerinin askıya alınması, üyelik kapısının kapatılmasını öngören kararı kabul etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ortaya attığı AB dışında yeni bir kurumsallaşmaya giderek Avrupa Siyasi Birliği’nin kurulması çağrısında da tanımlanan coğrafi alanda Türkiye’ye yer verilmiyor!

AB Dönem Başkanı Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geçen hafta dönem başkanı sıfatıyla Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada AB’ye üyelik süreçlerinin çok uzun sürdüğünü, AB mekanizmalarının işlemesinde bazı sorunlar olduğunu öne sürerek Avrupa için bir yeni yapılanma önerisi ortaya attı.

✓ AB dışındaki bu yeni yapılanmayı Avrupa Siyasi Birliği olarak adlandıran Macron Ukrayna’yı da kapsayacak bu siyasi birliğin, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası ortaya çıkan yeni koşullarda ve değişen dengelerde hayati önem kazandığını vurguladı.

Macron’un önerisi, AB’nin varlığını mevcut durumuyla sürdürmesini ancak AB üyesi olmayan Avrupa ülkelerini de kapsayacak yeni bir birliğin oluşumunu içeriyor. Aslında halen AB üyesi olmayan Avrupa ülkelerini de kapsayan, Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi (AK) gibi bir kurum mevcut.

✓ Dolayısıyla AB ve AK dışında yeni bir siyasi birlik oluşumunun ne ölçüde kabul göreceği zaman içinde görülecektir.

Macron, bünyesinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ni de (AİHM) barındıran AK’nin Avrupa’nın en üst hukuk organı olduğunu, bu nedenle bir siyasi birliğe ve organa ihtiyaç olduğunu savunuyor.

✓ Ukrayna’nın AB üyelik başvurusu haziran ayında ele alınacak olsa da oldukça uzun bir süreç söz konusu.

O nedenle Macron, Ukrayna’yı, henüz AB üyesi olmayan batı balkan ülkelerini de kapsayacak böyle bir yapılanmanın gerekliliğini dile getiriyor. Macron’un Avrupa Siyasi Birliği önerisi aynı zamanda bu birlikte yer alacak ülkelerin Avrupa değerlerini özümsemeleri, benimsemeleri, demokrasi ve hukukun üstünlüğünü, temel insan hak ve özgürlüklerini güvenceye almış olmalarını öngörüyor.

✓ Macron’un gerek çizdiği coğrafi sınır gerekse sıraladığı kriterler AB üyelik müzakereleri benzer nedenlerle tıkanan ve kesilen Türkiye’yi dışlayan bir siyasi birliği işaret ediyor.

Nitekim Avrupa Parlamentosu geçen hafta kabul ettiği bir karar tasarısıyla Osman Kavala kararı başta olmak üzere AİHM kararlarını uygulamadığı, AB değerlerinden ve hukuk devleti ilkelerinden uzaklaştığını gündeme getirdiği Türkiye’nin AB tam üyeliği müzakerelerinin askıya alınmasını ve üyelik kapısının kapatılmasını kararlaştırdı. AP Dış İlişkiler Komisyonu’nda 7’ye karşı 54 oyla kabul edilen rapor ve karar tasarısında; “AB-Türkiye iş birliği hayati önem taşısa da temel özgürlükler, demokrasi ve hukukun üstünlüğü konularında önemli ilerleme olmaksızın, Türkiye’yle katılım müzakerelerinin yeniden başlatılması öngörülemez” denildi. AB müzakereleri tıkanan Türkiye açısından, daha gevşek bir siyasi birliği öngören Macron’un önerisi, Avrupa ile birliktelik yönünde yeni bir çıkış yolu gibi görünse de iktidarın mevcut siyasi zihniyeti ve uygulamalarıyla Avrupa Siyasi Birliği yolunun da Türkiye’ye açılmayacağını söylemek yanlış olmaz.

CB Erdoğan ve iktidar sözcülerinin bir yandan AB’ye suçlamalar, sert söylemler yöneltirken, AİHM kararlarını tanımayacaklarını ilan ederken ertesi gün dönüp AB üyeliğinden vazgeçmeyeceklerini ilan etmeleri sadece Avrupa’da değil dünyada da ciddiye alınmıyor. Ukrayna-Rusya Savaşı nedeniyle AB ve ABD açısından coğrafi ve stratejik olarak öne çıktığı için yeni bir yaklaşım sergilenen Türkiye ve CB Erdoğan’ın samimi kabul edildiğini söylemek güç.

✓ Tıpkı iktidarın her gün hatta saat başı değişen dış politika manevraları gibi AB ve ABD de şu an itibarıyla konjonktürel bir söylem ve yaklaşım sergiliyor.

Nitekim Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği girişimi konusunda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bu ülkelerle görüşmelerinde farklı ve olumlu bir tavır sergilerken, CB Erdoğan yaptığı sürpriz çıkışla kendi Dışişleri Bakanını açıkta bıraktı. Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine olumlu bakmadığını söyledi. İsveç’in PKK’lılara kapılarını açtığını, teröre destek verdiğini ifade etti.

✓ Bilindiği gibi NATO’ya üyelik için tüm üyelerin oy birliği gerekiyor.

Türkiye’nin ret ya da vetosu üyeliği olanaksız kılıyor. 30 NATO Üyesi ülkenin hepsinin firesiz EVET demesi gerekiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği girişimini mevcut durumda AB, NATO ve ABD ile bazı tavizler için pazarlık konusu yapmak istediğini söylemek olanaklı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine tepki gösteren, Rusya’nın güvenliği için tehdit olarak gördüklerini, ağır sonuçları olacağını açık

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine karşı değilÖnceki Haber

Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üy...

Binlerce EYT'li, Maltepe mitinginde buluştuSonraki Haber

Binlerce EYT'li, Maltepe mitinginde bulu...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar