İstanbul
DOLAR12.6862
EURO14.3278
ALTIN730.87

TMO: Un fiyat artışı yanıltıcı değerlendirme!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TMO: Un fiyat artışı yanıltıcı değerlendirme!
Abone ol
Ekmek zammıyla gündeme gelen un fiyatlarındaki artışa ilişkin Toprak Mahsülleri Ofisi'nden (TMO) açıklama geldi. TMO'dan yapılan açıklamada, ürün temininin kesintisiz devam ettiği savunularak "Piyasaya un arzı konusunda herhangi bir endişeye gerek olmadığı" söylenildi. 

Temmuz ayında 150 liraya satılan 50 kilogramlık un çuvalının fiyatının beş ayda 300 liraya yaklaştığı halde, TMO'dan yapılan açıklamada, "Son günlerde hububat ve un piyasalarında yaşanan fiyat artışlarına yönelik kamuoyunu yanıltıcı değerlendirilmeler yapıldığı gözlemlenmektedir" denildi.

'GEREKEN TEDBİRLER ALINDI'

TMO, fiyat artışına değinmediği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Toprak Mahsulleri Ofisi, hasat başından bu yana kuraklık başta olmak üzere gerek iç gerekse dış piyasadaki gelişmeleri yakından takip etmiş, gereken tedbirleri ivedilikle hayata geçirmiştir.

Öncelikle artan hammadde fiyatlarının et, süt ve yem üreticilerimizin maliyetleri üzerindeki olumsuz etkisini hafifletmek üzere Yem Regülasyon Çalışması başlatılmış, TMO stoklarındaki hububat, uygun fiyatlarla hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize, kanatlı entegre tesislerine ve yem sanayimize yönelik satışa sunulmuştur.

Bu süre zarfında satışa açtığımız 2,6 milyon ton hububat ile yem sektörü ile iştigal eden üreticilerimizin üzerinde oluşacak 2 Milyar TL ilave yükün önüne geçilmiştir.

Eylül ayı itibariyle uygulamaya koyduğumuz bir diğer önemli politika Un Regülasyon Çalışmasıdır. Geçtiğimiz yıl da başarı ile uyguladığımız bu çalışma ile TMO stoklarındaki ekmeklik buğdayın, un fiyatlarını makul seviyede tutacak şekilde satışına başlanmış, ekmeğin hammaddesi olan unun uygun fiyatlarla fırıncı esnafımıza ulaşması için çalışmalar devreye alınmıştır.

Kasım ayında satışlara başvuran firmaların buğday ihtiyacını azami ölçüde karşılayabilmek için toplam 516 bin ton ekmeklik buğday satışa açılmıştır. Satış teslimatları devam etmektedir."

FİYAT ARTIŞI EKMEK KRİZİNE YOL AÇACAK MI?

Ekmek fiyatlarına da yansıyan fiyat artışının 'ekmek krizine yol açabileceği' yönündeki değerlendirmelere de yanıt veren TMO,  "Çalışma kapsamında satışa açtığımız ekmeklik buğdaylar, satışlarımıza başvuran tüm un firmalarına taahhütleri oranında tahsis edilmekte olup Kuruluşumuz satışlarına başvuran 380’in üzerindeki un fabrikasının taahhüt ettiği fiyatların tamamı peşin, çuval başına 185-200 TL/çuval arasında seyretmekte olup un fabrikaları bu fiyatlardan fırıncılara yaptıkları satış faturalarını Kuruluşumuza ibraz etmektedir" dedi.

'SATIŞLAR DEVAM ETMEKTEDİR'

"TMO 5 aylık kısa bir sürede 4 milyon tona yakın hububatı piyasaya arz etmiş olup stoklarını takviyeye ve satışlarına tüm hızıyla devam etmektedir" ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, "Un arzı konusunda endişeye gerek olmadığı" belirtildi.

'UN ARZI KONUSUNDA ENDİŞEYE GEREK YOK'

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

"TMO olarak un sanayimiz ile işbirliği içinde çalıştığımızı ve silolarımızdan çıkan ürünlerin fırınlara satışına kadar tüm aşamaları yakın takipte olacağımızı, ürün temininin kesintisiz devam ettiğini ve piyasaya un arzı konusunda herhangi bir endişeye gerek olmadığının altını bir kez daha çizmek isteriz.

Piyasalar TMO tarafından anlık olarak takip edilmekte olup gerekmesi durumunda ilave tedbirler de alınabilecektir. Halkımızca son dönemde piyasada yer alan spekülatif haberlere itibar edilmemesini rica ederiz."

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Enkanto: Sihirli Dünya 26 Kasım'da gösterime giriyorÖnceki Haber

Enkanto: Sihirli Dünya 26 Kasım'da göste...

Vatan Partisi: Dolar yasaklansın!Sonraki Haber

Vatan Partisi: Dolar yasaklansın!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar