İstanbul
DOLAR18.5039
EURO18.1433
ALTIN988.22

TKH: Bu karar, yargının yasama organını ilga etmesidir!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TKH: Bu karar, yargının yasama organını ilga etmesidir!
Abone ol
Türkiye Komünist Hareketi, İstanbul Sözleşmesi'nin yürürlükten kaldırılması kararının geçersin sayılması için yapılan başvurunun Danıştay tarafından reddedilmesi üzerine bir basın açıklaması yaptı.

Türkiye Komünist Hareketi tarafından yapılan basın açıklaması şöyle:

İstanbul Sözleşmesi’nin gerici çevrelerin talebi doğrultusunda Erdoğan tarafından iptal edilmesi Danıştay’a taşınmış, bu kararın iptal istemi Danıştay tarafından reddedilmiştir. Danıştay’ın bu kararı, “hukuk devleti” normlarının ve Anayasa'nın ayaklar altına alınması bakımından çok tehlikeli bir karardır.

Ülkenin bir yüksek mahkemesi tarafından verilen bu karar, kadın haklarından geriye gidişin onaylanması olduğu kadar, yargının yasama organını yok sayması açısından da skandal bir karardır.

Gerekçe olarak, “yeni hükümet sisteminin özelliklerinden birisi olarak Cumhurbaşkanı’na kararnameler ile belirli konularda ilk elden düzenleme yapma yetkisi” gösterilmiştir. Ancak Danıştay, Anayasa'da yer alan temel hükmü yok sayarak ülke tarihinde ilk kez bir yüksek mahkemenin Anayasayı yok saymasının örneğini sergilemiştir.

Anayasa'nın hükmü açıktır: Uluslararası anlaşmalar Meclis’in onayına tabidir. Uluslararası bir anlaşmanın feshi de yine Meclis onayı gerektirir.

Danıştay, Anayasayı yok saymıştır.

Bu karar, ülkemizde hukukun Anayasa'ya göre değil, tek adam rejimine göre şekillendiğinin ispatıdır.

Danıştay tarafından verilen bu karar, Anayasa'da belirtilen hukuk normlarının ve kanun koyucu yasama organının üzerinde vesayet rejiminin hukukunu oluşturma girişimidir!

Kimse “hukuka saygı” ve “hukuk devleti” kavramlarının arkasına saklanarak, en temel gerçeğin üzerini örtemez. Çünkü ortada olan, Anayasa'nın yok sayılarak yasama organının ilga edilmesinden başka bir şey değildir.

Ülkenin bir yüksek mahkemesi tarafından verilen bu kararı Türkiye kaldıramaz!

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SCP: Selefici sözde din adamları sınır dışı edilmelidir!Önceki Haber

SCP: Selefici sözde din adamları sınır d...

Fenerbahçe & Puma’dan yeni sezon forma lansmanıSonraki Haber

Fenerbahçe & Puma’dan yeni sezon forma l...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar