İstanbul
DOLAR27.3861
EURO29.0664
ALTIN1627.6

Tekirdağ Büyükşehir 5 yılda tam 22.293 adet arı kovanı dağıttı!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tekirdağ Büyükşehir 5 yılda tam 22.293 adet arı kovanı dağıttı!
Abone ol
Tarım ve Hayvancılık alanında örnek oluşturacak önemli projelere imza atan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından İl genelinde arıcılığı geliştirmek ve desteklemek için hayata geçirilen "Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi", Türkiye'de arıcılık konusunda bir belediye tarafından uygulanan en büyük proje olma özelliğine sahip.

Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi'nin Türkiye genelinde arıcılık konusunda bir belediye tarafından bugüne kadar uygulamaya konulan en büyük proje olma özelliğine sahip olduğunu belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, "Bu projeyi Büyükşehir Belediyesi olarak, Tarım ve Hayvancılığın yaygın olduğu ilimizde, çiftçilerimize ek gelir kaynağı olması ve bitkisel üretimi arttırmak amacıyla uygulamaya koyduk. Bölgemizde buğdaydan sonra en yoğun şekilde tarımı yapılan ayçiçeği bitkisinin gerek nektar gerek polen olarak arıcılar için çok uygun bir bitki olması nedeniyle bölgemiz bal üretimine çok uygundur. Tekirdağ ili tarımsal üretim deseni ve arazi kullanım dağılımı dikkate alındığında, ilimizdeki arıcılığın mutlak suretle geliştirilmesi gerektiği açıkça görülmektedir. Proje kapsamında il genelinde kriterlere uygun olan 1.138 kişiye beş yılda toplam 22.293 adet kovan dağıtılmıştır. Kovan alan yetiştiricilerimizden projeye devam eden 982 kişisi 30 kovanlık işletme seviyesine ulaşarak proje ile Arı Yetiştiricileri Birliğine üye olabilir ölçeğe ulaşmıştır. Özellikle ayçiçeği bitkisi göz önünde bulundurularak, 2015-2020 yılları arasında dağıtılan 22.293 adet arı kovanlarının polinasyon yolu ile ayçiçeğindeki verim artışının 2015-2021 yılları arasındaki getirisinin toplam 75.526.200 TL olduğu hesaplanmaktadır." dedi.

BAŞKAN ALBAYRAK: "2.786.720 TL YATIRIM YAPILAN PROJENİN 5 YILLIK GETİRİSİ 111.086.580 TL'DİR"

Projenin devamı olarak önümüzdeki yıllarda ana arı üretim tesisi, bal paketleme ve ambalajlama, pazar ağının kurulması gibi projeleri uygulamaya koymayı hedeflediklerinin altını çizen Başkan Albayrak, "Projenin en önemli çıktısı tabiki bal üretimidir. Yıllara göre dağıtılan arı kovanlarından üretilen bal miktarlarının getirisini hesapladığımız zaman 35.830.380 TL katma değer sağlandığı görülmektedir. Kovan alımı, eğitim ve diğer giderleri ile birlikte proje bedeli 2.786.720 TL dir. Buna karşılık projenin bugüne kadarki getirisi (Polinasyon ve  Bal üretimi değeri olarak) toplam 75.256.200,00 + 35.830.380,00 = 111.086.580 TL'dir." diye konuştu.

Öte yandan proje kapsamında, eğitim yayım ihtiyacının karşılanarak özellikle elde edilen ürünün kalitesini arttırmak ve yetiştiricilikte yapılması gereken temel doğruların neler olduğunu göstermek için bir dizi eğitim programı da düzenlenmiştir.  Arıcılık konusunda bilgi birikimi ve deneyimi ile bilinen Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu tarafından arı yetiştiricilerine yönelik "Modern Arıcılık Teknikleri, Arıcılıkta Başarı Yolları, Bölgede Arıcılığın Sorunlarının Belirlenmesi, Çözüm Yolları ve Değerlendirilmesi" gibi birçok konuda ilçe merkezlerinde 40 eğitim düzenlenmiş ve bu eğitimlere yaklaşık 1000 arı yetiştiricisi katılmış olup, eğitimlerin bir kısmı uygulamalı olarak arazide yapılmıştır.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP'nin eski genel başkanları Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında suç duyurusu yaptıÖnceki Haber

CHP'nin eski genel başkanları Cumhurbaşk...

Avustralya, 20 ay sonra sınırlarını açtıSonraki Haber

Avustralya, 20 ay sonra sınırlarını açtı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar