Tarım News
İstanbul
DOLAR18.6382
EURO19.4841
ALTIN1066.3

SİT alanında yasak inşaatı durduracak makam bulunamadı!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SİT alanında yasak inşaatı durduracak makam bulunamadı!
Abone ol
Çeşme Altınkum plajında beach club inşaatı son hız devam ediyor. İnsaatcıları hiç bir resmî makam durduramıyor.

İnşaat alanı sanki Türkiye Cumhuriyeti Dışında ülke gibi, bu alanda T.C. kanunları geçersiz sayılıyor. 

Çeşme'de doğal SİT alanı statüsündeki Altınkum plajında tepkiler üzerine durdurulan beach club inşaatında DSİ tarafından kapatılan su kuyuları tekrar açıldı, yeni kaçak sondaj çalışmaları başladı. 

Doğal SİT alanı olan Altınkum plajına, sıfır deniz kıyısında, devam eden Beach-Club inşaatında kaçak yapılar 4 hafta önce yıkılmıştı. Ancak geçenlerde yeniden başlayan inşaatta 500-600 m2 büyüklüğünde yeni yapılar inşa edildi. 

İnşaatı yapan madencilik firmasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınmış sadece 6 metre² portatif büfe, 21 metre² teras, 4 metre² de cankurtaran kabini olmak üzere 1377 m² boş alan kira kontratı bulunmakta. 

Yıllık kira bedeli sadece 360.000 TL olan bu kiralama sözleşmesine rağmen, İnşaatcı maden şirketi büyük iş makinalarıyla 20 Bin m²’ye yakın bir alandaki 100 yıllık ardıç ağaçlarını, yasal koruma altındaki binlerce kum zambağını, kum tepeciklerini tamamen yok etmişti. 

Çevreci ve bölge sakinlerinin şikayet ve tepkileri üzerine bir ara durdurulan tahribat ve inşaat bu günlerde tüm yasa ve kurallar bir kenara itilerek devam ettiriliyor. 
Beach kulüp inşaatçılarının tüm yasaklara rağmen yapıları bitirerek klübü yaz sezonuna yetiştirmeye çalışıyorlar. Çeşme’de bu sene Beach Klüp giriş ücretleri kişi başı 500-1200 TL civarında. 

Çeşme Çevre Platformu “Tüm bu şikayet ve resmî girişimlere rağmen inşaatı durduracak resmî bir makam bulunamadı. Davalar çok uzun sürdüğü için mahkeme kararı gelinceye ve uygulanana kadar hazine arazisi olan SİT alanındaki inşaat sezon inşaat yasağı gelmeden bitirilip açılış yapılacak, sezonda plaj ücreti üzerinden vurgun yapılacak, 
firma belediyeden İşletme ruhsatı  alabilmek için geçici olarak inşaa ettikleri yapıları kaldırdılar, şimdi yeniden inşaa ediyorlar” görüşünde. 

Bölge sakinleri kaçak inşaatı defalarca resmi makamlara şikayet ettiklerini, Çeşme Belediyesinin kaçak inşaata işletme ruhsatı vermeyeceği beklentisi içinde olduklarını belirttiler. Kaçak inşaatçıların ruhsat alıp almadıkları bilinmiyor.  Resmî makamların sadece 'Süreci takip ediyoruz, tutanak tutuyoruz' açıklamaları yeterli bulunmuyor. Bölge halkı tahribatın ve işgalin fiili olarak durdurulmasını talep ediyor. 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Dünyanın en uzun cam köprüsü açıldıÖnceki Haber

Dünyanın en uzun cam köprüsü açıldı

Kolombiya'da halk sandık başına gittiSonraki Haber

Kolombiya'da halk sandık başına gitti

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar