İstanbul
DOLAR17.9619
EURO18.3105
ALTIN1030.6

Selçuklu Alevi Kültür Dernekleri: Cemevleri ibadethane olarak kabul edilmelidir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Selçuklu Alevi Kültür Dernekleri: Cemevleri ibadethane olarak kabul edilmelidir
Abone ol
Selçuklu Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Fırat Kürşat Akten, Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi'nin köşesinde açıkladığı Alevilere yönelik alınacağı öne sürülen kararlara ilişkin tepki gösterdi.

Selvi'nin açıkladığı çerçevede yapılacak ise, bu tedbirlerin hüsrana uğrayacağını belirten Akten, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenerek "İnanıyor ve umut ediyoruz ki: Alevi-Bektaşi'lerin talep ve isteklerini yüzyıllardır görmezden gelen yöneticilerin düştüğü hatalara düşmeyerek, haklıya hakkını hakkıyla teslim edersiniz." dedi.

Selçuklu Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Fırat Kürşat Akten'in açıklaması şöyle:

Kamuoyuna Duyuru:

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan "Ülkemizin 58 ilindeki 1585 Cemevi ziyaret edilerek hazırlanan kapsamlı çalışmayı görüştük” diye bir açıklama yapmış, Alevilerin yıllardır yaşadığı sıkıntılara artık son verileceği, Alevilerin'de eşit yurttaşlık haklarından faydalanarak istek ve taleplerinin yerine getirileceği umutlarını yeşertmiştir.

Ancak bu umutlar, gazeteci Abdulkadir Selvi'nin bugün köşesine yansıttığı şekilde olacak ise şimdiden hüsrana uğrayacaktır.

Zira Selvi köşe yazısında 'Cemevlerinin ibadethane değil, Kültür Merkezi olarak tanınacağını' aktarmıştır.

İktidara yakın bir gazeteci olan Selvi'nin bu iddiaları doğru ise dağ fare doğuracaktır.

Türkiye Cumhuriyeti'nin yegâne kurucu unsurları ve Büyük Türk Milleti'nin omurgası olan Aleviler'in sorunları doğru anlaşılmalı, sorunları çözümleri doğru analiz edilmelidir.

Selçuklu Alevî Kültür Dernekleri olarak başta Sayın Cumhurbaşkanımız'dan beklentilerimiz kısaca şunlardır.

1- Cemevleri İbadethane olarak kabul edilmeli ve Cemevlerinin yönetim ve Kontrol mekanizması Ocakzadeler Meclisinde yer alan Dedelerimiz de olmalıdır.

2. Alevi Dedeleri, Devletimiz tarafından maaşa bağlanmalı, tıpkı diyanete bağlı imam ve müezzinler gibi Devletimizin eşit şartlarından faydalanmalıdır.

3. Cemevleri'nin Elektrik su faturaları Devletimiz tarafından karşılanarak, Cemevlerinin üzerinde ki maddi külfiyet kaldırılmalıdır.

4. İslam'ın özü olan Alevilik yani Alevi İslam inancı, okullarda seçmeli ders olmalı veya Alevilik tarafsız ve aslına uygun şekilde Türk gençliğine okullarda anlatılmalıdır.

5- Alevilik araştırmaları enstitüsü kurularak, Aleviliğin doğru idrak edilmesi, Aleviliğin İslam'dan ayrı olmadığının, bilakis İslam'ın özü olduğunun kamuoyuna doğru anlatılabilmesi açısından Ocakzadeler Meclisi'nin belirlediği Akademisyen, Yazar, Tarihçi, Din Adamı ve Dedelerin yer aldığı bir komisyon kurulmalıdır.

6- Anayasanın belirlemiş olduğu ölçüler de hareket etmek şartıyla, Alevi Dernekleri, Alevi kurum ve kuruluşlarını denetlemek üzere Alevi Dedelerinden oluşan bir heyet görevlendirilmeli ve gerek Cemevlerinin gerek ise Alevi kuruluşlarının sıkıntı ve sorunlarının Devlet organlarına birinci elden aktarılması sağlanmalıdır.

Alevilere, bu taleplerin dışında önerilen her çözüm topu taca atmak, Alevilerin biraz daha dışlamak ve hatta Alisizlerin ve Terör Destekçilerinin kucağına atmak olacaktır.

Alevilik asla bir mezhep veya kültür değil, İslam'ın özü, Türklerin İslamı algılama ve yaşama biçiminin adıdır.

Sayın Cumhurbaşkanı:

Cumhuriyetin 100. yılına Lider Ülke Türkiye parolası ile hazırlanmak için milli birlik ve beraberlik inşa edilmelidir.

Bugüne dek atılmış en büyük milli birlik ve beraberlik adımı: Osmanlı'dan günümüze dek hakkı yenilmiş, öz vatanında parya kaderi yaşatılmış, dışlanmış, hakları ve talepleri görmezden gelinmiş Türk soylu Oğuz boylu Alevilerin istek ve haklarının verilmesi olacaktır.

Aleviler, kendisine atılan bir adıma bin adım ile karşılık verecek yüce gönüllü canlardır.

İnanıyor ve umut ediyoruz ki: Alevi-Bektaşi'lerin talep ve isteklerini yüzyıllardır görmezden gelen yöneticilerin düştüğü hatalara düşmeyerek, haklıya hakkını hakkıyla teslim edersiniz.

Cumhuriyeti'mizin 100. yılına ilerlediğimiz bugünler de, yapacağınız bu adaletli davranış Türk milletini özüne döndürerek Birlik ve Beraberlik anlayışını yeniden tesis edecektir.

Hakk İle..

Fırat Kürşad AKTEN

Selçuklu Alevî Kültür Dernekleri
Genel Başkanı

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP Milletvekili Gürer: TMO, arpada, yerli üreticiye 1750 lira, yabancı üreticiye 3 bin 180 lira ödüyorÖnceki Haber

CHP Milletvekili Gürer: TMO, arpada, yer...

HKP: Laik Cumhuriyet'i savunmaya devam edeceğizSonraki Haber

HKP: Laik Cumhuriyet'i savunmaya devam e...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar