Site En Üst Reklam
İstanbul
DOLAR16.4046
EURO17.527
ALTIN975.47
Haber Sayfa Üstü

Savcılık, Resul Tosun'un laiklik Anayasa'dan çıkarılsın sözlerini kovuşturmaya gerek görmedi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Savcılık, Resul Tosun'un laiklik Anayasa'dan çıkarılsın sözlerini kovuşturmaya gerek görmedi
Abone ol
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, AK Parti'li Resul Tosun'un "laiklik anayasadan çıkarılsın" sözüne ilişkin Halkın Kurtuluş Partisi'nin (HKP) suç duyurusu üzerine ilişkin başlatılan soruşturmada, "kovuşturmaya yer yok" kararı verdi. Savcılık, Tosun'un paylaşımını "ifade hürriyeti ve eleştiri sınırları içinde" olduğunu savundu. HKP karara itiraz etti.

AK Parti Tokat eski milletvekili ve Star gazetesi yazarı Resul Tosun, 12 Eylül'de yazdığı yazıda laikliği hedef almış ve "90 senedir dindarlara hayatı zehir etmeye çalışanların ve toplumu İslam'dan uzaklaştırmaya çalışanların tek gerekçeleri laiklik. İşte tam da bu sebeple istismarı önlemek için laiklik ilkesi tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi ya anayasadan çıkarılmalı ya da istismarı engelleyecek netlikte tarif edilerek yer almalıdır. Yoksa bu zihniyetin, ellerine geçen ilk fırsatta 28 Şubat benzeri uygulamalara teşebbüs etmekten ve toplumu germekten çekinmeyeceği anlaşılmaktadır" demişti.

HKP SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları, 13 Eylül'de Resul Tosun'un açıklamalarını yargıya taşımış ve Tosun ile Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak hakkında "Suç İşlemeye Tahrik", "Halkı Kin Ve Düşmanlığa Tahrik Veya Aşağılama", "Kanunlara Uymamaya Tahrik" suçunu işlediklerini belirterek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. 

SAVCI: İFADE HÜRRİYETİ VE ELEŞTİRİ SINIRLARI İÇİNDEDİR

HKP'nin suç duyurusunu işleme alan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Tosun ve Albayrak hakkında kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verdi.

Savcılık kararında, Resul Tosun'un açıklamasının, "halkın bir kesimi tarafından benimsenmeyen ve rahatsız edici fikir ve söylemler olduğu kabul edilebilir ise de ifade hürriyeti ve eleştiri sınırları içinde olduğu, halkı kin ve düşmanlığa sevk edecek ve kamu güvenliğine yönelik açık ve yakın bir tehlikeyi ortaya çıkaracak nitelikte olmadığı, şiddet çağrısı içermediği, suç işlemeye yönelik tahrik unsuru taşımadığı, hiçbir şekilde suç veya suç unsuru içermediği" savunuldu.

'KEŞKE YUNAN GALİP GELSEYDİ DİYEN FESLİ KADİR'İN DEVAMCILARI'

HKP avukatları, İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'ne gönderilmek üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına itiraz dilekçesi vererek, karara itiraz etti.

Savcılığın kararını değerlendiren HKP Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Avukat Ayça Okur, laikliği hedef alan açıklamalara karşı yapılan suç duyurularında benzer kararlar verildiğini, bu gibi konuların siyasi konular olduğunu belirterek "Suç duyurularına verilen soruşturmaya veya kovuşturmaya yer olmadığına dair kararlar siyasi kararlar" dedi. 

"Tosun'un açıklamaları da 'Keşke Yunan galip gelseydi' diyen Fesli Kadir'in devamcıları olduğunu gösteriyor" diyen Okur, "Ortaçağcı, şeriatçı olguların işlerine geldiği olaylarda ifade özgürlüğü söz konusu değil ama kendilerine yontulması gereken konularda demogojinin âlâsını yapıyorlar. Dosyaların fikri takibini yapıyoruz. Bu dosyaların tamamı zamanı geldiğinde açılacak dosyalar" dedi.

Yargısal olarak her yola başvuracaklarını aktaran Okur, "Laikliği korumak adına hangi yol gerekiyorsa o yola müracaat etmekten çekinmeyiz" ifadelerini kullandı. 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CRR 2022’yi iki yeni yıl konseriyle karşıladıÖnceki Haber

CRR 2022’yi iki yeni yıl konseriyle karş...

Aralık ayında İstanbul'un enflasyon oranı yüzde 34’ü aştıSonraki Haber

Aralık ayında İstanbul'un enflasyon oran...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar