Site En Üst Reklam
İstanbul
DOLAR15.9118
EURO17.0007
ALTIN953.49
Haber Sayfa Üstü

Sanayicinin kullandığı doğalgaz yıllık bazda yüzde 435 zamlandı!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sanayicinin kullandığı doğalgaz yıllık bazda yüzde 435 zamlandı!
Abone ol
İran'ın vanayı kapatmasına hazırlıksız yakalanan ve gaz kısıtlamasına giden BOTAŞ, sanayi tarifesinde ay ortasında değişikliğe gitti. Sanayide gazda yıllık zam oranı yüzde 435'e yükselmiş oldu.

Türkiye, İran'dan gelen doğalgaz akışının kesilmesi ile birlikte sanayi ve santrallere tedarik edilen gaz miktarındaki kısıntıyı tartışırken, BOTAŞ'tan orta ve büyük ölçekli sanayi tarifesine gizli bir zam daha geldi.

BOTAŞ'ın Ocak ayı için yayınladığı tarifelerin açıklamasında yapılan değişiklikle, yılda 300 bin metreküpün üzerinde gaz tüketen ve gazı elektrik üretimi haricinde kullanan tüketici grubuna uygulanan kademeli tarifenin uygulanma biçimi değiştirildi. Böylece, söz konusu sanayi tüketicilerine aylık bazda yapılan zam oranı yüzde 50'den yüzde 80'e çıkartılmış oldu.

Yapılan son gizli zamla birlikte sanayi tarifesinde son bir yıldaki artış yüzde 435 oldu.

DÜŞÜK TARİFEDEN YARARLANAMAYACAKLAR

Yıl başında açıklanan tarifede, senede 300 bin metreküpün üzerinde gaz tüketen sanayi kuruluşlarına, geçen yılın ocak ayındaki tüketimleri esas alınarak kademeli bir tarife uygulanması öngörülüyordu.

Buna göre kuruluşlar, geçen yıl ocak ayındaki tüketimlerinin yüzde 60'ına kadar olan kısmı için bin metreküp başına 6 bin 300 lira, bunu aşan miktarlar için de 9 bin 450 lira olmak üzere ortalamada 7 bin 560 lira ödeyeceklerdi. Yapılan değişiklikle, tarife hesaplamasında artık geçen yıl ocak ayındaki tüketim esas alınmayacak.

Bunun yerine, sanayi kuruluşunun bu ay sonunda gerçekleşecek fiili tüketimi baz alınacak ve bu tüketimin yüzde 60'ı için bin metreküp başına 6 bin 300 lira, bunu aşan kısmı için de 9 bin 450 lira ödenecek. Yani sanayicinin faturası her halükarda bu iki değerin ağırlıklı ortalaması olan 7.560 TL üzerinden hesaplanacak. Bu da ay başında açıklanan zammın yüzde 50'den yüzde 80'e çıkması anlamına gelecek.

Bu zamla birlikte, sanayicilerin tüketimlerini yüzde 60 ile sınırlandırıp düşük olan tarifeden yararlanma hakkı da elinden alınmış oldu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Erdoğan'dan Sezen Aksu'ya: O dilleri yer geldiğinde koparmak bizim görevimizdir!Önceki Haber

Erdoğan'dan Sezen Aksu'ya: O dilleri yer...

İYİ Parti Genel Sekreteri Poyraz: HDP'nin kapatılması gerekir!Sonraki Haber

İYİ Parti Genel Sekreteri Poyraz: HDP'ni...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar