EnerjiSa
İstanbul
DOLAR31.0656
EURO33.6455
ALTIN2032.3

Özyiğit: Tütün ürünlerinin hepsi kitle imha silahı hüviyetindedir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Özyiğit: Tütün ürünlerinin hepsi kitle imha silahı hüviyetindedir
Abone ol
Özyiğit: Tütün ürünlerinin hepsi kitle imha silahı hüviyetindedir tarafından 6-10 Aralık tarihleri arasında Antalya'da gerçekleştirilen 15'inci Ulusal Radyasyon Onkolojisi Kongresi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Kongre Başkanı Prof. Dr. Gökhan Özyiğit, "Sigara başta olmak üzere tütün ve tütün benzeri materyalleri içeren elektronik sigara, dijital sigara ne derseniz deyin, hepsi kanserojen ajandır ve 'kategori-1, kitle imha silahı' hüviyetindedir" dedi.

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği (TROD) tarafından 2 yılda bir düzenlenen ve kanserde radyoterapi alanında en son bilimsel gelişmelerin tartışıldığı “Ulusal Radyasyon Onkolojisi Kongresi'nin (UROK) 15'incisi 6-10 Aralık 2023 tarihleri arasında Antalya'da yapıldı.

Kengrenin ardından düzenlenen basın toplantısına katılan Kongre Başkanı Prof. Dr. Gökhan Özyiğit, TROD Başkanı Prof. Dr. Uğur Selek, Kongre Genel Sekreteri Prof. Dr. Banu Atalar ile Kongre Bilimsel Sekreteri Prof. Dr. Cem Önal, önemli açıklamalar yaptılar.

Prof. Dr. Gökhan Özyiğit, son verilere göre Türkiye'de her yıl 234 bin kişiye kanser tanısı konduğunu, 126 bin kanser hastasının ise hayatını kaybettiğini söyleyerek “2040 yılı tahminlerine göre ise bu sayının yılda 400 bine ulaşacağı, yani neredeyse iki katına çıkacağı, kansere bağlı ölümlerin de yüzde 85 artış göstererek yılda 233 bine ulaşacağı öngörülüyor. Onun için ülkemizdeki kanser kontrol programlarının etkinliğinin daha da artırılması çok önemli" dedi.

TÜTÜN ÜRÜNLERİNİN HEPSİ KİTLE İMHA SİLAHIDIR

Prof. Dr. Özyiğit, konuşmasının devamında Türkiye'nin tütünle mücadelede tüm dünyanın gıptayla izlediği bir programı olduğunu, ancak bunda artık gevşemeler yaşandığını vurgulayarak şunları sçtyledi: "Dünyada en iyi yaptığımız tütün kontrol programımız vardı. Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde başladık, onun denetimleri bence burada çok çok önemliydi. Yapılan hastaneleri vs hepsini bir kenara koyalım, sadece tek başına tütün kontrol programı bile takdire şayan bir durumdu. Ama denetimler gevşemeye başladı. Bu konunun tekrar aynı önemle gündeme getirilmesi gerekiyor. Tütün kontrol programı sayesinde dünyada 1 milyon kanseri tek başına engelleme şansımız var. Tütün veya tütün benzeri materyallerin, elektronik mi dersiniz, yapay zekalı mı dersiniz, dijital mi olur ne derseniz deyin, tütünü cazip hale getirmek için kullanılan ürünlerin hepsi karsinojenik (kansere yol açan) ajandır ve  kategori-1 kitle imha silahı hüviyetindedir. Şu an Gazze'deki olayları biliyoruz, sigarayı o bombardımanın bütün dünyaya yayılmış hali olarak nitelendirebiliriz. Sigara yasaklarının önemiyle ilgili başka bir şey söylememize gerek yok" diye konuştu.

RADYOTERAPİ ŞART!

Radyoterapinin artık pek çok sık görülen kanser türünde olmazsa olmaz olduğuna da işaret eden Prof. Dr. Özyiğit, “Meme, akciğer, serviks kanserinde mesela. Hatta gırtlak kanserinde sadece radyoterapi tedavi mümkün. Aynı şekilde prostat kanserinde tek başına radyaterapi yetebiliyor. Radyoterapi zaten en hedefe yönelik tedavi şekli oldu günümüzde teknolojinin ulaştığı noktayla. Erken evre akciğer kanseri mesela, evre 1'de yakaladığınız zaman, yüzde 50-60 oranda sadece radyoterapi ile cerrahiye eş değer sonuç elde edebiliyorsunuz" dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yükselen Kadın Ödülleri töreni 7 Aralık'taÖnceki Haber

Yükselen Kadın Ödülleri töreni 7 Aralık'...

Hakk’a yürüyüşünün 50. yılında halk ozanı Âşık Veysel anıldıSonraki Haber

Hakk’a yürüyüşünün 50. yılında halk ozan...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar