EnerjiSa
İstanbul
DOLAR31.0488
EURO33.6842
ALTIN2036.1

Önder Aksakal, yeniden genel başkan

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Önder Aksakal, yeniden genel başkan
Abone ol
Demokratik Sol Parti'de (DSP) kongre heyecanı yaşandı. Önder Aksakal, 306 oy ile yeniden genel başkan seçildi.

Önder Aksakal, Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanlığına yeniden seçildi.

TES-İŞ Toplantı Salonu'nda yapılan DSP 12. Olağan Kurultayı'nda, 663 delegeden 313'ü oy kullandı. Aksakal, 306 geçerli oyun tamamını alarak yeniden genel başkan oldu, 7 oy ise geçersiz sayıldı.

Aksakal, "DSP'nin hedeflediği güçlü devlet, mutlu insanların olduğu, bütçesi denk, istihdamı her çalışma yaşını kapsayan tam bağımsız Türkiye'dir." dedi.

Aksakal, partisinin TES-İŞ Toplantı Salonu'ndaki 12. Olağan Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, DSP'nin Türk halkının ortak paydası olduğunu söyledi.

Milliyetçi, vatansever, emekten yana sol bir parti olan DSP'nin, inançlara saygılı laiklik ilkesi, bütün inanç gruplarını kucaklayan, çağdaş, Atatürkçü yapısıyla, insanların özel yaşamlarının güvencesi olduğunu belirten Aksakal, ekonomide de "Ne ezilen ne ezen, insanca, hakça bir düzen" düsturuyla, çokça üreten, hakça bölüşen bir Türkiye amaçladıklarını dile getirdi.

Vatandaşın vergi vermek, askere gitmek; devletin de vatandaşını korumak, kollamak; güvenlik, adalet, eğitim ve sağlık hizmetlerini her vatandaşına sağlamak gibi görevleri olduğunu vurgulayan Aksakal, "Yani vatandaşın devlete karşı, devletin de vatandaşlarına karşı hak ve sorumlulukları olacaktır. İşte DSP'nin hedeflediği güçlü devlet, mutlu insanların olduğu, bütçesi denk, istihdamı her çalışma yaşını kapsayan tam bağımsız Türkiye'dir." diye konuştu.

Aksakal, 2019 yerel seçimlerinde 3'ü ilçe, 4'ü belde olmak üzere toplam 7 belediye başkanlığı kazandıklarını hatırlatarak, gelecek seçimlerde çok daha fazla yerde DSP'li belediyelerin var olmasına gayret edeceklerini söyledi.

Tüm Türkiye'de demokratik sol belediyecilik anlayışını yeniden hakim kılmak; temiz, dürüst, toplumsal değer yargılarını da icraatlarına yansıtan uygulamalarla halka hizmet vermek istediklerini ifade eden Aksakal, şunları kaydetti:

"Genel merkezimizde oluşturduğumuz Yerel Yönetim Seçimleri Koordinasyon Kurulumuzca yapılan çalışmalarımızı gerçekleştirmek üzere diyaloglarımızı başlattık. Olumlu sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Emperyalist projelere karşı ortak bir paydada buluştuğumuz ve bir arada olduğumuz Cumhur İttifakı yapısıyla ilkesel olarak ittifakın başarısına odaklanmış bir stratejiyle önemli sonuçlar elde edeceğimize inancımız da tamdır. Tüm bunların dışında yerel seçimler sonrası asıl hedef ülke yönetimi, yani Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmak olacaktır."

Kurultayın açılışına, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hamza Dağ, Zafer Sırakaya, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Cafer Güneş ve partililer katıldı.

ÖNDER AKSAKAL KİMDİR?

Önder Aksakal, 1960 yılında Antalya'da doğmuştur. İlk öğrenimini 4. sınıfa kadar Karacasu Geyre Köyü'nde, 5. sınıfı Aydın Gazipaşa İlkokulunda, Ortaokulu İsmet İnönü Ortaokulunda, Lise öğrenimini Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümünde tamamladı.

1976 yılında Konya DMMA İnşaat Mühendisliği bölümünde Üniversite eğitimine başladı ve Selçuk Üniversitesinden mezun oldu.

1999, 2002 ve 2011 genel seçimlerinde DSP Aydın milletvekili adayı, 2015 seçimlerinde İstanbul 2. Bölge Milletvekili adayı oldu. 2003-2004 yılları arasında DSP Aydın İl Başkanı olarak görev yaptı.

25 Temmuz 2004 tarihinde gerçekleştirilen 6. Olağan Büyük Kurultay'da Parti Meclisi'ne seçildi. 7., 8. ve 9. Olağan Kurultaylarda bu görevini sürdürdü. 17 Mayıs 2009 tarihinde yapılan Olağanüstü Kurultay'da Masum Türker'in Genel Başkan seçilmesinden sonra Sivil Toplum Örgütleri ve Meslek Odalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirildi.

6 Haziran 2010 tarihinde yapılan 8. Olağan Kurultay'dan sonra oluşturulan Başkanlık Kurulu'nda yeniden Genel Başkan Yardımcısı oldu ve Örgüt Kurulu Başkanlığı'na atandı.

13 Aralık 2015 tarihinde yapılan Olağanüstü Kurultay'da 636 kayıtlı delegeden 357'sinin oy kullandığı üçüncü tur oylamada 247 oy alarak Demokratik Sol Partinin 6. Genel Başkanı seçilmişti.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Erkin Feyyaz Eşli yazdı: Ukrayna için yeni iktidar planlarıÖnceki Haber

Erkin Feyyaz Eşli yazdı: Ukrayna için ye...

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Lütfi Doğan için taziye mesajıSonraki Haber

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Lütfi D...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar