İstanbul
DOLAR27.3861
EURO29.0664
ALTIN1627.6

Muhalefetin üçüncü buluşmasında Ali Babacan ev sahibi olacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Muhalefetin üçüncü buluşmasında Ali Babacan ev sahibi olacak
Abone ol
Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakatı'na imza atan muhalefet liderlerinin üçüncü görüşmesine DEVA Partisi lideri Ali Babacan ev sahipliği yapacak. 27 Mart'ta yapılacak olan görüşmede ana gündem maddesi AK Parti ve MHP'nin TBMM'ye sunduğu Seçim Kanunu teklifi olacak.

Şubat ayında CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun ev sahipliğinde bir araya gelen, 28 Şubat tarihindeki ikinci görüşmelerinde ise Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakatı'na imza atan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun yapacakları üçüncü buluşmayla ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı.

ALİ BABACAN EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Kulisleri hareketlendiren bilgilere göre, 6 parti lideri 27 Mart'ta DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın ev sahipliğinde üçüncü kez bir araya gelecek.

Üçüncü buluşmadan önce liderler, yapacakları telefon görüşmeleriyle çalışma yemeğinde ele alınacak gündem maddelerini netleştirecek.

Genel başkan yardımcılarından oluşan altı kişilik komisyon da liderler arasındaki koordinasyonu ve iletişimi sağlayacak.

Liderlerin buluşması öncesi komisyon bir toplantı yapacak.

6 muhalefet lideri Ali Babacan'ın ev sahipliğinde 3. kez bir araya gelecek

GÜNDEM MADDESİ YENİ SEÇİM YASASI

Parti kurmaylarından edinilen bilgiye göre; altı liderin ana gündem başlığını AK Parti ve MHP'nin TBMM'ye sunduğu ve önümüzdeki hafta komisyon görüşmeleri gerçekleştirilecek yeni Seçim Kanunu teklifi oluşturacak.

Liderler, Cumhur İttifakı ortaklarının önerdiği ittifak sisteminde milletvekili paylaşımı hesabını değiştirip, her seçim bölgesinden çıkacak milletvekilliklerinin ittifak yerine partilerin kendi oyları dikkate alınarak dağıtılması öngören sistemin sahaya olası yansımalarını, yürüttükleri simülasyon çalışmalarının sonuçlarını da dikkate alarak değerlendirecek.

6 muhalefet lideri Ali Babacan'ın ev sahipliğinde 3. kez bir araya gelecek

İŞBİRLİĞİ ALANLARI KONUŞULACAK

Liderlerin masasındaki gündem maddeleri arasında; "geçiş sürecinin yol haritası" ve "sonraki bir aşamada olası bir ittifak olursa bunun temel ilke ve değerleri" başlıklarının da olması bekleniyor.

Liderler, bundan sonraki yeni işbirliği alanlarını da konuşacak.

Liderlerin 27 Mart toplantısında alacakları kararlar doğrultusunda, işbirliği yapan 6 parti arasında yeni kurullar ve alt komisyonlar oluşturulabileceği belirtiliyor.

ORTAK AÇIKLAMA YAPILACAK

Parti kurmayları tarafından 27 Mart buluşması için "Bundan sonraki süreçte yapılacak işler ve konuşulacak gündem başlıklarının startını verecek toplantı" olarak değerlendirmesi yapılıyor.

12 Şubat'ta Kılıçdaroğlu'nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve altılı işbirliğinin resmileştiren ilk buluşmada olduğu gibi, 27 Mart toplantısının ardından da bir ortak açıklama yapılabileceği ifade ediliyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hindistan'da sahte içki içen 17 kişi hayatını kaybettiÖnceki Haber

Hindistan'da sahte içki içen 17 kişi hay...

Türk Dilli Halkların Nevruz Gelenekleri uluslararası konferansıSonraki Haber

Türk Dilli Halkların Nevruz Gelenekleri...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar