İstanbul
DOLAR18.8116
EURO20.4382
ALTIN1164.9

Milletvekili Toprak: Türkiye, Dünya Sefalet Endeksi’nde birinciliğe yükseldi!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Milletvekili Toprak: Türkiye, Dünya Sefalet Endeksi’nde birinciliğe yükseldi!
Abone ol
İstanbul Milletvekili ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, medya ile paylaştığı haftalık değerlendirme raporunda, Türkiye'nin yüzde 85,51 olarak açıklanan resmi enflasyon verisiyle Dünya Sefalet Endeksi’nde birinciliğe yükseldiğine dikkat çekerek "İktidarın ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonu, ‘Sefalet Yüzyılı’ oldu" dedi.

İstanbul Milletvekili ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak'ın konuyla ilgili değerlendirmesi şöyle:

2002’de iktidara geldiklerinde Türkiye’nin Sefalet Endeks Puanı 40 iken, Ekim ayı itibarıyla 95,1 puana çıktı. Türkiye’nin Sefalet Endeksi sıralamasında dünya birinciliğine yükselmesi, 20’nci yılını dolduran AK Parti iktidarının ayıbı ve yanlış ekonomi politikalarıdır!

Türkiye, Ekim ayında yüzde 85,51 olarak açıklanan resmi enflasyon verisiyle birlikte Dünya Sefalet Endeksi’nde birinciliğe yükseldi.

Cumhurbaşkanı (CB) Erdoğan’ın herkese içini doldurmak için öneride bulunma çağrısı yaptığı ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonu, üzerinden bir hafta geçtikten sonra ‘Sefalet Yüzyılı’ oldu.

Enflasyon ve işsizlik oranlarının toplamından oluşan sefalet puanı, Türkiye için Ekim ayı itibarıyla 95,1’e (TÜFE %85,5 + İşsizlik %9,6) ulaştı ve ilk sıraya taşındı.

CB Erdoğan ve AK Parti’nin iktidara geldiği 2002’de ağır ekonomik kriz sonrası olmasına rağmen Türkiye’nin sefalet puanı 40 (TÜFE %29,7 + İşsizlik %10,3) idi.

Türkiye’yi 2123 yılına, yeni yüzyıla taşıma iddiasını ortaya atan CB Erdoğan, tam tersine iktidarının 20 yılında ülkede sefaleti iki mislinin üzerine çıkarttı.

2021 yılında 41,2 sefalet puanı ile dünyada 156 ülke arasında 21’inci sıradaki Türkiye’nin puanı, iktidarın uygulamaya koyduğu yeni ekonomi modeli sayesinde bir yılda iki katın üzerinde artarken sıralamada da sefalet zirvesine yükseldi.

2019, 2020 ve 2021 yılında dünya sefalet puanı sıralamasındaki yeri 5’incilikle 21’incilik arasında değişmesine karşın, Avrupa ülkeleri arasında birinci konumda olan Türkiye, iktidarın uygulamaları sonunda şimdi Avrupa birinciliğine dünya sefalet birincisi unvanını da ekledi.

Önceki yıllarda birincilik ve ikincilik Venezuela ve Zimbabwe tarafından paylaşılırken, Ekim 2022 itibarıyla Türkiye 95,1 sefalet puanıyla birinciliğe, Arjantin 89,9 sefalet puanı ile ikinciliğe yükseldi.

Yine dünyadaki en kırılgan beş ülke arasında sayılan Güney Afrika ise 41,4 puanla üçüncü konumda.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve başında bulunduğu iktidar, bu tabloyu görmezlikten gelmeyi, yükselen yoksulluk dalgasını yok saymayı tercih ediyor. Meydanlarda kendisine ‘açım, açız’ diye haykıranları ‘Hadi oradan, kimse aç değil’ diyerek tersliyor.

Genel Başkanı olduğu AK Parti’nin vekilleri de aynı zihniyet ve duyarsızlıkla, TBMM’deki bütçe görüşmelerinde halkın çaresizliğini, çocukların yatağa aç girdiğini, açlığını su içerek giderdiğini dile getiren muhalefet vekillerine ‘amma abarttı’ deme acımasızlığını sergiliyor.

İktidara bağlı TÜİK’in resmi rakamlarıyla bile ikinci sıradaki Arjantin’e 5,2 puan, üçüncü sıradaki Güney Afrika’ya 53,7 puan fark atarak Dünya Sefalet Birincisi olan Türkiye, ENAG’ın yüzde 185 oranında hesapladığı Ekim enflasyonu baz alındığında ise 194,6’ya ulaşan puanıyla, açık ara hiçbir ülkenin erişemeyeceği sefalet rekorunun sahibi oluyor.

20 yıldır aynı zihniyetle ve aynı beceriksizlikle ülkeyi yönetenler, vatandaşın çığlığını duymazlıktan ve çilesini görmezlikten geliyor!

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Uluslararası Komünist ve İşçi Partileri Toplantısı sona erdiÖnceki Haber

Uluslararası Komünist ve İşçi Partileri...

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali ödülleri sahiplerini bulduSonraki Haber

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali ö...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar