İstanbul
DOLAR17.9557
EURO18.2936
ALTIN1018.1

Merkez sağ seçmenin iki seçeneği: Özal mı, Çiller mi?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Merkez sağ seçmenin iki seçeneği: Özal mı, Çiller mi?
Abone ol
Bir süredir, Doğru Yol Partisi eski genel başkanı ve eski başbakanlardan Tansu Çiller’in yeniden siyasete döneceği konuşuluyordu. Çiler siyasete dönecek mi, dönmeyecek mi tartışmaları sürerken, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu ve eski Malatya Milletvekili Ahmet Özal, TEK Parti’nin genel başkanı olarak siyasete geri döndü.

HİKMET AYDOĞAN / ÖZEL HABER

Mart ayının ilk günlerinde, 2020'de kurulan Bizim Parti, Çiller ve ekibi tarafından yeni partiye dönüştürüleceği ve eski başbakanın merkez sağ seçmenle buluşacağı iddiaları siyaset gündeminde deprem etkisi yapmıştı.

İddialara göre, 2002 yılında aktif siyasetten çekilen Tansu Çiller, 20 yılın ardından, yeniden merkez sağ için nabız yokluyorve hatta bazı partilerin liderleri ile de görüşmeler yapmıştı!

Çiller’in bir televizyon kanalının etkinliğinde “Ben milletimi özledim. Kim ne kadar isterse, o kadarını alır. Bu benim bir borcum. Bu benim üstümde bir vebal. Yani karar vermiş durumda değilim. Ama neye karar verirsem vereyim bunu koltuk için yapmayacağım, bunu bir ikbal için yapmayacağım” sözleri de, iddiaların birinci ağızdan onaylanması olarak yorumlanmıştı.

MERKEZ SAĞ HAREKETLENDİ!

Ancak, bu haberin duyulması ile birlikte merkez sağ seçmene talip olan partilerden de tepkiler gelmeye başladı.

İYİ Parti Genel Başkan yardımcısı Koray Aydın konuyla ilgili olarak yaptığı bir paylaşımda “Tansu Çiller, AK Parti'den oy koparan İYİ Parti'nin oylarını kırmaya çalışmak için Erdoğan tarafından görevlendirilmiş...” diyordu.

Ancak, Aydın’ın paylaşımının ardından, eski defterler de hemen açıldı ve Fethullah Gülen’in bir zamanlar “sağ kolu” olarak tanınan Nurettin Veren, Meral Akşener’in, bakan olması vesilesiyle Fethullah Gülen’e yazdığı teşekkür mektubunu medya ile paylaştı!

Öte yandan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın da, Çiller’in siyasete döneceği iddialarıyla ilgili bir soru üzerine, “Biz bir hayrını görmedik. Tayyip Bey hayrını görür, tepe tepe kullanabilir” yanıtı vermesi, ile merkez sağa gelen hareketlilikten en çok Millet İttifakı çevrelerinin rahatsız olduğu da ortaya çıkıyordu.

DÖNÜYOR, DÖNMÜYOR, DÖNÜYOR...

Tüm bu spekülatif tartışmaların ortasında Halk TV yazarı İsmail Saymaz kısa sürede gerçek olmadığı ortaya çıkan bir iddiayı köşesine taşıdı.

Saymaz, Çiller'in kararını askıya aldığını belirterek şunları kaydetti:

"Eski Başbakan ve DYP lideri Tansu Çiller, geçen aylarda bir merkez sağ parti kurmak için arkadaşlarıyla temasa geçmiş ve bir dizi görüşme gerçekleştirmişti. Ancak öğrendiğim kadarıyla, halkta yeterli karşılık bulmayacağını düşündüğü için parti girişimini şimdilik askıya aldı. Çiller'in parti hazırlığını yürüten isimlerden Ömer Bilgin de bir süredir telefonları yanıtsız bırakıyor."

DYP ESKİ GENEL SEKRETERİ TEVFİK DİKER’DEN AÇIKLAMA

İsmail Saymaz’ın Millet İttifakı’nın rahatlatmaya yönelik “kulis bilgisi”ne ise, Doğru Yol Partisi eski Genel Sekreteri, TBMM Uğur Mumcu Cinayetini Araştırma Komisyonu Başkan vekili ve Yeni Vakit gazetesi yazarı Tevfik Diker’den tekzip geldi.

19. ve 20. Dönem Manisa Milletvekili Tevfik Diker’e göre, Tansu Çiller’in tutumunda herhangi bir değişiklik yoktu. Yani parti kurma çalışmaları devam ediyordu!

Haber kaynakları güvenilir olmayanların haberleri gerçeği yansıtmaz” vurgusu ile Çiller’in en yakınındaki isimlere dayandırdığı bilgileri aktaran Diker’e göre “İsmail Saymaz'ın “ÇİLLER, parti kurmaktan vazgeçti” haberi doğru değil. Sayın Başbakanın duruşunda bir değişiklik yok. Çiller, değerlendirmelerine devam ediyor!

Merkez sağ siyaset dünyasındaki gelişmeleri dikkatle izleyen kurt politikacı Tevfik Diker, Tansu Çiller’in siyasete girişi ile ilgili olarak, şunları söylüyor:

Çiller, değerlendirmelerine devam ediyor.

Parti kurma fikrini askıya almadı.

Çiller 'in aktif siyasete bir merkez sağ parti kurarak girmesi önerisini Cumhurbaşkanı ve AK PARTİ Genel Başkanı Erdoğana öneren benim.

Çiller' e aktif siyasete seçimlere girmeye hak kazanmış bir partiyle veya partinin adının Çağdaş Yeni Parti ÇYP Çiller'in Yeni Partisi olarak algılanır önerisini yapmıştım.

MERKEZ SAĞDA BİR YENİ İSİM DAHA: AHMET ÖZAL

Siyaset dünyasının kulislerinde tartışmalar ve dikkatler Çiller’in ne yapacağına odaklanmışken, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu ve eski Malatya Milletvekili Ahmet Özal’ın İlk Parti'yi devralıp adını TEK Parti olarak değiştirdiği bilgisi, gündeme bomba gibi düştü.

Merkez sağda ne olacağı, tartışmalarında şimdi hem siyaseti bilen ve hem de babası nedeniyle önemli bir ağırlığı olan Ahmet Özal’ın ismi de dikkate alınacaktı.

Sabah yazarı Yavuz Donat'ın aktardığına göre, Ahmet Özal genel başkanı olduğu TEK Parti’ye ilişkin “Kadro eski bürokrat ağırlıklı... Hazine, maliye, IMF, ekonomi... Yurtdışından birkaç beyin. Kadın çok olacak... Belki erkeklere kota koyacağız. Geziyorum... Hakkâri, Ağrı, Trabzon... Büyük ilgi görüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Eski Başbakan Tansu Çiller’in parti kurma kararı değerlendirmesi sürerken, Özal, elini çabuk tutmuş, partisini kurarak, Anadolu gezilerine başlamıştı.

ÇİLLER’İN EKİBİNDEN ÖZAL’IN EKİBİNE TRANSFER

Özal’ın seri ve kararlı davranması Çiller’in ekibini de etkilemiş, eski Başbakan’ın kararsızlığı nedeniyle umutsuzluğa kapılan kimi kadrolar ise, Ahmet Özal’ın ekibine transfer olmaya başlamışlardı.

Kulislerde dolaşan bilgilere göre, eski bakan düzeyinde kimi isimler Çiller’le yollarını ayırıp, Özal’ın ekibinde yer almaya karar verdiler.

Ahmet Özal’ın kararlı tutumundan etkilenen merkez sağın kimi ağır toplarının da tercihlerini yeniden düşünmeye başladıkları öğrenildi. Kısa bir süre sonra, Tansu Çiller’in yeni parti çalışmalarında görevlendirdiği en dar ekibinden isimlerin Ahmet Özal’la birlikte oldukları açıklanırsa, şaşırmamalı.

ÖZAL’LA GELECEK MUHALİF MERKEZ SAĞ

Ahmet Özal ile Tansu Çiller’in parti projeleri arasında asıl farklılık ise, iktidara karşı olan tutumlarında ortaya çıkıyor.

Çiller’in parti girişimi başından itibaren “Bir Tayyip Erdoğan Projesi” olarak tanımlanmasına karşılık, Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal’ın siyasete dönüşü iktidara oldukça net mesajlar içeriyor.

Özal, bir muhabirin “Tekrar siyasete dönme nedeniniz nedir?” sorusuna, “Ben 1999’da bağımsız olarak Malatya’dan milletvekili seçildim. Milletvekilliğini de Başbakanlık Köşkü’nü de Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nü de gördüm. Ben artık mevki makam derdinde değilim. Ama ülkemizin şu an geldiği ekonomik ve siyasi durumu, toplumun geldiği noktayı görünce benim de bir şeylere katkım olabileceğini düşündüğüm için, vicdanen rahatlamam lazım diye döndüm” diye yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dile getirdiği, “Faiz sebep enflasyon sonuç” tezini dünyanın hiçbir yerinde görmediğini belirten Özal, “Dünyadan koptuk gibi geliyor bana. Ben neler yapılacağını biliyorum. Babamla geçirdiğim 10 sene 10 okul eder. Bunları gündeme getireceğim” dedi.

Merkez Bankası’ndan, Hazine’den, Dünya Bankası’ndan oluşan bürokrat bir kadro yola devam edeceğini belirten Özal, iktidarı şu sözlerle eleştirdi: “‘Faiz sebep enflasyon sonuç’ teorisi sayın cumhurbaşkanımızın teorisi. Ben iktisat okudum, dünyanın her yerinde çalıştım böyle bir teoriye rastlamadım. Merkez Bankası faizleri indirdi, enflasyon çıktı. Tersi olması gerekiyordu. Demek ki bu teorinin daha fazla test edilmesi doğru değil. Rusya’da Ukrayna savaşından itibaren Rus rublesi yüzde 60 değer kaybetti. Rusya faizleri çıkarınca ruble geri yerine geldi. Ekonomide sihirli değnek yok, kurallar var ve bilimsel hareket etmek lazım. ABD Merkez Bankası faiz artırmaya başladı. Beş defa daha faiz artıracak. Katar dahil faiz artırıyor, biz sabit tutuyoruz. Bunlar doğru değil. Dünyadan koptuk gibi geliyor bana. Biraz bunların düzelmesi, anlatılması lazım. Ben neler yapılacağını biliyorum. Babamla geçirdiğim 10 sene 10 okul eder. Bunları gündeme getireceğim. Yanlış politikalardan dönülmezse Venezüela ile yarışır hale geliriz.

Anlaşılan, seçimler yaklaştıkça, merkez sağdaki hareketlilik daha da artacak.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Alexandr Dugin yazdı: Çok kutupluluk, çok taraflılık değildir!Önceki Haber

Alexandr Dugin yazdı: Çok kutupluluk, ço...

Gürbüz Evren yazdı: AB ile ABD arasında İmamoğlu mu Kılıçdaroğlu mu kavgası!Sonraki Haber

Gürbüz Evren yazdı: AB ile ABD arasında...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar