İstanbul
DOLAR16.9789
EURO17.5195
ALTIN984.78

Lafontaine isyan etti: Almanya ABD'nin kölesi oldu!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Lafontaine isyan etti: Almanya ABD'nin kölesi oldu!
Abone ol
Almanya'da siyasetin önde gelen isimlerinden, daha önce hem sosyaldemokrat SPD ve hem de sosyalist Sol Parti’nin başkanlığını yapan Oskar Lafontaine, Federal Almanya’nın artık egemenlik hakları kısıtlı bir “ABD kölesi” olduğunu ileri sürdü.

SPD ve Sol Parti'nin eski başkanı Oskar Lafontaine, Berlin'de yayımlanan Junge Welt (Genç Dünya) gazetesi ile yaptığı söyleşide, Almanya'nın Rusya'ya yönelik dış politikasını sert sözlerle eleştirdi.

"Moskova 20 yıldır Ukrayna'nın NATO'ya kabul edilmemesi gerektiğine işaret ediyor. Bu güvenlik çıkarları sürekli olarak göz ardı edildi. Ukrayna savaşının patlak vermesinin temel nedenlerinden biri de budur." diye konuşan Lafontaine, iktidara yönelik olarak da "Federal hükümet kendi çıkarları doğrultusunda hareket edecek durumda değildir. Bunun yerine, ABD'nin sadık kölesi rolünde kendinize büyük zarar veriyorsunuz." ifadelerini kullandı.

YEŞİLLER SAVAŞ ÇIĞIRTKANI OLDU!

Federal Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un da, tüm Avrupa’ya yayılacak ve nükleer darbeye kadar uzanacak bir savaşın risklerine karşı uyardığına dikkati çeken Lafontaine, Yeşiller Partisi'ne de ağır eleştiriler yöneltti.

Lafontaine, bu partinin vaktiyle güçlü bir savaş karşıtı (“pasifist”) kanada sahip olduğunu, ancak Yugoslavya Savaşı’ndan beri Almanya’nın en büyük savaş kışkırtıcılarından biri haline geldiğini kaydetti.

Alman solunu etkileyen en önemli siyasetçilerden birisi olan Oskar Lafontaine, Yeşiller’in ABD’nin Federal Meclis’in içine uzanan kolu olduğunu ileri sürerken, “Bunlar savaş söz konusu olduğunda, her ABD kararını destekliyorlar” diye konuştu.

SOL PARTİ BİTİŞİN EŞİĞİNDE

Kısa bir süre önce istifa ettiği, daha önce kurucuları ve genel başkanları arasında yer adığı Sol Parti yönetimine de sert eleştiriler yönelten Lafontaine, Sol Parti’nin, “eğer halkın gerçek çıkarlarını savunmuş olsaydı”, Yeşiller’den çok daha fazla oy alabileceğini belirtti.

Oskar Lafontaine, parti içinde belli kesimlerin, Sol Parti’yi SPD ve Yeşiller’e benzer bir rotaya sokma çabası içinde olduğunu iddia etti. 

Lafontaine, Sol Parti için “Haziran ayı sonunda yapılacak parti kurultayında rota gerçekten bu şekilde belirlenirse, partinin işi biter” ifadelerini kullandı. 

Oskar Lafontaine’in cumartesi günü Almanya’da yapılacak “NATO’suz Yaşamak- Barış Üzerine Düşünceler” başlıklı bir büyük toplantıda geniş açıklamalarda bulunması bekleniyor.

MART AYINDA SOL PARTİ'DEN İSTİFA ETMİŞTİ

Kurucusu, parti sözcüsü ve lideri olduğu Sol Parti (Die Linke)'den Mart ayında istifa eden Lafontaine ayrıca, Federal Meclis'in 27 Şubat'taki özel oturumundan önce, Gregor Gysi ve Susanne Hennig-Wellsow da dahil olmak üzere bazı sol parlamenterlerin, artan silah harcamalarını ve geniş silahlanmayı savunan hükümet hareketinin onaylanması için parti içerisinde kampanya yürüttüklerine dikkat çekmişti. 

1995'ten 1999'a kadar başkanlığını yaptığı SPD'den ayrıldıktan sonra Lafontaine, 2007'de PDS ve WASG'den çıkan Sol Parti'nin kurucularından biriydi.

Lafontaine, 2005'den 2009 yılına kadar Gregor Gysi ile birlikte Federal Meclis'teki Die Linke parlamento grubunun eş başkanıydı ve 2007'den 2010 yılına kadar da Lothar Bisky ile birlikte parti lideriydi. 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Rüzgargülü filmi 27 Mayıs'ta gösterime giriyorÖnceki Haber

Rüzgargülü filmi 27 Mayıs'ta gösterime g...

Ayhan Bilgen: Türkiye'nin ihtiyacı sivil, demokratik yeni bir anayasa!Sonraki Haber

Ayhan Bilgen: Türkiye'nin ihtiyacı sivil...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar