Tarım News
İstanbul
DOLAR18.6319
EURO19.3358
ALTIN1044.4

Kösereisoğlu: Özel güvenlik sektöründe küçülme yaşanabilir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kösereisoğlu: Özel güvenlik sektöründe küçülme yaşanabilir
Abone ol
Yeni belirlenen asgari ücretin, ülkemize hayırlı olması temennisinde bulunan GÜSOD Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU; çalışanların ücretlerindeki bu artışın özel güvenlik sektörüne olan yansımalarını da değerlendirdi.

Ülkemizde ‘özel güvenlik sektör standartlarının gelişim sürecine katkı sağlamayı hedefleyen Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği Derneği’nin (GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU, asgari ücret zammı ile ilgili açıklamalarda bulundu. GÜSOD Başkanı KÖSEREİSOĞLU, 2022 yılında uygulanacak asgari ücretin açıklanmasıyla birlikte sektörde küçülme yaşanabileceğini, işten çıkarmaların olabileceğini ve maliyetlerde azaltmaya gidilebileceğini belirtti.

Türkiye’de 2022 yılında uygulanacak asgari ücret, 16 Aralık 2021 tarihinde 4 bin 250 TL olarak açıklandı. Asgari ücretle çalışan özel güvenlik görevlilerine, maaşlarına ek olarak yol, yemek parası gibi ödemelerinin yanı sıra görev başında kullandıkları teçhizat, haberleşme cihazları, güvenlik ekipmanları, üniforma, gibi kıyafetler de veriliyor. Ayrıca mesai ücretleri ödemeleri ile maaşlarına katkı sağlanıyor. Bazı özel güvenlik şirketleri ise, hizmet süreleri de dikkate alınarak ek ödemeler de yapıyor.

“Güçlü mali ve kurumsal yapısı olan özel güvenlik şirketleri ile çalışılmalı”

Ülke genelinde sektörde yaklaşık 1.300 özel güvenlik şirketinin faaliyette bulunduğunu söyleyen GÜSOD Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU, “Asgari ücret açıklandı, herkese hayırlı olmasını diliyorum. Belirlenen bu asgari ücret sonrası işveren maliyetleri yüzde 40’ı aşmaktadır, özel güvenlik sektöründe küçülme olabilir, hizmet satın alanlar maliyetlerinde azaltmaya gidilebilirler. Bu bağlamda yapılacak tasarruflar güvenlik zafiyetlerinin de oluşmasına sebep olabilir. Bazı özel güvenlik şirketleri, SGK ödemelerinde sıkıntı yaşayabilir. Hem sahada çalışan özel güvenlik görevlileri hem de hizmet satın alacak tarafların; bu süreçte mali ve kurumsal yapıları güçlü özel güvenlik şirketlerini seçmeleri doğru bir hareket tarzı olacaktır. GÜSOD üyesi özel güvenlik şirketleri; güçlü kurumsal yapıları ile bu konuda ön plana çıkmaktadırlar” dedi. 

“Asgari ücretteki artış sektördeki sirkülasyonu değiştirmeyecek”

Ülkemizde geçerli özel güvenlik kimlik kartına sahip kişi sayısının 700 binin üzerinde olduğunun altını çizen GÜSOD Başkanı KÖSEREİSOĞLU, sektörde 2021 yılı itibariyle 340 binin üzerine özel güvenlik görevlisinin istihdam edildiğini söyledi. KÖSEREİSOĞLU, “Özel güvenlik kimlik kartına sahip ancak sektörde çalışmayanlar zaman zaman farklı iş kollarını ve diğer sektörleri tercih ediyor. Ayrıca ülke genelinde yeterli ve yeni istihdam alanının oluşturulamaması nedeniyle, üniversiteden yeni mezun olanlar, özel güvenlik sektörünü kısa süreli bir çalışma alanı olarak görüyor. Bu da sektörün gelişim süreci için olumsuz bir durum yaratıyor. Hızlı ve fazla sirkülasyon nedeniyle sektörde istikrar sağlanamıyor. Bunun temel nedeni de özel güvenlik sektöründe uygulanan düşük ücret politikalarıdır. Yeni asgari ücret, bunu belirli bir süre de olsa önleyebilir” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP Milletvekili Akın: Türk Lirası'nı yedirmeyecekseniz, garantileri neden dövizle veriyorsunuz?Önceki Haber

CHP Milletvekili Akın: Türk Lirası'nı ye...

Meta, 2021'de öne çıkanları duyurduSonraki Haber

Meta, 2021'de öne çıkanları duyurdu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar