Tarım News
İstanbul
DOLAR18.6377
EURO19.4077
ALTIN1059.8

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali'nin tanıtım toplantısı yapıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali'nin tanıtım toplantısı yapıldı
Abone ol
İstanbul’da Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivalinin tanıtım toplantısı yapıldı. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, ilk kez İstanbul’da 13 ülkeden 42 film ile 100’ün üzerinde sinemacı, oyuncu ve kültür insanını ağırlayacak.

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında 8 Kasım’da başlayacak olan, “Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali”nin tanıtım toplantısı bugün İstanbul’da Beyoğlu Atlas Sineması’nda gerçekleştirildi.

Toplantıda festival tanıtım filmi ve 8-12 Kasım tarihleri arasındaki festival boyunca gösterilecek filmlerden kesitler gösterildi.

Festivalin film gösterimlerinin 8-12 Kasım tarihleri arasında Atlas 1948 Sineması, Emek Sineması, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi sinema salonlarında halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirileceği belirtildi.

“Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali” tanıtım toplantısına katılan Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Korkut Ata, Türk dünyasının sinemadaki varlığını en geniş kapsamıyla perdeye taşıyacağımız, tartışacağımız, fikir alışverişi yapıp ortak projeler üretmek için yol haritası belirlemeye çalışacağımız sanat ve sonuç odaklı bir birliktelik olacak” ifadelerini kullandı.

'Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali' 8 Kasım'da başlayacak

KIRIM’DAN VATAN’A YOL AÇANLAR BELGESELİ

Festivalde, Turkuaz Belgesel Kuşağı çerçevesinde Dilaver Dvaciyev yönetmenliğinde, senaryosu Elmaz Asan’a ait ve müziklerini de Iskender Asanov’un hazırladığı 2015 Ukrayna-Kırım yapımı "Kırım'dan Vatana Yol Açanlar" iki gösterimde yer alacak.

1956’da sokağa çıkma yasağının kaldırılması, Kırım Tatarları için kısa zamanda anavatanlarına dönme ümit ışığı oldu. O zamanlar yüzlerce Kırım Tatar ailesi sürgün yerlerinde evlerini satıp Kırım’a gitmeye karar verdi. Ancak burada onları kimse beklemiyordu—Kırım Tatarlarının Kırım’da yaşaması hala yasaktı. Bununla  birlikte, 60’lar, 70’ler ve 80’ler boyunca, Kırım’a dönme ve anavatanda yer edinme girişimleri devam etti. Kırım’a gelen Kırım Tatarları ne iş ne de satın almak için ev bulabildi. Tutuklamalar ve hatta Kırım’dan tekrar sınır dışı edilme, tüm bunlar o yıllar yurtlarına ilk dönen Kırım Tatarlarının yaşadıklarıdır. Ancak Kırım’a ilk dönen ve tüm sınavları geçen bu cesur kişiler sayesinde Kırım Tatar halkı anavatanına dönebildi.

Kayıt yapamama, tutuklamalar ve hatta Kırım’dan tekrar sınır dışı edilme—tüm bunları o zor yıllarda ilk geri dönenlerin deneyimlemesi gerekiyordu. Ancak Kırım’a ilk dönen ve tüm sınavları geçen bu cesur ruhlar sayesinde Kırım Tatarları anavatanlarına dönebildiler. Enver Musliddinov, anavatana giden yolu ilk açanlardan biriydi. Onun dönüş yolculuğu çok zor oldu. Kimse onu kayıt etmek istemiyordu, ona baskı uygulanıyordu; bu sebeple o, defalarca yaşadığı yeri değiştirmek zorunda kaldı.

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivalinin danışma kurulunda Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi, Yapımcı Yönetmen Zafer Karatay da yer aldı. Karatay’ın eşi Yönetmen Neşe Sarısoy Karatay da festivalin jürisileri arasında yer aldı. Festivalde, Turkuaz Belgesel Kuşağı çerçevesinde Ukrayna-Kırım’dan “Kırım’dan Vatana Yol Açanlar Belgeseli” iki gösterimde yer alacak.

13 ÜLKE, 42 FİLM

Festival hakkında bilgi veren Bakan Ersoy, bu festivalde, sinema sanatının çatısı altında Türkiye dâhil toplam 13 ülke ve özerk cumhuriyetin bir araya geleceğini ve söz konusu 12 katılımcı ülkenin; Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Macaristan, Saha Cumhuriyeti, Tataristan, Gagavuz Yeri, İran, Ukrayna ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olduğunu ifade etti. Bakan Ersoy, “İşte bu denli büyük bir coğrafyanın sinemadaki sesi olacağız.” diyerek şunları kaydetti:

“Bakanlardan sinema kuruluşlarının yöneticilerine, oyuncu ve yönetmenlere kadar 100’ün üzerinde üst düzey misafir ağırlayacağız. Festival kapsamında gösterimi yapılacak 42 filmimiz bulunuyor. Kurmaca, belgesel, animasyon ve Cengiz Aytmatov sinema uyarlamalarından oluşan, özenle belirlenmiş bir seçki hazırlandı. Ayrıca festivalimizin bir yarışma bölümü olacak. Kurmaca ve belgesel kategorilerinde toplam 6 ödül sahiplerini bulacak. Bunların dışında bir tane “Onur Ödülü vereceğiz ve yine Türk dünyasında televizyon ve sinema sektörüne katkılarından dolayı da 5 kurumumuz taltif edilecekler”

DESTEK VERİLEN PROJE SAYISI BİN 360

Bakan Ersoy, “Sinemaya verilen destek bu süreçte 45 kattan fazla artmış ve 5,4 milyon dolardan 246 milyon dolara çıkartılmıştır. 2018-2021 arası üç yıllık dönemde destek verdiğimiz proje sayısı bin 360 destek miktarı ise 284 milyon liradır. Bu desteklerle birlikte 2002 yılında gösterime giren yerli film sayısı 9 iken, pandemi öncesi dönemde 180’e kadar yükselmiş; 2 milyon olan yerli film izleyici sayısı da 33 milyona ulaşmıştır. Sinema kanununda yaptığımız değişiklikler Türkiye’nin bir sinema ülkesi olması için bütün yolları açmış, bugün bu festivalle ön ayak olamaya çalıştığımız ortak çalışmalar için de önemli kolaylıkları ve düzenlemeleri hayata geçirmiştir” diye konuştu.

KORKUT ATA TÜRK DÜNYASI FİLM FESTİVALİ

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı çatısı altında Uluslararası Sinema Derneği, Türk Konseyi, TÜRKSOY, TRT, İstanbul Üniversitesinin yanı sıra birçok kurum ve kuruluşun iş birliğiyle gerçekleştiriliyor.

Festival katılımcı ülkeleri arasında Türkiye ev sahipliğinde Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Macaristan, Saha Cumhuriyeti, Tataristan, Gagavuz Yeri, İran, Ukrayna ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yer alıyor.

“Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali” ile Türk dünyası sinemasının kültürel ve düşünsel alt yapısının sinema profesyonellerinin yanı sıra genç kuşakların ilgisine sunulması, Türk dünyasının kültürel kodlarını taşıyan sinema eserlerinin izleyici ile buluşmasına öncülük edilmesi, kültürel ve sanatsal iş birliği olanaklarının artırılması ve yumuşak güç olan sinema sanatı vasıtasıyla müşterek tarihi, kültürel ve toplumsal değerlerin güçlenmesine ve zenginleşmesine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Festivalde kurmaca ve belgesel film yarışmalarının yanı sıra “Tarihi Panorama”, “Güncel İnsan Manzaraları”, “Turkuaz Belgesel Kuşağı”, “Cengiz Aytmatov Sinema Uyarlamaları” ve “Animasyon Filmler” başlıkları altında gösterim bölümleri bulunuyor.
Festivalin film gösterileri 8- 12 Kasım tarihleri arasında Atlas 1948 Sineması, Emek Sineması, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi sinema salonlarında halka açık ve ücretsiz gerçekleştirilecek.

“Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali”nde, “Türk Dünyası I. Sinema Zirvesi” yapılacak. AA’da yer alan bilgiye göre zirvede Türk dili konuşan ülkeler arasında ortak sinema fonu oluşturulması konusu masaya yatırılacak.

Ayrıca İstanbul Sinema Müzesinde Kırgızistan Cumhuriyeti ev sahipliğinde Kırgız sinemasının 80. yılı etkinliği ve Özbekistan Cumhuriyeti ev sahipliğinde Özbek Sinema Günü festival içerisinde öne çıkan diğer etkinlikler olacak.

İstanbul Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirilecek Sinemada Cengiz Aytmatov ve Uyarlamaları Paneli’nde de akademisyenler ile sinema sektörü profesyonelleri bir araya gelecek.

Festival kapsamında, 12 Kasım’da Atatürk Kültür Merkezinde de ödül töreni gerçekleştirilecek.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Eşine sarkıntılık yapan arkadaşını döverek öldürdüÖnceki Haber

Eşine sarkıntılık yapan arkadaşını döver...

Türk Konseyi Zirvesi öncesi eğitim bakanları bir araya geliyorSonraki Haber

Türk Konseyi Zirvesi öncesi eğitim bakan...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar