İstanbul
DOLAR17.9515
EURO18.3127
ALTIN1019.4

Kolombiya'dan Kanlı Kömür: insanlar ve çevre pahasına enerji politikası

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kolombiya'dan Kanlı Kömür: insanlar ve çevre pahasına enerji politikası
Abone ol
Rusya'ya yönelik yaptırımlar nedeniyle Almanya gelecekte Kolombiya'dan daha fazla kömür alabilir. Aktivistler ve yerli halk, insan hakları ihlallerinden ve çevre kirliliğinden şikayet ediyor. Yalnızca 2020'de 65 çevreci ve çevre aktivisti öldürüldü.

AB'nin Ukrayna'daki savaş nedeniyle Rusya'dan kömür ithalatına yasak getirmesinin ardından, federal hükümet dünyanın dört bir yanında alternatifler arıyor. Rüzgar ve güneş enerjisinin genişlemesine rağmen, taş kömürü Almanya'daki toplam elektrik üretiminin yüzde dokuzunu hala oluşturuyor. Rusya, ABD ve Avustralya'dan sonra Kolombiya, 2021'de Almanya'da kömür için dördüncü en önemli menşe ülke oldu - tüm taşkömürü ithalatındaki yüzde 5,7'lik payla. Oradan senede 2,3 milyon ton iyi bir taşkömürü geldi.

 

Bu nedenle Şansölye Olaf Scholz (SPD) geçtiğimiz günlerde Kolombiya Devlet Başkanı Iván Duque'u aradı. Güney Amerika ülkesi Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, Kolombiya enerji güvenliğini güçlendirmek için Almanya'ya kömür ihracatını artırma olasılığını inceliyor.

Pazar günü cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunun yapılması gereken Güney Amerika ülkesinden yılın başından bu yana ithalat keskin bir şekilde arttı. Kömür İthalatçıları Birliği'ne göre, ilk üç ayda Kolombiya'dan yapılan ithalat 1,1 milyon tonu buldu. Bir sözcü, "Bir önceki yıla kıyasla bu yüzde 62'lik bir artış" dedi.

Ve Rus gaz arzı çökerse veya tamamen başarısız olursa, talebin artması muhtemeldir. Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck (Yeşiller), Almanya'da daha fazla kömürle çalışan elektrik santralinin geçici olarak yeniden elektrik üretmeye başlamasını sağlamak istiyor.

Bununla birlikte, ithalat hacimlerindeki bir artış, federal hükümeti ahlaki bir ikilemle karşı karşıya bırakabilir. La Guajira departmanındaki yerli halk ve aktivistler, Cerrejón çevresindeki insan hakları ve çevre standartlarının ihlal edildiğinden defalarca şikayet ediyor. Sivil toplum kuruluşu Cinep'in insan hakları programı koordinatörü Jenny Paola Ortiz, "Alman hükümetinin kararının La Guajira'nın yerli ve kırsal topluluklarının hakları üzerinde olumsuz sonuçları olacağına şüphe yok" diyor.

Wayuu yerli halkından Luís Misael Socarrás, yakın zamanda motosikletli silahlı kişiler tarafından tehdit edildi. Onun evini ve annesinin evini kuşatmışlar ve onu aramışlar, diyor. "Ve hepsi Cerrejón'a karşı savaşımız yüzünden."

Genişleyen maden nedeniyle birçok yerli insan memleketlerini terk etmek zorunda kaldı. Guajira yarı çölünde her gün 24 milyon litre su kullanıyor ve bu 150.000 insanı beslemeye yetiyor. 17 nehir ve akarsu çoktan ortadan kayboldu, yaklaşık 30'u yön değiştirdi. En son örnek: 2016'da El Cerrejón, Bruno nehrinin akışını değiştirerek madenin genişletilmesine ve üretimin artmasına izin verdi.

Socarrás, "Bruno nehri, yerli halk için kalan birkaç su kaynağından biri" diyor. "Onu yönlendirmek yüzlerce insanın ölümü demektir."Bach Bruno, Afro-Kolombiya ve Yerli topluluklar için de kutsal bir yerdir. Düzinelerce şifalı bitki sadece orada yetişir.

Bir davanın ardından anayasa mahkemesi 2017 yılında derenin doğal haline döndürülmesine karar verdi. Ancak bugüne kadar hiçbir şey olmadı. Son olarak, Nisan ayında, Çevre Bakanlığı da dahil olmak üzere çeşitli kurumlardan bir çalışma grubu, karara uyulduğunu ve davanın açıldığını söyledi. Ancak hepsinden öte, etkilenenler, yerli halk dahil değildi.

La Guajira'yı ziyaret eden insan hakları aktivistleri ve MEP'ler hareketi reddetti. İrlanda Dışişleri Komitesi'nden Gary Gannon, "Bu topluluklara karşı sorumluluğumuz var, kayıtsız kalamayız" dedi.

Wayuu lideri Laura Brito da Avrupa'daki tüketicilerin sorumluluğunu görüyor. "Uluslararası toplum, evlerini aydınlatan ve ısıtan kömürün nereden geldiğini düşünmeli" diyor. Cinep koordinatörü Ortiz, madendeki insan hakları ihlallerine ilişkin olarak "kan kömürü"nden söz ediyor. Cerrejón iddiaları yalanladı. Sorulduğunda şirket, diğer şeylerin yanı sıra su ve hava yönetimi ve insan haklarına uyum konusundaki önlemlerine atıfta bulundu.

Binlerce çalışanı ile El Cerrejón, La Guajira'nın yoksul bölgesindeki en önemli işverendir. Kömür madenciliğinin yol açtığı kara toza, kirli suya ve olası hastalıklara rağmen birçok kişi madeni destekliyor. Hükümet, daha fazla büyüme sağlamak için hammadde ihracatına güvenirken, kendi enerjisinin üçte ikisi hidroelektrikten geliyor. Anketlerde önde gelen solcu cumhurbaşkanı adayı Gustavo Petro, enerji geçişi amacıyla petrol üretimini yavaşlatmak ve geliri turizm ve daha yüksek kurumlar vergileriyle değiştirmek istiyor. Kömür ve petrolü kokain gibi zehirler olarak tanımladı.

Ekonomik çıkarların önünde duranlar, Latin Amerika'da ve özellikle Kolombiya'da tehlikeli bir şekilde yaşıyorlar. Sivil toplum kuruluşu Global Witness'a göre, şiddet ağırlıklı olarak eski paramiliterler, gerilla örgütlerinden muhalifler ve devlet güvenlik güçleri tarafından yürütülüyor.

2020'de ülkede 65 korumacı ve çevre aktivisti öldürüldü. Socarrás, "Hayatım için değil, aileminki için korkmuyorum" diyor. Ancak yerli aktivist, kömür madeniyle mücadeleyi bırakmak istemiyor. "Yaptığım şeyin toplumum, doğa ve atalarım için doğru olduğuna inanıyorum."

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İsviçre ve NATO yakınlaşma konusunda anlaştıÖnceki Haber

İsviçre ve NATO yakınlaşma konusunda anl...

Real Madrid Şampiyonlar Ligi'ni kazandıSonraki Haber

Real Madrid Şampiyonlar Ligi'ni kazandı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar