İstanbul
DOLAR27.3861
EURO29.0664
ALTIN1627.6

Kemal Okur yazdı: TKP liderinin yaydığı seçim hayali

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kemal Okur yazdı: TKP liderinin yaydığı seçim hayali
Abone ol
Sosyalist Birlik sitesinde yazan Kemal Okur, TKP liderlerinden Aydemir Güler'in seçimlerde Erdoğan'ın gitmesiyle emekçilerin hayatlarında nitelikli değişimler olabileceği yönündeki yazısını sert bir şekilde eleştirdi.

Sosyalist Birlik sitesinde yazan Kemal Okur, TKP liderlerinden Aydemir Güler'in seçimlerde Erdoğan'ın gitmesiyle emekçilerin hayatlarında nitelikli değişimler olabileceği yönündeki yazısını sert bir şekilde eleştirdi.

İşte, Kemal Okur'un Aydemir Güler'i eleştirdiği yazısı:

 

Sosyalist akımın devrimci mücadele taleplerinin en başına “AKP hükümetinin yıkılmasını” koyan Haber Sol yazarı, liberal büyük burjuvazi ile uzlaşan siyasi çizgiye karşı çıkan sosyalist ve komünist partileri  “bas geç lümpenliği  ile suçluyor.  

Reformist suçluluk kompleksini “Biz ilk başından beri AKP’ye karşı mücadele ettik” diyerek aşmaya ve zihninden savmaya çalışıyor.
 
MARKSİST SAFLARDA HALKA GÜVENSİZLİK AŞILAYAN SİNİZM VE TARİHSEL NİHİLİZM TUTUMU
 

Şöyle yazıyor Sol Haber yazarı: 12 Eylül Faşist darbesinin ortaya çıkışında halkın payı büyük, çünkü halk sosyalizm umuduna sarılmamış…. “doludizgin faşist darbeye doğru gidilmişse, bunda toplumun sosyalizm umuduna sarılamayışının payı büyüktür”.
 
MATERYALİST SOMUT VE MADDİ GERÇEKLİĞİ AÇIKLAMA VE DEĞİŞTİRME TUTUMU YERİNE ÖZNELCİ İDEALİZM ve UMUT TACİRLİĞİ
 
Haber sol yazarı materyalist, somut ve maddi gerçeklerden hareket eden bir analiz tutumu almak yerine, öznelci idealizmİn “olasılıklar” teorisini savunuyor.  

Devrimci işçilere dediği özetle şu: AKP’yi devirecek muhalefet saflarının seçim mücadelesinin içine biz TKP’li komünistler dahil olduğu için, “AKP’nin temsil ettiği piyasacılığın ve dinciliğin geri çekilmesi” ve “yüksek sömürü çıtasının aşağıya çekilmesi”,  “halk için laikliğe ve kamuculuğa duyulan susuzluğun dindirilmesi”; “AKP’nin kurduğu yapının yıkılması”, “AKP’nin burjuvaziye verdiklerinin burjuvaziden geri alınması” olasılığı vardır.
 
Yazarın mantığına göre, biz Kılıçdaroğlu’na verilecek oyları bölersek, halkın reform umutlarını kırmış olacağız…  

Yazar dünya bizim etrafımızda dönüyor sanıyor ve liberal büyük burjuvazinin içerde ve dışarda Kılıçdaroğlu için estirdiği rüzgarlara boyun eğmeyi tercih ediyor.
 
Haber Sol yazarı, materyalist analiz yerine, idealist umut tüccarlığı yapıyor. Hızını alamamış ki, şöyle yazıyor:  

Erdoğan’ı göndermeye kilitlenmiş muhalefet saflarında mücadelenin içinde biz TKP’li komünistler var olduğu için, “sadece Erdoğan gönderilmeyecek, burjuva diktatörlüğü neleri kapsıyorsa” hepsini yıkmanın yolunu açacağız.
 
Tercüme edersek,  içinde TKP’nin olduğu Erdoğan’ın gönderildiği seçim zaferi burjuva diktatörlüğünü tüm unsurlarıyla yıkmanın yolunu açacakmış…  

Yazarın, bunu hangi maddi güçle yapacaksınız sorusuna verdiği yanıt şu:  sosyalizm umuduyla yaparız… 

Sosyalizm umudu yetmez mi?
 
 
HABER SOL YAZARININ GİZLEDİKLERİ
 
Haber Sol yazarına göre laik, kamucu, barışçı ve bağımsızlıkçı, demokrat seçmenlere AKP’de gözden düşen şeriatçılara, özelleştirmecilere, neo-osmanlıcılara, faşistlere oy verin çağrısı yapanlar var…  

Peki bunlar kim?  

Yazar, HDP ve Millet ititfakı'nın bunu yaptığını gizlediği gibi bu siyasi güçlerin arkasında emperyalist mali sermayenin ve onun uzantısı işbirlikçi büyük burjuvazi olduğunu da gizliyor.
 
AKP ve Cumhur İttifakı'nın arkasındaki burjuvalar...
 
Yazar, bu hakikati gizlemekle kalmıyor, aynı zamanda AKP ve Cumhur ittifakının arkasındaki burjuvaları da gizliyor, onların kararlı bir şekilde AKP ve Cumhur ittifakı'nı desteklemeye devam ettiğini yazmıyor.  

Burjuvazinin iki ana siyasi tercih arasında karpuz gibi bölündüğünü gizlemeyi, anti-kapitalist yiğitlik sanıyor.

Yazar, doktrini savunacağım diye hakikati gizlemek ihtiyacı duyuyor.

Yazara göre AKP kendisini destekleyen bu burjuvalara ne kadar çok kaynak aktarırsa aktarsın, “onlar da bu hükümetten rahatsız. 

Artık kendisini destekleyen burjuvalara verilen bu kıyaklar da, AKP’yi kurtarmıyor, çünkü, bu durum sürdürülebilir değil(miş), sömürünün çıtası çok fazla yükseltilmiş.”   
 
MİLLET İTTİFAKINI VE HDP’Yİ DESTEKLEYEN BURJUVALARA BİLİNÇ AŞILAMA ÇABASI VE UYARILAR  
 
Haber Sol Yazarı, Marksizmin üstünlüğünden yararlanarak Millet İttifakı'nı ve HDP'yi destekleyen içteki ve dünyadaki burjuvalara, rasyonel akıl ile bilinçlendirme aşısı yapmaya çalışıyor. 

Yazarın inacına göre, “Türkiye’de bir yanda piyasacılık artı dincilik ile diğer yanda kamuculuk artı laiklik arasında yeni bir denge kurulmalı”…  

“Böyle bir dengenin kurulması zorunlu hale geldi… Değişim zorunlu hale geldi. Piyasacılık ve dincilik ile diğer yanda kamuculuk ve laiklik arasında kurulması gereken bu yeni dengeyi AKP’nin kurması olanaksız, AKP’nin zorunlu hale gelen bu reformu yapması olanaksız.” 

“AKP, taviz veremez, gereken esnemeyi yapamaz”…

Yazar, bu zorunluluk vurgusuyla, Millet İttifakı'nı ve HDP'yi destekleyen burjuvaları uyarma ihtiyacı duyuyor: 

Elbette, birlikte Erdoğan’ı göndermeye evet, ama sakın ha, mevcut düzenin sürdürülmesini aklınızdan geçirmeyin. Çünkü “halkımız laikliğe ve kamuculuğa duyduğu büyük susuzluğun dindirilmesini istiyor”.
Sakın ha, mevcut düzeni sürdürmeyi ve toplumsal sorunları yumuşatarak halkı uyutmayı aklınızdan geçirmeyin. Erdoğan ve ekibinin gitmesi ile yetinmeyin, konuyu kapatmayın… . Düzenin bozulan makyajını tazeleme fikrini aklınızdan çıkarın… Biz komünistler bunu yapmanıza engel olmak için mücadele edeceğiz.
 
GERİCİ TOPLUMSAL ÜSTYAPIYI DİNİ İDEOLOJİ VE TARİKATLAR İLE SINIRLAYAN GÖRÜŞ
 
Türkiye’nin ekonomik altyapısının niteliği, sermayenin emek üzerindeki toplumsal köleliği ve emperyalist sermayenin halkın emeği ve halkın ekonomik hayatı üzerindeki boyunduruğudur. Marksizme göre, bu ekonomik temel üzerinde devlet, hukuk, çeşitli siyasi ve ideolojik üstyapılar, çeşitli ideolojiler ve toplumsal düşünce biçimleri yükselir. Bu üstyapıların görevi mevcut ekonomik temeli desteklemek ve korumaktır. 
Haber Sol yazarına göre, son üç yıl içinde burjuva sınıfı ve inşaat sektörü burjuvazisi lehine, “halkın aleyhine gerçekleşen ekonomik sömürü ve yoksullaştırma karşısında halkın uyuması ve sabır göstermesinin en temel nedeni dini ideoloji ve islami tarikatlardır”.  

Yazara göre, “Millet İttifakı ve HDP’li ortağı dinciliği geri çekebilir… Bu reform artık zorunlu.”   

Dikkatlerden kaçmasın, Haber Sol yazarı, emperyalist uluslararası mali sermayenin işbirlikçi tekelci büyük burjuvazi ile birlikte sürdürdüğü sömürüden ise hiç söz etmiyor.

Nerede kaldı TKP’nin anti-emperyalizmi?
 
Özün Özü:

Haber Sol yazarının, yazdıklarının ve hayal ettiklerinin dünya ve Türkiye’de yaşanan trendler ve gerçeklerle bağı yok. 

Zihin ezgersizleri yaparak, halk içinde var olan bazı reformist unsurların hayali umutlarını pekiştirmeye yardımcı olmaktan başka bir şeye yaramıyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkistan şehitleri Hollanda'da anılacakÖnceki Haber

Türkistan şehitleri Hollanda'da anılacak

Rusya ve ABD, Wagner için buluştu mu?Sonraki Haber

Rusya ve ABD, Wagner için buluştu mu?

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar