EnerjiSa
İstanbul
DOLAR31.0606
EURO33.6876
ALTIN2035.1

Kemal Okur yazdı: Komünistler ve ulusların kendi kaderini tayin hakkı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kemal Okur yazdı: Komünistler ve ulusların kendi kaderini tayin hakkı
Abone ol
Evrensel yazarı Mustafa Yalçıner'in ulusların kendi kaderini tayin hakkı tartışmasına dair TKP'nin görüşlerini eleştirdiği yazısına Kemal Okur itiraz etti. İşte o yazı:

Evrensel yazarı Yalçıner son günlerde Teori ve Eylem Dergi’sinde çalakalem ve özensiz bir tartışma tarzıyla diğer birçok sosyalist partiye çeşitli konularda vuruşlar yapmış.

Bu yazı içinde yazarın bazı sözleri dikkatimizi çekti bunları alıntılayalım: “Ulusların Kendi Kaderini Tanıma Hakkını” tanıyan komünistler her ayrılmayı değil, yalnızca emperyalizmi zayıflatan ayrılmayı destekler,…”  az ilerde yazar şu ifadeleri kullanıyor: “Sosyalistlerin alternatifi tabii ki sosyalizmdir, ancak bu, emperyalizmi zayıflatan bir ayrılığın ilke olarak reddedilmesi anlamına gelmez”.

Yazar bu görüşleri ile sözde TKP’yi eleştirmeyi amaçlıyor, fakat yazar Türkiye’deki Kürt sorununun somut konumunu ve somut çözümünü tartışmak yerine sözde ilke tartışması düzeyinde kalıyor.  

Özcesi Evrensel yazarı, Türkiye’deki bazı siyasi akımların Kürt sorununun çözümünü Kürtlerin ayrılması olarak görmeleri ve bunun için kavga verdikleri somut durum hakkında görüş belirtmekten kaçınıyor.

Yazar, bu siyasi akımların işçi hareketini ve sosyalist akımı zayıflatan bir rol oynadığı konusunda somut bir analize girmekten kaçınıyor.

Yazar somut tartışmadan kaçarak TKP’nin görüşleri karşısında  boş sözlere dayalı bir tartışma yürütmeye çalışarak, TKP’yi Ulusların Kendi Kaderini Tanıma Hakkı ilkesini inkar etmekle ve milliyetçilikle suçluyor.

Oysa Evrensel yazarının alıntı yaptığı TKP’nin görüşleri çok somuttur, fakat Evrensel yazarı TKP’nin bu görüşlerini tartışmıyor. 

TKP 2004 konferansında şu görüşü savunmuş: “Ancak bu noktada solun yakın dönemde toplum nezdinde belirginleşen kimi özellikleri bu açıdan ek bir çaba gösterilmesini gerektirmektedir. Kürt dayanışmacılığının toplum genelinde sol kimliğin bir parçası olarak algılanmasında iki sorunlu nokta bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ayrılıkçılık başlığıdır. İkinci nokta ise Kürt siyasetlerinin emperyalizm yanlısı konumlarıdır. Bu sorunlar hafife alınamaz. Bilinmelidir ki, TKP’nin Türkiye’nin bölünmesine ve emperyalizme karşı duruyor olması toplumsal algıdaki sorunları çözmeye yetmemektedir. Bu noktada, çok açık bir biçimde “TKP-Kürt emekçileri” denklemi çözülmek zorundadır. Ancak komünist kimlikle temsil edilen bir Kürt emekçi dinamiğinin üretilmesi durumunda bu engel aşılacaktır”.

Sözün kısası, Evrensel yazarı, bugünkü Kürt siyasi partilerinin ideolojileri, programları, stratejileri ve mücadele biçimleri ülke ve bu partilerin dünya düzlemindeki konumlanmaları hakkında tartışmaktan kaçınarak sağa sola yumruk sallıyor.

Türkiye'deki ve bölgedeki Kürtler ile ilgili tartışma, sözde ilke tartışmasının ötesinde somut bir biçimde tartışılmalı. 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DSÖ: Yeni koronavirüs varyantı JN.1 hızla yayılıyor!Önceki Haber

DSÖ: Yeni koronavirüs varyantı JN.1 hızl...

Adana'da faili meçhul cinayetin katili arkadaşı çıktı!Sonraki Haber

Adana'da faili meçhul cinayetin katili a...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar