İstanbul
DOLAR18.5753
EURO18.5576
ALTIN1030.8

Katolik Kilise Fransa'da cinsel istismar mağdurlarına tazminat ödeyecek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Katolik Kilise Fransa'da cinsel istismar mağdurlarına tazminat ödeyecek
Abone ol
Fransa'da Katolik kilisesi cinsel istismar mağdurlarına tazminat ödenmesi kararı aldı. Kilise bunun için sahip olduğu gayrimenkulleri satacak. Ayrıca mağdurların da yer alacağı bir komisyon, kiliselerdeki istismar olaylarını araştıracak.

Fransa'da Katolik Kilisesi, cinsel istismar mağduru kişilere tazminat ödemek için mal varlıklarını satma kararı aldı.

Fransa Psikoposlar Konferansı Başkanı Eric de Moulins-Beaufort, ülkenin Lourdes kentinde rahipler ve psikoposlarla yaptığı toplantının ardından aldıkları kararları açıkladı.

Cinsel istismara maruz kalanların mağduriyetlerinin tanınması ve giderilmesi için "Bağımsız Ulusal Komisyon"un kurulacağını belirten De Moulins-Beaufort, bunun Adalet Bakanlığının hukukçusu Marie Derain de Vaucresson tarafından yönetileceğini bildirdi.

Mağdurların tazminatı için kilisenin mal varlıkları satılacak

De Moulins-Beaufort, cinsel istismar mağduru kişilere tazminat ödemek için kilisenin mal varlıklarını satacaklarını, gerekmesi halinde borç alacaklarını söyledi.

Kiliselerde, Cinsel İstismar Bağımsız Komisyonunun (CIASE) açıkladığı raporun, kilisenin göremedikleri bir gerçeğini ortaya çıkardığını vurgulayan De Moulins-Beaufort, "İtiraf etmeliyiz, insani ve en temel hakları çiğneyen bir dini sistemin gelişmesine izin verdik" dedi.

Rahipler istismarın Kilise'de "sistematik olgu" olduğunu kabul etmişti

Fransa'da rahipler, çocukların maruz kaldığı cinsel istismar vakalarında "Katolik Kilisesinin kurumsal sorumluluğunu" ve istismarın kilisede "sistematik olgu" olduğunu kabul etmişti.

CIASE'nin 5 Ekim'de açıkladığı raporda, kiliselerde 1950'den bu yana 216 bin çocuğun cinsel istismara maruz kaldığı bilgisi yer almıştı.

Katolik Kilisesine bağlı özel okullarda ve kurumlarda çalışanlarca gerçekleştirilen cinsel istismar vakaları eklendiğinde bu sayının 330 bine ulaştığı kaydedilen raporda, kiliselerde cinsel istismarın "sistematik bir olgu" olduğuna işaret edilmişti.

CIASE Başkanı Jean-Marc Sauve, yaptığı açıklamada, Katolik Kilisesinin cinsel istismar olaylarına karşı gerekli önlemleri almadığını vurgulayarak, bu kurumu sorumluluk almaya çağırmıştı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hürriyet gazetesi ile Ertuğrul Özkök yollarını ayırdıÖnceki Haber

Hürriyet gazetesi ile Ertuğrul Özkök yol...

İzmir Büyükşehir Başkanı Soyer: İyilikten ayrılmayacağımSonraki Haber

İzmir Büyükşehir Başkanı Soyer: İyilikte...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar