EnerjiSa
İstanbul
DOLAR31.3879
EURO34.0706
ALTIN2100.9

Kahtani’nin tutuklanması sonrasında İdlib’de gerginlik artıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kahtani’nin tutuklanması sonrasında İdlib’de gerginlik artıyor
Abone ol
ABD Hazine Bakanlığı, Türkiye destekli bazı muhalif milislere Afrin bölgesindeki yerel Kürt nüfusu zorla yerinden etmek ve ezmekle suçlayarak yaptırımlar uygulayacağını açıkladı.

CAWAD AL-QASSEM / BEYRUT

ABD Hazine Bakanlığı, Türkiye destekli bazı muhalif milislere Afrin bölgesindeki yerel Kürt nüfusu zorla yerinden etmek ve ezmekle suçlayarak yaptırımlar uygulayacağını açıkladı.

Afrin bölgesini kontrol eden Heyet Tahrir al-Şam, Hamza Tugayı, Sultan Süleyman Şah Tugayı ve Ahrar al-Şarkiya grupları ABD’nin yaptırım listelerine dahil edildi.

Yaptırımların Süleyman Şah Tugayı’nın lideri Muhammed el-Jassem “Ebu Amşa” ve Hamza Tümeni lideri Saif Bolad Ebu Bekir'e yönelik olduğu belirtiliyor.

Ayrıca, Gaziantep ve İstanbul’da ticari faaliyetlerini yürüten Al-Safir Car Company şirketinin Ahrar al-Şarkiya grubunun lideri tarafından yönetildiği iddia ediliyor.

Kuzey Suriye’yi işgal altında tutan PKK arka planlı Suriye Demokratik Güçleri adlı örgüt de, ABD’nin yaptırım açıklamasını desteklediklerini açıkladı.

YOĞUN EL KAİDE TUTUKLAMALARI GÜNDEMDEYDİ

Türkiye son dönemde, hem TSK’nın kontrol ettiği gölgelerde ve hem de İdlib bölgesinde El Kaide ve IŞİD liderlerine karşı operasyonları yoğunlaştırmıştı. Son olarak, Ağustos ayının başında, Heyet Tahrir Şam’ın ikinci lideri ve dini önderi kabul edilen El Kahtani’nin bizzat gözetiminde Bab el Hava sınır kapısından üç yabancı militanın Türk güvenlik güçlerine teslim edildiği medyada yer aldı.

Söz konusu militanların bir Afgan savaşçı ve IŞİD'in eski bir lideri olan Rus uyruklu Ebu Sabit el-Afgani ve Cund el-Şam'daki eski bir cihatçı lider olan Türk asıllı Ebu Azam el-Makdisi olduğu söyleniyor.

Bu haberin özellikle ABD tarafından kontrol edilen muhalif medyada yayınlanmasının hemen ardından, yine Ebu Maria el Kahtani gözetiminde Mısır uyruklu Mutasim Muhammed, namı diğer Abu Shahid al-Masri ve Haroun Awad al-Dosari, namı diğer Abu Aisha al-Jazrawi olduğu belirtilen iki çok önemli El Kaide militanının daha Bab el Hava sınır kapısında Türk güvenlik yetkililerine teslim edildiği haberi verildi.

Son olarak, Türk güvenlik güçlerine teslim edilen El Kaide liderinin Suudi uyruklu Ebu Auf al-Shari olduğu belirtiliyor.

Türkiye ile bağlantılı Suriyeli muhalif güçlerin bölgedeki El Kaide ve IŞİD liderliğine karşı operasyonları sonrasında ABD tarafından yapılan yaptırım açıklaması bölgeyi izleyen pek çok uzman tarafından manidar bulundu.

EL KAİDE VE IŞİD’E KARŞI MÜCADELE EDEN EL KAHTANİ TUTUKLANDI

Öte yandan, Heyet Tahrir el Şam liderliği tarafından yayınlandığı kesinleşen bir açıklamaya göre, 2 numaralı lider olarak kabul edilen Ebu Mariya el Kahtani tüm yetkileri elinden alınarak tutuklanmış durumda.

Ebu Mariya el Kahtani’nin tutuklanmasına gerekçe olarak, “yabancı bir ülke ile ilişkileri” gösteriliyor. Suriye muhalifleri arasında, El Kahtani’nin Türkiye ile yakınlığı nedeniyle ve ABD’nin baskısı ile tutuklandığı iddiası yaygın olarak tartışılıyor.

Çeşitli sağlık sorunları olan El Kahtani’nin tutulduğu olumsuz koşullarda hayatını kaybetme riskinin büyük olduğu da gelen haberler arasında.

Kahtani’nin yabancı taraflarla iş yaptığından şüphelenilen hücrelerde çalışan diğer kişilerle birlikte gözaltına alındığına dair haberler, kendisi ile birlikte çok sayıda çalışma arkadaşlarının da tutuklandığı iddiasını güçlendiriyor.

Nitekim, ABD kontrolündeki Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) da, tutuklama iddialarını güçlendirecek şekilde, HTŞ liderlerinin Kahtani ve Uluslararası Koalisyon için bir hücrede çalışan bir grup insanın davası hakkında bilgi sızdırdığını öne sürdü.

Heyet Tahrir el Şam yönetimi bir süredir, İdlib’de bulunan ve Türkiye ile birlikte davranan gruplara karşı suikast, bölgeyi terk etmeye yönelik yıldırma ve tutuklama gibi çeşitli girişimlerde bulunuyordu.

Heyet Tahrir el Şam içerisinde yer alan çeşitli güçlerin Türkiye’yi bölgeden çekilmeye zorlamak üzere ABD’den “teşvik edildikleri” de iddialar arasında.

Öte yandan, Suudi Arabistan tarafından finanse edilen Şark’ul Avsat gazetesi ise, “Rusya veya Suriye rejimiyle ilişkisi olduğundan şüphelenilen kişilerin gözaltına alındığına dair bilgiler çerçevesinde örgütün en önemli isimlerinden biri olan Ebu Maria el Kahtani’nin açığa alındığını” duyurdu.

Bu arada, hatırlatmak gerekir ki, Ebu Mariya el Kahtani, Şubat ayında Telegram üzerinden yaptığı bir açıklamada, “(İran’da ikamet eden) Seyful Adl’ın El Kaide’nin yeni lideri olarak atandığına dair haber doğruysa, bu El Kaide kararlarının artık İran Devrim Muhafızları’nın eline geçtiği anlamına gelir. El Kaide örgütü sona erdi ve ben bunu yıllar önce söylemiştim” ifadelerini kullanmıştı.

Ebu Mariya el Kahtani’nin tutuklanması sonrasında İdlib bölgesindeki muhalif örgütlenmeler arasındaki çatışmaların artması ve Heyet Tahrir Şam’ın parçalanmasına da yol açacak gelişmelere neden olması bekleniyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TKH: Emperyalizme karşı mücadele yükseltilmelidir!Önceki Haber

TKH: Emperyalizme karşı mücadele yükselt...

Müzisyen Teoman yeni şarkısını Necip Fazıl'a adadıSonraki Haber

Müzisyen Teoman yeni şarkısını Necip Faz...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar