İstanbul
DOLAR27.3861
EURO29.0664
ALTIN1627.6

İsviçre'de telefon dinlemeleri artıyor!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İsviçre'de telefon dinlemeleri artıyor!
Abone ol
İsviçre’de polis tarafından yürütülen kişisel sorgulamalar ve kontrol uygulamaları 5 katına çıktı. Neden olarak ise, yeni bir soruşturma metodu gösteriliyor. Polisin cep telefonu kullanıcıları hakkında onlar fark etmeden de bilgi alabildiği belirtildi.

İsviçre’de yaşayanların cep telefonları polis tarafından giderek daha fazla izleniyor ve dinleniyor. İsviçre’de kolluk kuvvetleri, soruşturmaları yürütmek ve hızlandırmak  için kullanıcının haberi olmadan telefon dinleme metodunu artırdı.  Tages-Anzeiger gazetesinde yayınlanan bir habere göre; Polis ekipleri   soruşturma yürütürken cep telefonundan kişiyi izleme ve dinlemelerin bazı kantonlarda beş katına çıktığı belirtildi. Haberde ayrıca son 3 yılda polis elipleri daha çok şüpheli kişileri izlemek ve dinlemek için, Posta yazışmaları ve telekomünikasyon trafiği (SCPT) kurumundan giderek daha fazla veri talep ettiğide ifade edildi.

Adalet Bakanlığı ve Polis departmanlarından alınan istatistikler bu gelişmeleri ise doğruluyor. Tages Anzeiger Gazetenin yaptığı araştırmaya göre, Zürih’te talep edilen bilgi sayısı son 3 yılda 2 katına, Bern’de 3’e, Basel kantonunda ise 5 katına çıktı. 2021 Yılında Polis, 300 bin hassas bilgi istedi. Bunlarla cep telefonunun kime ait olduğunu, internetin nasıl kullanıldığını ve soruşturmaya konu kişilerin nerede olduğunu öğrenebiliyor.

TELEFON İZLEME VE DİNLEME NEDEN ARTTI?”

Schaffhausen ve Bern kantonu polis temsilcileri, SCPT hizmetinin kullanımının en sık nedeninin anten taramaları olduğunu savunurken, Polis aranan kişilerin izini antenlere giden bağlantılar aracılığıyla bulabilir. Sonuç olarak, şüphelinin çevresinde bulunan tüm kişiler soruşturmaya dahil edilebiliyor. Zürih Şehir Polisi sözcüsü “Doğaya ve soruşturma stratejisine bağlı olarak, antenleri aramaya başlamanın tavsiye edilebilir” olduğunu savundu.

Basel-Şehir Kantonu sözcüsü ve iletişim direktörü Martin Schütz, abone bağlantıları veya bir kişinin telefon numaralarının kaydedilmesi hakkında basit bilgilerin, dedektiflerimizin suçları çözmede yeni soruşturma yaklaşımlarına olanak tandığını öne sürdü.

Avukat Martin Steiger, Polis teşkilatlarının SCPT hizmetini kullanırken herhangi bir ücret ödemediğini, brkaç yıl önce her bilgi için yaklaşık 250 franka mal olan verilerin paylaşıldığını belirtti. Avukat Steiger; “Cep telefonu kullanıcılarının telefon numaraları, konumları ve internet kullanımları polise önemli bilgiler sağlarken, bir yandan da mahremiyeti ihlal edebiliyor” açıklamasında bulundu.

Telekom hizmet sağlayıcıları, telefon numaraları, konum verileri ve internet kullanımı gibi müşteri verilerini, herhangi bir talep durumunda Polise teslim etmek için kaydetmek zorunda olduğu biliniyor. Steiger, verilerin saklanmasının “bir tür toplu gözetim olduğunu, çünkü bunların tümü şüpheye mahal vermeden verilerin altı ay süreyle saklandığını savundu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SCP Lideri Gültekin: Türkiye hukuksuzluğa teslim olamaz!Önceki Haber

SCP Lideri Gültekin: Türkiye hukuksuzluğ...

Zürih’te İnşaat işçileri gösteri yürüyüşü yaptılar.Sonraki Haber

Zürih’te İnşaat işçileri gösteri yürüyüş...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar