İstanbul
DOLAR28.9601
EURO31.4063
ALTIN1889.7

İlk Kürtçe opera Mayıs ayında izleyicilerle buluşuyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İlk Kürtçe opera Mayıs ayında izleyicilerle buluşuyor
Abone ol
Farklı uluslardan birçok önemli sanatçıyı aynı projede buluşturan “Mem û Zîn” Operası, ilk kez seyircinin karşısına kültür ve sanat dünyasının nabzını tutan Wiesbaden Uluslararası Mayıs Festivali’nde çıkmaya hazırlanıyor. Ünlü Kürt edebiyatçı Ehmedê Xanî’nin eserine dayanan “Mem û Zin” Operası’nın bestesi Cem İdiz, librettosu ise Cuma Boynukara tarafından yazıldı.

Kökleri çok daha eskilere uzansa da 1987 yılından bu yana Almanya'nın Wiesbaden şehrinde her yıl kesintisiz düzenlenen Uluslararası Mayıs Festivali, müzik, tiyatro ve dans başlıklarından oluşan üç ayrı bölümde çok sayıda kültürel etkinliğe sahne oluyor. Her yıl yaklaşık 100 bin kişiyi ağırlayan Festival, sanatın birleştirici gücüne dayanarak dünyanın dört bir yanından dünyaca ünlü sanatçıları aynı çatı altında buluşturuyor.

Festival, bu yıl Türkiye’den Rain Media’nın yapımcılığını üstlendiği “Mem û Zîn” Operası’nı da ağırlayacak. İzleyiciyle ilk kez Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde düzenlenecek Uluslararası Mayıs Festivali’nin ana programında buluşacak “Mem û Zîn” Operası, Kürtçe olarak seslendirilecek.

Kürtçe edebiyatın kült eserlerinden “Mem û Zîn”, 17. yüzyıl sonlarında yazılmış trajik bir aşk destanı olarak dünya kültür mirasındaki yerini koruyor. “Mem û Zîn” destanı, klasik bir aşk hikayesi olmanın ötesine geçerek Kürtçe dilinin yapısına ışık tutan şiirsel anlatımıyla dikkat çekiyor. Yazıldığı dönemin sosyal ve siyasal atmosferini etkileyici şekilde betimleyen eser, Kürtçe dilinin anlam derinliğini ve zengin bir edebiyat dili olmasını çok iyi ortaya koyan klasikleşmiş bir başyapıt olmasıyla da önem taşıyor. Mem û Zîn; aşkın, tutkunun ve sadakatin; feodal kültür ve adaletsizlikler karşısında yaşadığı zorluklar ve karşılaştığı engeller açısından dünyaca ünlü “Romeo ve Juliet” eserini akıllara getiriyor. Kürtçe dili için önemli bir başvuru kaynağı olan eser, dünya genelinde farklı coğrafyalarda halen etkisini sürdürmeye devam ediyor. 

Rain Media’nın kurucularından Dara Kutlay ve Zelal Sever ortaklığıyla, uzun yıllar süren hazırlık aşaması ve büyük emeklerle hazırlanan “Mem u Zîn” Operası tarihi bir proje olarak müzik tarihindeki yerini almak için gün sayıyor.

Sanatın birleştirici gücünden ve çok seslilikten ilhamla hayat bulan “Mem u Zîn” Operası’nın bestesi Cem İdiz, librettosu ise Cuma Boynukara tarafından yazıldı. Rejisörlüğünü meşhur İhsan Othman’ın üstlendiği Opera’da Soprano Özlem Bulut, Tenor Angelo Pollak ve Piyanist Fiona Pollak gibi önemli sanatçılar yer alıyor.

Mem u Zîn” Operası’nın aryaları 13 Mayıs 2023 tarihinde saat 15:00'te Hessisches Staatstheater Wiesbaden'in Großes Haus salonunun fuaye alanında izleyicilerle buluşacak.

Bu önemli buluşmada yer almak ve “Mem u Zîn” Operası’nın ilk izleyicilerinden olmak isteyenler Hessisches Staatstheater Wiesbaden’in resmi web sitesini ziyaret edebilirler.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye her yıl 18,1 milyon ton  gıda israf ediyorÖnceki Haber

Türkiye her yıl 18,1 milyon ton  gıda is...

4 bin yıllık tabletlerde Kenan Dili tanımlandıSonraki Haber

4 bin yıllık tabletlerde Kenan Dili tanı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar