İstanbul
DOLAR27.3861
EURO29.0664
ALTIN1627.6

HÜDA PAR lideri Alevi katliamları ile anılan İdris-i Bitlisi'nin mezarında!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HÜDA PAR lideri Alevi katliamları ile anılan İdris-i Bitlisi'nin mezarında!
Abone ol
İstanbul'da Ayasofya Camisinde bayram namazı kılan HÜDA PAR lideri ve AK Parti İstanbul Milletvekili Adayı Zekeriya Yapıcıoğlu, adı Yavuz Sultan Selim döneminde Doğu Anadolu'daki Kürt aşiretlerini Alevilere yönelik katliamlara yönlendirmekle anılan İdris-i Bitlisi'nin Eyüp ilçesindeki mezarını ziyaret etti.

HÜDA PAR Genel Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili adayı Zekeriya Yapıcıoğlu, bayram namazını Ayasofya'da kıldı.

Yapıcıoğlu, bayram namazı sonrası Eyüp Sultan ilçesine giderek, Yavuz Sultan Selim döneminde Kürt aşiretlerini Alevi inançlı Türkmen topluluklara katliamlara yönlendirdiği bilnen İdris-i Bitlisi'nin mezarını ziyaret ederek fatiha okudu.

Yapıcıoğlu'na, HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcıları Mahmut Şahin ve Abdullah Aslan ile İstanbul İl Başkanı İsa Güvendik eşlik etti.

İDRİS-İ BİTLİSİ KİMDİR?

15. yüzyılın ortalarında Bitlis’te dünyaya geldiği tahmin edilmektedir.

Bölgenin âlim ve şeyhlerinden olup Diyarbekir’de Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan’ın sarayında münşîlik yapan, Akkoyunlu Devleti’nin merkezi Tebriz’e nakledilince oraya giden ve burada Abdurrahman-ı Câmî’nin ilmî toplantılarına katılan Hüsâmeddin Ali’nin oğludur.

1501 yılında, Akkoyunlu Devleti’nin Safevî devletini kuran Şah İsmâil tarafından ortadan kaldırılmasından sonra Osmanlı Devleti’ne sığındı.

Yavuz Sultan Selim’in şark politikasında danışmanlık yapan İdris, 1514 yılında gerçekleştirilen İran seferine ve Çaldıran Savaşı’na katıldı.

Yavuz Sultan Selim’in emriyle bölgenin Kürt aşiret beyleriyle görüşerek Urmiye, İtâk, İmadiye, Cizre, Eğil, Bitlis, Hizan, Garzan, Palu, Siirt, Meyyâfârikīn (Silvan), Suran, Çemişkezek, Sasun, Çapakçur, Sincar, Çermik, Hızo, Zerik gibi bölgelerin savaşsız olarak Osmanlı yönetimine girmesinde önemli hizmeti görüldü.

Bu hizmetlerine karşılık padişah tarafından 2000 filori altın, değerli kılıç ve kürklerle mükâfatlandırılan İdris, Yavuz’un Mısır seferi esnasında Halep’in ilhakını müteakip bu seferden dönüşünde Malatya, Urfa, Besni, Ergani, Harput, Divriği, Siverek ve kesin olarak Mardin ile öteki şehir ve kasabaların Osmanlı idaresine girmesini sağladı.

İdris-i Bitlisi’nin “Selim Şahnamesi“nde yazdığına göre, “40 bin Alevi'nin başı kesilmiştir.

İdris-i Bitlisi, “Bir Şafii Kürt ne kadar günahkar olursa olsun 7 Alevi Türkmen öldürürse cennete gider.“ fetvasıyla bilinmektedir.

1520 yılı sonlarında altmış beş - yetmiş yaşlarında iken vefat etti.

Mezarı Eyüp’te, kendi adına izâfetle anılan İdris Köşkü ve Çeşmesi denilen yerdedir.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ABD'nin Yunanistan raporunda Türk azınlık yok!Önceki Haber

ABD'nin Yunanistan raporunda Türk azınlı...

Suriye, Rusya, İran ve Türkiye Savunma Bakanları Moskova'daSonraki Haber

Suriye, Rusya, İran ve Türkiye Savunma B...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar