İstanbul
DOLAR17.1094
EURO17.5601
ALTIN971.31

HDP Milletvekili Taşçıer çözüm şartını açıkladı: Anayasa'nın ilk 4 maddesi değişecek!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HDP Milletvekili Taşçıer çözüm şartını açıkladı: Anayasa'nın ilk 4 maddesi değişecek!
Abone ol
HDP Milletvekili Taşçıer çözüm şartını açıkladı: Anayasa'nın ilk 4 maddesi değişecek!

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, "Anayasanın ilk dört maddesi değiştirilmezse, bazı kanunlardaki çekinceler kaldırılmazsa, Kürt sorunu tartışılamaz." dedi.

Kılıçdaroğlu'nun, "Kürt sorununu çözmek için meşru bir organa ihtiyacımız var. Devlet dediğiniz kurum gayrimeşru bir organla muhatap olmaz. Meşru organ kimdir? HDP'yi meşru organ olarak görebiliriz. Dolayısıyla eğer bu sorun çözülecekse meşru bir organla da biz bu sorunu çözebiliriz; bu düşüncedeydim" sözlerini değerlendiren HDP Milletvekili İmam Taşçıer, 'Kürt sorununun' çözümü için doğru bir tartışma yaratılması gerektiğini dile getirdi.

"ANAYASANIN İLK DÖRT MADDESİ DEĞİŞMEZSE KÜRT SORUNU TARTIŞILMAZ"

Kılıçdaroğlu'nun çözüme ilişkin projesini açıklaması gerektiğini vurgulayan Taşçıer, "Anayasanın ilk dört ile 40 ve 41’inci maddesi değiştirilmezse, bazı kanunlardaki çekinceler kaldırılmazsa, Kürt sorunu tartışılamaz. Kürtlerin talepleri de bellidir." diye konuştu.

ANAYASANIN İLK DÖRT MADDESİ NEDİR?HDP'nin değiştirilmesini talep ettiği Anayasanın ilk 4 maddesi şöyle:I. Devletin şekliMadde 1 - Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.II. Cumhuriyetin nitelikleriMadde 2 - Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir.III. Devletin bütünlüğü, Resmi dili, bayrağı, milli marşı ve başkentiMadde 3 - Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı "İstiklal Marşı"dır. Başkenti Ankara'dır.IV. Değiştirilemeyecek hükümlerMadde 4 - Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2'nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3'üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İran'a göre, Aliyev'in sözleri şaşırtıcı!Önceki Haber

İran'a göre, Aliyev'in sözleri şaşırtıcı...

Ankara'da DEAŞ operasyonu: 12 gözaltıSonraki Haber

Ankara'da DEAŞ operasyonu: 12 gözaltı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar