İstanbul
DOLAR16.9789
EURO17.5195
ALTIN984.78

Hamile tutuklu Ceyda Nur Eroğlu doğum yaptı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hamile tutuklu Ceyda Nur Eroğlu doğum yaptı
Abone ol
Yaklaşık 1,5 aydır Edirne'de tutuklu olan 9 aylık hamile Ceyda Nur Eroğlu, bu sabah bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Gebe ve yeni doğum yapmış kadınların tutuklanması ağır bir insan hakkı ihlalidir, bir zulümdür. Anayasa ve AİHS’e aykırı olduğu kadar vicdana da aykırıdır.

5 Mayıs 2022’den bu yana Edirne Kadın Kapalı Cezaevinde tutuklu olan 9 aylık hamile Ceyda Nur Eroğlu, dün gece kaldırıldığı Trakya Üniversitesi Hastanesi’nde bu sabah saat 10.17’de doğum yaptı.

Avukatı Furkan Özel’in verdiği bilgiye göre e-nabız kayıtlarında dün gece saat 21.34’te hastaneye girişi yapılan Eroğlu’na en son 23.43’te tahliller yapıldı. Cezaevi yönetiminin de kayınvalidesini arayarak Eroğlu’nun doğum için hastaneye kaldırıldığına dair bilgi verdiği öğrenildi.

Bu sabah suni sancı verilen Eroğlu’nun oğlu 10.17’de, 3 kilo 440 gram olarak dünyaya geldi.

5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin Uygulanması Hakkındaki Kanun, hamile kadınlara altı aydan daha küçük bebeği olan kadınların tutuklanmasını yasaklamıştır. 5275 sayılı Kanunun 16/4 maddesine göre, “Hapis cezasının infazı, gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren altı ay geçmemiş bulunan kadınlar hakkında geri bırakılır. Çocuk ölmüş veya anasından başka birine verilmiş olursa, doğumdan itibaren iki ay geçince ceza infaz olunur.” 5275 sayılı Kanunun 116. maddesine göre, yukarıdaki hüküm “tutuklular” hakkında da uygulanır. Kanunun 16/4 hükmünün kullandığı dil ile tutuklanan şüphelinin mahkûm oluncaya kadar masum olduğu ve 116. madde, Anayasanın 19 ile AİHS’nin 5. maddeleri birlikte değerlendirildiğinde, hamile ve altı aydan küçük bebeği olanların tutuklanması yasaktır. Bir suçtan dolayı mahkûm olmuş kişiler için öngörülen yasak, tutuklama gibi bir tedbir açısından getirilen önlemlerde kesinlikle uygulanır. Zira tutuklanan kişinin atılı suçu işleyip işlemediği henüz bir mahkeme kararı ile tespit dahi edilmemiş yani henüz masumdur .

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Almanya, vatandaşlık yasasını değiştirmek için çalışma başlattı.Önceki Haber

Almanya, vatandaşlık yasasını değiştirme...

Marmaris'te orman yangını 3. günde sürüyorSonraki Haber

Marmaris'te orman yangını 3. günde sürüy...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar