İstanbul
DOLAR18.5039
EURO18.1433
ALTIN988.22

Hamaney: Suriye meseleleri diyalogla çözülür

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hamaney: Suriye meseleleri diyalogla çözülür
Abone ol
Devrim Lideri Ayetullah Ali Hamaney, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, "Suriye meseleleri diyalogla çözülmeli ve İran, Türkiye, Suriye ve Rusya müzakere ile bu meseleyi bitirsinler" açıklaması yaptı.

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyeti kabulünde, iki ülkenin ticaret başta olmak üzere ikili işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini belirterek, İsrail rejimini İslami ülkeler arasında sorunların çıkmasının ana nedeni olarak nitelendirdi.

Suriye meselesine değinen Ayetullah Hamaney, ''Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması çok önemlidir ve Suriye'nin kuzeyine yapılacak her türlü askeri saldırı, Türkiye, Suriye ve tüm bölgenin aleyhine olacakken, teröristlerin ise lehine olacaktır'' diye belirtti.

İki ülke arasındaki ekonomik işbirliği ve ticaret hacminin mevcut kapasitelerin çok altında olduğuna dikkati çeken Ayetullah Hamaney,  bu konunun bugünkü Cumhurbaşkanları görüşmesinde çözülmesini istediklerini kaydetti.

HAMANEY: BÖLGEDE SORUNLARIN KAYNAĞI İSRAİL REJİMİDİR

İslam ümmetinin saygınlığı ile büyüklüğünün anlaşmazlıkları atlatmasına ve ayrıştırıcı politikalara karşı uyanık olmasına bağlayan Ayetullah Hamaney, ''Bölgede düşmanlık ve sorun çıkmasının ana nedenlerinden biri, ABD'nin desteklediği işgalci İsrail rejimidir. Filistin, İslam dünyasnın başat meselesidir ve bazı devletlerin İsrail rejimine meyilli olmalarına rağmen bölge halkları derinden bu işgalci rejime karşıdır'' değerlendirmesinde bulundu.

ABD ve İsrail rejimine güvenilmemesi gerektiğinin altını çizen Ayetullah Hamaney, ''Bugün ne İsrail rejimi, ne ABD ve ne diğerleri, Filistinlilerin derin hareketinin önüne geçemez ve işin sonunda Filistin halkı zafere ulaşacaktır'' diye konuştu.

SURİYE'NİN KUZEYİNDE OPERASYON BÖLGENİN ALEYHİNEDİR

'Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Ayetullah Hamaney, Suriye'nin kuzeyine askeri operasyon yapılması ile ilgili, ''Bu tür operasyon kesinlikle hem Türkiye, hem Suriye ve hem bölgenin aleyhinedir ve Suriye devletinin beklediği siyasi eylemi de gerçekleştirmeyecektir'' ifadesini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın terör örgütlerinden nefret ettiklerine ilişkin beyanına dikkati çeken Ayetullah Hamaneyi, ''Terörle kesinlikle mücadele edilmeli ancak Suriye'ye askeri operasyon, teröristlerin lehine olacak. Tabii teröristler sadece özel bir gruptan oluşmuyorlar'' değerlendirmesini yaptı.

SURİYE MESELESİ DİYALOGLA ÇÖZÜLMELİ

Türkiye Cumhurbaşkanı'nın İran'ın terör örgütleri ile mücadelede işbirliğini istediklerine ilişkin açıklamasına Ayetullah Hamaney, ''Teörle mücadelede kesinlikle sizinle işbirliği yapacağız. Türkiye'nin ve sınırlarının güvenliğini kendi güvenliğimiz olarak görüyoruz. Siz de Suriye'nin güvenliğini kendi güvenliğiniz olarak görünüz. Suriye meseleleri diyalogla çözülmeli ve İran, Türkiye, Suriye ve Rusya müzakere ile bu meseleyi bitirsinler'' diye açıkladı.

Karabağ'ın Azerbaycan'a geri kazandırılmasından dolayı memnuniyet duyduklarını ifade eden Ayetullah Hamaney, ''Elbette eğer İran ile Ermenistan sınırını kapatmak isteyen bir politikaya İran karşı çıkar, zira bu sınır birkaç bin yıllık ulaşım yoludur'' dedi.

İran ile Türkiye'nin tüm bölge meseleleri ile ilgili işbirliğinin artmasının faydalı ve gerekli olduğuna işaret eden Ayetullah Hamaney, ''Her zaman sizi iç meselelerinizde ve müdahalelere karşı savunduk ve dediğiniz gibi zor durumların dostuyuz ve Müslüman Türk halkı için duacıyız'' diye ekledi.

ERDOĞAN: İRAN VE TÜRKİYE KARDEŞLİĞİ TÜM ALANLARDA ARTMALIDIR

Cumhurbaşkanı Reisi'nin de bulunduğu bu görüşmede Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Kurban ve Gadir'i Hum bayramlarını tebrik ederken, İran ile Türkiye'nin dayanışmasının artmasını ve İslam ümmetinin birliğinin güçlenmesi gerektiğine değinerek, ''Türkiye hiçbir zaman İran'a karşı haksızlık yapılırken sessiz kalmadı ve İran ile Türkiye'nin kardeşliği tüm alanlarda artmalıdır. İran'a karşı uygulanan tek taraflı yaptırımlara her zaman karşı çıktık ve çıkmaya da devam edeceğiz. İran'ın Nükleer Anlaşma kapsamındaki meşru beklentilerini destekliyor ve Türk firmalarını İran'da yatırım yapmaya çağırıyoruz'' dedi.

İran ile Türkiye'nin yıllarca teröristlerle mücadele ettiğine dikkati çeken Erdoğan, ''Suriye'dek terör örgütleri Almanya, İngilte, Fransa ve özellikle ABD olmak üzere Batılı ülkelerce ağır silah desteğine sahipler. Türkiye'nin Suriye'nin toprak bütünlüğüne ilişkin tavrı açıktır. Suriye devletinden siyasi süreci başlatmasını beliyoruz. Astana Toplantısında Suriye meselesi özel olarak gündemde ve iyi sonuçlara varılmasını umuyoruz'' diye ekledi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP Milletvekili Aytekin: Bu mitingin ev sahibi millettir!Önceki Haber

CHP Milletvekili Aytekin: Bu mitingin ev...

Danıştay, İstanbul Sözleşmesi için kararını açıkladıSonraki Haber

Danıştay, İstanbul Sözleşmesi için karar...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar