İstanbul
DOLAR27.3861
EURO29.0664
ALTIN1627.6

Gürer: Vatandaş alamıyor, pazarcı satamıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gürer: Vatandaş alamıyor, pazarcı satamıyor
Abone ol
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Altunhisar ilçesinde bir fırıncı esnafını ziyaret etti, pazaryerini gezdi. Gürer’e dert yanan fırıncı esnafı, fiyatlar arttıkça ekmek satışının da düştüğünü belirterek, “Vatandaş boğazından kısıyor” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Altunhisar ilçesinde bir fırıncı esnafını ziyaret etti, pazaryerini gezdi. Gürer’e dert yanan fırıncı esnafı, fiyatlar arttıkça ekmek satışının da düştüğünü belirterek, “Vatandaş boğazından kısıyor” dedi.

Pazarcı esnafı ve vatandaşın sorun, talep ve önerilerini dinleyen Gürer, ilçe pazarlarında bile alışverişin durma noktasına geldiğini söyledi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, her zaman olduğu gibi ilçe, belde ve köy ziyaretlerini aksatmadan sürdürüyor. Gürer, Altunhisar ilçesinde esnaf ziyaret etti, pazaryerini gezdi.

 

EKMEĞİN MALİYETİ ÇOK ARTTI 

 

Geçen yıl 200 gramı 1 lira olan somun ekmeğin 3 buçuk liraya, 3 lira olan 400 gram pidenin ise 7 liraya çıktığını anlatan fırıncı esnafı, Neşet Acer” Fiyatlar arttığı için satışlar düştü. Fiyatlar artmasına rağmen maliyet artışları nedeniyle fırıncı esnafı olarak biz kar edemiyoruz” diye konuştu. 

 

150 LİRALIK UN 650 LİRAYA ÇIKTI 

 

Geçen yıl 150 liraya aldıkları unun serbest piyasada 650 liraya, TMO’da ise 480 liraya satıldığını söyleyen fırıncı esnafı Neşet Acer, maya, tuz, işçilik ve diğer giderlere gelen yüzde 300-400 civarındaki artışın, geçen yılın 2 buçuk katına satılan ekmekte fırıncıya bir kar getirmediğine dikkat çekti. 

 

VATANDAŞ ARTIK BOĞAZINDAN KISMAYA BAŞLADI 

 

Fiyat artışı nedeniyle ekmek satışlarının da yarı yarına düştüğüne değinen fırıncı “Vatandaş boğazından kısmaya başladı. Alım düştüğü için üretim de düştü. Gelir daraldı, gider arttı” diye konuştu. 

 

FIRINI KAPATABİLİRİZ

 

“Gidişatı hiç iyi görmüyorum” diyen fırıncı esnafı, böyle devam ederse milletin ekmek bile alamayacak duruma gelme ihtimalinin olduğunu belirterek, “Biz bu işi bırakma noktasına geldik. Çünkü sattığımız ürün miktarı yarı yarışa düştü. Maliyetler çok arttı” şeklinde konuştu.

 

EMEKLİ İSYAN ETTİ

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’i Altunhisar İlçe ziyaretinde karşısında gören emekli yurttaş cebinde bozuk paraları çıkararak bu para ile ne yapılır,Maaştan kalan bu, bizi düşünen sizden başka kimse yok” diye isyan etti.Gürer,intibak düzenlemesi ve emekli bayram İkramiyesi için meclise kanun teklifleri verdiklerini ve en düşük emekli maaşınında asgari ücret olması istediklerini söyledi.

 

 GÜRER “ PAZARDA VATANDAŞ DA ESNAF DA DERTLİ”

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Altunhisar ilçesinde pazaryerin gezdi. Pazarcı esnafı ve vatandaşın sorun, talep ve önerilerini dinledi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP Altunhisar İlçe Başkanı Sedat Kayan,İlçe yöneticileri ve Niğde CHP Meclis Üyesi Erdal Aydoğan ile Altunhisar her hafta kurulan pazar yerinde vatandaş ve esnafları ziyaret edip sorunlarını dinledi.

Belde ve köy ziyaretlerini aksatmadan sürdüren CHP Milletvekili Gürer’e, Altunhisar ilçesinde de vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Pazar yerini gezen  Ömer Fethi Gürer, hem pazarcı esnafının hem de alışveriş için gelen az vatandaşın sorun, talep ve önerilerini dinledi. 

 

25 LİRAYA SATTIĞIM MALI, BİR HAFTA SONRA 25 LİRAYA ALAMIYORUM 

 

Ayakkabı satışı yapan bir pazarcı esnafı bugün 25 liraya aldıkları ürünü 30 liraya satmaya çalıştıklarını, aynı ürünü bir hafta sonra 25 liraya alamadıklarını belirterek, “Sattığımızın yerine yenisini alamaz duruma geldik” dedi.

Vatandaşın alım gücünün daraldığına işaret eden bir başka pazarcı esnafı ise satış yapamamaktan yakındı. 

Altunhisar ilçe pazarında bir bayan pazarcı esnafı da “Paramızla rezil oluyoruz” diyerek pazaryerlerinde gelinen son noktaya dikkat çekti. “Dostlar alışverişte görsün” diyen pazarcı esnafı, pazaryerlerindeki eski hareketliliğin kalmadığını belirterek, bu durumun pazarcı esnafını ciddi bir şekilde sıkıntıya soktuğunu ima etti. 

 

ESKİ GÜNLERİ MUMLA ARIYORUZ

 

Alışverişe gelen vatandaşlar ise fiyatların yüksek olmasından yıkındı. “İhtiyacımızın bir kısmını alıyorsak bir kısmını alamıyoruz” diyen vatandaşlar, filelerin doldurulduğu eski günleri mumla aradıklarını söylediler. “Sürekli zamlarla bunaldık”diyen kadınlarda “ne alacağız, ne pişireceğiz, nasıl yaşayacağız, bilemez haldeyiz” diye konuştular.

 

GİDİŞAT İYİ DEĞİL 

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Sık sık çarşı, pazar, esnaf, kahve geziyor, vatandaşlarımız ile konuşuyorum. Gün günü aratır noktada sorunlar artıyor. Yokluk ve yoksulluk yaygınlaşıyor. Her kesimin mağduriyeti artıyor. Mevsimi gelen ürünler dahi fiyatı bir yıl öncesine göre en az  iki ,üç  kat artmış durumda” dedi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, vatandaşın fileyi doldurmadan pazardan  çıktığını, zorunlu alışverişi dahi kısmak zorunda kaldığını, fiyat artışının herkesimi derinden etkilediği belirtti. İktidarın sorunları çözemez noktaya geldiğini ve bir an önce seçime gidilmesi gerektiğini söyledi. 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Putin: Sosyalizm fikrini ekonomik alanda yeniden canlandırmalıyızÖnceki Haber

Putin: Sosyalizm fikrini ekonomik alanda...

Yabancıya konut satışında yeni rekorSonraki Haber

Yabancıya konut satışında yeni rekor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar