Site En Üst Reklam
İstanbul
DOLAR16.4046
EURO17.527
ALTIN975.47
Haber Sayfa Üstü

Görülmeyen Gazete'nin 15. yılı etkinliğinde şiir ödülleri dağıtıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Görülmeyen Gazete'nin 15. yılı etkinliğinde şiir ödülleri dağıtıldı
Abone ol
Görülmeyen Gazete’nin 15. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle, Altınokta Körler Derneği ile Kentim Şişli Gazetesi iş birliğinde düzenlenen Görme Engelliler Şiir Yarışması sonuçları belli oldu.

Türkiye’de Braille Alfabesi ile basılan ilk gazete “Görülmeyen Gazete” ve “Görme Engelliler Şiir Yarışması” organizasyonu hakkında bilgi veren, Görülmeyen Gazete Yayın Yönetmeni Saime Oğuzhan şunları söyledi:

2007 yılında Kentim Şişli Gazetesi’nde çalışmalarını haber yapmak için Altınokta Körler Derneği İstanbul Şubesi’ni sık sık ziyaret ederdim. Derneğin o dönemdeki başkanı ile gerçekleştirdiğim bir söyleşiden sonra Braille Alfabesi ile basılan GÖRÜLMEYEN GAZETE’yi çıkarma fikri doğdu. Bir milyon görme engellinin yaşadığı ülkemizde körlerin kendi alfabeleri ile okuyabilecekleri gazete, dergi gibi yayınların olmaması beni derinden etkilemişti. Görme engelliler arasında okuma yazma oranı %5-6 civarında. Körler okulunda öğrenilen Braille Alfabesi ile okuma alışkanlığı daha sonraları unutuluyor nedeni ise okumayınca parmak uçlarındaki hassasiyetin azalması ve alfabenin unutulmasına kadar gidiyor.

Bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlattığımız ve Türkiye’de bir ilk olan Braille Alfabesi ile basılan Görülmeyen Gazete böylece okurlarıyla buluştu.

Ülkemizin birçok ilinden yüzlerce okurumuz ile gönül bağımız bu günlere dek devam etti.

Maliyeti yüksek olan Braille Baskılı yayınımızı yaşatmak için sosyal projeler yapmaya başladık.

Görülmeyen Gazete’nin 15. Yılında, Altınokta Körler Derneği İstanbul Şubesi iş birliğiyle, Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştirdik; Görme Engelliler Şiir Yarışması’nı düzenledik.

Amacımız; görme engellilerin sanat ve edebiyat alanlarındaki yeteneklerinin görünürlüğünün sağlanmasına ışık tutmak.

Genel anlamda engellilerin, özel olarak da görme engellilerin; sanat ve edebiyat yetenekleri konusunda toplumun diğer üyelerinden farklı olmadıklarını, onlara fırsat tanındığında bu yeteneklerinin kolaylıkla ortaya çıkarabileceklerini kamuoyuna göstermek istedik.

20 Ekim 2021 tarihinde yarışma duyurumuzla başlayan süreç, tahmin ettiğimizden daha çok sevinç ve ilgiyle karşılandı. Yurdun dört bir yanından yüzü aşkın görme engelli şiirleriyle katılım sağladı. Seçici kurulumuzun saygıdeğer üyelerini ve hepimizi sevindiren seviyede kaliteli, değerli şiirler ulaştırdılar. Süreci takip eden yarışmacılarla birlikte onların annelerinden, babalarından, kardeşlerinden ve öğretmenlerinden gelen telefon ve mesakların ne kadar doğru ve önemli, sürdürülebilir bir sosyal sorumluluk üstlendiğimizi defalarca hatırlattı bize.

123 kişi yarışmaya başvurdu, 9 kişinin gözlerinin gördüğü tespit edildi, 19 kişi özgeçmişinin göndermediği için değerlendirmeye alınmadı. Jüri 95 şiiri değerlendirdi.

Birinciliği, “Senin Adın Işık Olsun” adlı şiiriyle, Hasibe Boztepe (Balıkesir) kazandı.

İkinciliği, “Limon Ağacı” adlı şiiriyle, Ümmü Seyrek (Mersin) kazandı.

Üçüncülüğü, “Cehennemde Sonbahar” adlı şiiriyle, Burak Bozteke (Ankara) kazandı.

Ve Mansiyon Ödülünü de “Braille Yazı” adlı şiiriyle, Ahmet Şahin (Ankara) kazandı.

Seçici Kurulumuz; Ataol Behramoğlu, Pelin Batu, Kıvanç Nalça, Mehmet Ataman, Münevver Yalın, Fatih Mehmet Moray, Şenel Gökçe, Gökhan Ay tarafından yapılan değerlendirme sonucunda; içten saygımızın ve teşekkürlerimizin bir ifadesi olarak yarışmaya katılım hakkı kazanan tüm şiirler “Gönül Gözüyle Şiir Antolojisi” adını verdiğimiz eserde (Ofset ve Braille baskı) yer aldı."

Görülmeyen Gazete Yayın Yönetmeni Saime Oğuzhan, "Şiir yarışmasına katılan tüm yarışmacıların şiirleri (Braille ve Ofset) olarak Gönül Gözüyle Şiir Antolojisi olarak basıldı ve tüm katılımcılara posta yoluyla gönderilecek. Ayrıca katılımcıların tamamına Görülmeyen Gazete aboneliği ve Beyaz Baston hediye ediyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
PKK, 1 yıl 2 ay önce Irak'ta kaçırdığı Muhammed Girtki’yi serbest bıraktıÖnceki Haber

PKK, 1 yıl 2 ay önce Irak'ta kaçırdığı M...

Nasser Al-Khelaifi spor endüstrisine yön verecek 10 isimden biri seçildiSonraki Haber

Nasser Al-Khelaifi spor endüstrisine yön...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar