İstanbul
DOLAR17.9515
EURO18.3127
ALTIN1019.4

"Evrensel Bilim Kurgu Ve Fantastik Film Festivali” sinema tutkunlarını hayal gücü ve bilimle buluşturacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
"Evrensel Bilim Kurgu Ve Fantastik Film Festivali” sinema tutkunlarını hayal gücü ve bilimle buluşturacak
Abone ol
Hayal gücü ve bilimin ön plana çıkarıldığı “Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali”, 28-29-30 Eylültarihlerinde sinemaseverlerle buluşacak.

Hayal gücü ve bilimin ön plana çıkarıldığı “Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali”, 28-29-30 Eylültarihlerinde sinemaseverlerle buluşacak.

Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Uluslararası Bilim ve Sanat Yaratıcıları Derneği'nin organizasyonuyla ve derneğin başkanı Filiz Dağ ile yazar Gülşah Elikbank'ın yönetiminde,28-29-30 Eylültarihlerinde “Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali”düzenlenecek.

Bu yıl ilk kez yapılması planlanan “Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali”ninyönetiminde yer alan Filiz Dağ ve Gülşah Elikbank festivale dair yaptıkları açıklamada;böyle bir festival düzenleme fikrinindünyanın geldiği açmazdan kaynaklandığını belirtti. Oluşan çıkmazın da hayal gücü ve bilimin önemini ortaya çıkardığı vebu iki gücünsanatla birleştiğinde anlamını bulacağı düşüncesinin altı çizildi.

Dünya sinemasında bilim kurgu ve fantazya türünün giderek arttığını vurgulayan festival yönetimi, Türkiye’de de bu türlerin gelişimine katkı sunmak ve var olan büyük potansiyelden yararlanıp, alanda söz sahibi olmak için “Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali”ni sinemaseverlerle buluşturmak istedikleriniifade etti.Vizyonu evrensel olan bir film festivali için işinin ehli bir ekiple yola koyulduklarını belirten Filiz Dağ veGülşah Elikbank, gençlerin dünyasına daha yakın olup, onlardan güç aldıklarını ve sınırları aşarak, yeni bakış açılarınıbeyazperdeye yansıtmak istediklerini söyledi.

Festivalin organizasyonunu üstlenen Uluslararası Bilim ve Sanat Yaratıcıları Derneği adına açıklama yapan dernek başkanı Filiz Dağ; genetik, uçak, elektronik, yazılım, astrofizik, psikoloji, edebiyat, tiyatro, sinema, dijital sanat, sanayi, girişimcilik, müzik ve finans gibi pek çok farklı alandan değer yaratanla bir araya gelindiğinisöylerken, bu yaratıcıların tamamının “hayaletmek” ve “üretmek” ortak paydasında buluştuğunu vurguladı.

Başkan Dağ yaptığı açıklamada; derneğin ilk etkinliği olan “Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali”nin, Türkiye’de bu alanda içeriklerin hayata geçmesiiçin ilk kıvılcım olduğunu belirtti. Ayrıca komedi türünün ötesine geçerek, dijital sanat ve oyun tasarımındaki iddialarını sinema içeriklerine taşımak istedikleri ve öncü yetenekleriyledizi sektöründe olduğu gibi bu alanda da dünyada fark yaratmaya hazırlandıklarını ifade etti.

Festivale evrensel denmesinin nedenini ülkeler ve uluslararası bazda kalmayıp evrenler arası olmasının hayalini kurmaları olarak açıklayan Dağ; eş zamanlı olarak hedefledikleri US3F Academy ile bu alanın içeriklerinde ihtiyaç duyulan becerilerin meraklılarını yetiştirecekleri bir okulu hayata geçireceklerini vedünyaca ünlü tasarımcı, yapımcı, stüdyo ve kuruluşlarla yapacakları ortaklıkları da yakın zamandapaylaşacaklarını belirtti.

Geleceğin teknolojik araçlarının, uzay mekikleri, robotlar ve bilimin sınırsız imkânlarının sanatla bir araya geldiği bilim kurgu filmleri ve sihir, doğaüstü olaylar, mitoloji gibi hayal ve düş gücüne dayalı temaların işlendiği fantastik filmlerin, Türkiye’de ilk kez festival olarak seyircisiyle buluşacağı “Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali”, sinema tutkunlarıyla bir araya gelecek.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Can Dostlar Gölbaşı’nda evlerine kavuşuyorÖnceki Haber

Can Dostlar Gölbaşı’nda evlerine kavuşuy...

Frankfurt’ta 7 dalda “Altın Elma”verildiSonraki Haber

Frankfurt’ta 7 dalda “Altın Elma”verildi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar