İstanbul
DOLAR27.3861
EURO29.0664
ALTIN1627.6

Eren Holding Modern Karton'a yatırım yapacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Eren Holding Modern Karton'a yatırım yapacak
Abone ol
Eren Holding, 650 milyon Avro'luk yatırımla, Zonguldak'ta kuracağı yeni tesisle kendi iştiraklerinden Modern Karton'un üretim kapasitesini yüzde 50'nin üzerinde artıracağını duyurdu.

Eren Holding çatısı altında faaliyet gösteren ve Çorlu’da bulunan fabrikasında yıllık 1.3 milyon tonluk üretim yapan Modern Karton, Zonguldak’ta kurulacak yeni üretim tesisiyle kapasitesini yüzde 50'den fazla bir oranda artıracak.

PM6 üretim hattı, konumu sayesinde şirketin ihracat kapasitesini de artıracak.

Halihazırda ambalaj kâğıdı üretiminde Avrupa’da 5. sırada yer alan Modern Karton, yeni tesisin devreye girmesiyle bu alanda Avrupa’da 3. sıraya yükselecek.

650 milyon Avro yatırımla kurulacak ve ilk aşamada yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlayacak yeni üretim hattı için sürdürülebilirlik kriterleri ve lojistik olanaklar da göz önünde tutularak Zonguldak tercih edildi.

Tesisin bölge ekonomisine de önemli bir katkı sağlaması bekleniyor.

YÜZDE 100 YEŞİL YATIRIM

Zonguldak’ta devreye girecek yeni üretim hattının çevre dostu bir yaklaşımla faaliyet göstereceği açıklandı.

Hammadde kaynağı olarak sadece hurda kâğıt kullanacak olan tesis yılda 25 milyon ağacın kesilmesini önleyecek.

Üretimde ihtiyaç duyulan su ise denizden temin edilecek ve arıtım işlemi sonrasında yeniden denize dönecek.

Böylece yıllık 25 milyon metreküp su tasarrufu sağlanacak.

Yeni üretim hattının kendi limanına sahip olması da lojistik avantajlar sağlayarak tasarrufa katkı sunacak.

ÜRETİM KAPASİTESİ YÜZDE 50'DEN FAZLA ARTACAK

İmza töreninde konuşan Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, yeni yatırımları hakkında şöyle konuştu:

"Kendi sektöründe lider olan şirketimiz Modern Karton’u daha da güçlü bir konuma taşıyacak olan Zonguldak üretim hattı bu bakış açısını çok iyi yansıtan bir örnek teşkil ediyor. Bu yatırımla hem operasyonda verimlilik ve tasarruf sağlamayı hem de üretimde çevresel zararları minimuma indirmeyi hedefledik. Sektör açısından da önemli bir katkısı olacağına inandığımız yeni üretim hattımız için bugün 650 milyon Avro'luk yatırım için bir anlaşma hazır.

Çorlu’da yer alan fabrikamızda yılda 1.3 milyon ton üretim yapıyoruz. Zonguldak hattımızın devreye alınmasıyla üretim kapasitemiz yüzde 50'den fazla artacak. Halihazırda yüzde 15 olan ihracat kapasitemiz de yüzde 40’lara ulaşacak. Üretim ve ekonomi yönünden getirilerinin ötesinde tesisimiz çevresel etki yönünden de örnek bir üretim yapacak. Yüzde yüz hurda kâğıt dönüşümüyle üretim yapacağız. Daha net ifade etmek gerekirse atığı alıp emtiaya dönüştüreceğiz. Bu sayede her yıl 25 milyonu aşkın ağacın kesilmesinin önüne geçecek ve 25 milyon metreküp su tasarrufu sağlayacağız. Bu finansman sürecinde bu alanda uluslararası deneyime sahip çok önemli kuruluşlarla birlikte hareket ediyoruz. Bu süreçteki destekleri ve uzmanlıkları için ING, DZ Bank, Ziraat Bankası ve Sinosure’un değerli yöneticilerine ve çalışanlarına ve emek veren tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim. Ülkemiz ve sektörümüz için hayırlı olmasını diliyorum.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Erdoğan: Bizim Alevilik diye bir dinimiz yok!Önceki Haber

Erdoğan: Bizim Alevilik diye bir dinimiz...

Tuğrul Türkeş: HÜDAPAR'dan rahatsız olma hakkım var!Sonraki Haber

Tuğrul Türkeş: HÜDAPAR'dan rahatsız olma...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar