İstanbul
DOLAR18.8279
EURO20.1698
ALTIN1132.9

Erdoğan Toprak: Gıdada fahiş fiyatın tek sorumlusu iktidardır!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Erdoğan Toprak: Gıdada fahiş fiyatın tek sorumlusu iktidardır!
Abone ol
İstanbul Milletvekili ve CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, "Tarım-ÜFE’nin yüzde 770 artmasının ve gıdada fahiş fiyatın tek sorumlusu iktidar ve uyguladığı ekonomi modelidir. Sebze ve meyvede ucuzluk hayaldir!" dedi.

İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak'ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

Tarım Üretici Fiyat Endeksi’nde (Tarım-ÜFE) mayısta aylık yüzde 16,18, yıllık yüzde 154,97 olarak gerçekleşen artış, iktidarın yanlışlarıyla yaz aylarında ucuz gıda, sebze ve meyvenin hayal olduğunu, pazarda-markette fiyatların artmaya devam edeceğini gösterdi.

Tarım-ÜFE’nin yüzde 770 artmasının ve gıdada fahiş fiyatın tek sorumlusu iktidar ve uyguladığı ekonomi modelidir!

Mayıs ayı Tarım-ÜFE’de yıllık yüzde 155’e ulaşan rekor artış, fiyatların yükselmeye devam edeceğini, yaz aylarında gıdada, sebze-meyvede ucuzluğun söz konusu olmadığını açıkça ortaya koydu.

Altı ayda mazotun litresi yüzde 300’e varan düzeyde zamlanırken gerek tarımsal üretimde gerekse nakliye ve pazarlamada ana unsur olan taşımacılık maliyeti gıdada ucuzlama beklenemeyeceğini gösteriyor.

Mazot, gübre, tohum, zirai ilaç ve diğer ithal hammadde fiyatlarında kur artışlarından kaynaklanan sıçramaların ana sorumlusu iktidarın uyguladığı, para, döviz ve faiz politikalarının yarattığı sarsıntıdır.

İktidarın tüm dünyada enflasyon ve fiyatların arttığı şeklindeki savunması gerçeğin çok küçük boyutu.

Tüm dünyada gıda fiyatları ve maliyetler artmasına karşılık Türkiye’deki artışların dünya ortalamasının en az 3-4 katı olması, bilerek yapılan bu yanlışların bedeli olarak tüm ülkeye ve topluma ödetiliyor.

Bunun yansımalarını en net ve somut şekilde gösteren Tarım-ÜFE mayısta aylık yüzde 16,18, yıllık yüzde 154,97 arttı.

Yıllık artışa bakıldığında çiftlik hayvanları ve hayvansal ürünler, koyun ve keçilerin işlenmemiş süt ürünlerindeki Tarım-ÜFE yüzde 61,80 olurken lifli bitkilerde yüzde 273,94, sebze, kavun-karpuz, kök ve yumru bitkilerde yüzde 230,22 artış görüldü.

Tarımsal ve bitkisel üretimdeki yüzde 155’i bulan endeks artışı hanelerin mutfağına, aşına, kaynattığı tencerenin üzerine çöken bir kâbus olurken, iktidarın ‘yazın sebze-meyve bollaşacak, fiyatlar ucuzlayacak, böylece enflasyon da inmeye başlayacak’ söyleminin hiçbir gerçekliğinin olmadığını gösteriyor.

İktidarın ve iktidar medyasının ürünlerin tarladaki fiyatlarının çok ucuz olduğunu öne sürmeleri; sanal bir ucuzluk algısı yaratma, üreticiyipazarcıyı-hal esnafını hedef gösterme amaçlıdır.

2021 Mayıs ayında Tarım-ÜFE’nin bir önceki yıla göre yıllık yüzde 20 olduğu, şu anda ise yüzde 770 arttığı dikkate alındığında, iktidarın aklı-bilimi dışlayan, ekonominin ilkeleri ve kurallarıyla inatlaşan politikalarının insanların, ailelerin mutfağına, çocukların sağlıklı beslenmesine yüklediği ağır maliyetin faturasını daha iyi anlamak olanaklı!

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
EGM, Hanefi Avcı hakkında yeni soruşturma açtı!Önceki Haber

EGM, Hanefi Avcı hakkında yeni soruşturm...

Gürer: İthalatçı kafa ülkenin geleceğini karartıyorSonraki Haber

Gürer: İthalatçı kafa ülkenin geleceğini...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar