İstanbul
DOLAR18.8116
EURO20.4382
ALTIN1164.9

Endüstriyel temizlik sektörü WORLD CLEAN EXPO'ya hazırlanıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Endüstriyel temizlik sektörü WORLD CLEAN EXPO'ya hazırlanıyor
Abone ol
Endüstriyel temizlik sektörü, bu yıl yüzde yüz Türk sermayeli SHK Fuarcılık tarafından düzenlenecek olan “WORLD CLEAN EXPO” Endüstriyel Temizlik Teknolojileri Fuarı ve Zirvesi‘nde bir araya gelecek.

Endüstriyel temizlik sektörü pandemiye rağmen tüm dünyada büyümeyi sürdürüyor. 2021’de 56.4 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olan sektörün bu yılı yüzde 3.89 büyümeyle kapaması öngörülüyor.

SHK Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Sevda Korkmaz, Türkiye'nin güçlü ekonomisi ve stratejik konumu ile mükemmel bir iş merkezi olduğunun altını çizerken, son 15 yılda inşaat sektöründe yaşanan pozitif büyüme sayesinde endüstriyel temizlik sektörünün Avrasya bölgesindeki yükselen pazarı olduğunu belirtti.

KORKMAZ: 60 ÜLKEYE İHRACAT, 5 MİLYAR DOLAR DELİR

Kamu projelerinin %24 oranında artması, havaalanı sayısının 27’den 73’e, 5 yıldızlı otel sayısının 712’den 850’ye yükselmesi ve AVM sayısının 2022’de %25 büyüyerek 718’e ulaşması gibi gelişmelerin, Türkiye’nin endüstriyel temizlik sektöründeki pazar payının 2021 yılında 42 milyar TL’den 55.5 milyar TL’ye yükselmesini sağladığına dikkat, çeken Korkmaz, "SHK Fuarcılık olarak Endüstriyel Temizlik Sektörünün çatı kuruluşu TESİYAD Temizlik Sanayici İhracatçı ve Yatırımcı İş Adamları Derneği ile bir araya gelerek uzun zamandır fuarımızın hazırlıklarını yapıyoruz. Dünya’nın 60 ülkesine ihracat yaparak yaklaşık 5 milyar dolarlık bir döviz kazandıran iş insanlarından oluşan TESİYAD ile beraber Halı Yıkamacılar Konfederasyonu (HAYKON), Federasyonlar, dernekler sektörümüzün önde gelen firmaları fuarımızı desteklemektedirler. Fuarımızda, halı yıkama makinaları, buharlı temizlik makinaları, kağıt peçete ürünleri, çamaşırhane ekipmanları, kuru temizleme makinaları, dispanser ürünleri, oto yıkama ekipmanları, çeşitli temizlik kimyasalları, tesis yönetimi, güvenlik sektörü, tekstil temizlik ürünleri sektörünün 20 alt dalını içeren ürünler yer alacaktır." dedi.

Üretim yapan Türk firmalarını Berlin, Chicago ve Dubai'de fuarlara taşımayı hedeflediklerini söyleyen Korkmaz, kendilerine destek veren kuruluşlara vs medyaya teşekkür etti.

ŞİŞLİ: ÇİN GİBİ ÜLKELERİ GERİDE BIRAKTIK

Basın toplantısında TESİYAD ve GAYE KİMYA Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şişli de bir açıklama yaparak, "SHK Fuarcılık Firması ile uzun zamandır sektöre yapılacak fuar için istişare içerisindeydik. İnanıyoruz ki sektörün tüm aktörlerinin katılım sağlayacağı bir fuar olacak. Sektörümüz yaklaşık 4,5 Milyar dolar gibi bir bütçeye dünya genelinde hitap etmekte. Dünyanın özellikle makina konusunda önde gelen ve marka değeri kazanan ülkeleri Almanya, İtalya, Fransa ve benzeri çok hızlı üretim kapasitesine sahip. Çin gibi dünya devi ülkeleri geride bırakmanın onurunu ve gururunu TESİYAD üyesi arkadaşlarımızla yaşamaktayız. TESİYAD olarak arkadaşlarımız 60’ın üzerinde ülkeye ihracat yapmakta, birçok arkadaşımız ise dünya genelinde önemli başkentler üzerinde tüm fuarlara katıldığı gibi buralarda da iletişim ofisleri ve üretim tesisleri ile markalarını koruyacak müdürlükleri ile hizmet vermektedir. Bu anlamda yapılacak olan fuarda üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız” dedi.

BAŞARIR: EKONOMİK MİLLİYETÇİLİK SLOGANI İLE BİRARADAYIZ

Halı Yıkamacılar Konfederasyonu Başkanı (HAYKON) Başkanı Uğur Avni Başarır da, sektörlerinin son dört yıldır özellikle pandemi nedeniyle oldukça sıkıntılı günler geçirdiğini hatırlatarak, yapılacak olan fuardan dolayı memnuniyetini belirtti.

Uğur Avni Başarır konuşmasında şunları söyledi: “Bizler 2013 yılından beri sektörümüzün temsilcileri olarak 56 derneğimiz, 4 Federasyonumuz olarak bu oluşuma desteklerimizi sunmaya ve Halıcılık sektörünü bu organizasyona davet etmek ile iştirak etmesini sağlamak için elimizden geleni her şeyi yapacağız. Ben buradan sektör mensuplarımıza seslenmek istiyorum. Bizler artık geçmiş dönemlerde ki gibi değiliz. Artık her birimiz ayrı, ayrı iş insanıyız. Bunu özellikle belirtmek isterim. Günümüzde baktığınızda modernleşen bir Dünya’da sektörümüz 4,5-5 Milyar dolarlık bir sektör. Biz bunun içerisinde hizmet veriyoruz. Bizler de acizane temsilciliğini yapıyoruz. Bundan onur ve duyuyoruz. Bizler burada “Ekonomik Milliyetçilik” sloganı ile bir aradayız. Böyle de devam edeceğiz. Dünyanın halısını yıkıyoruz derken biz bunu bir slogan olarak değil, bütün paydaşlarımız Dünya ile rekabet eder hale gelmiş. Bütün bu arkadaşlarımızı fuara davet ediyoruz. Çünkü, sektörümüz böyle bir organizasyona tabir-i caiz ise açtı. Sektörü doyurmak ta inşallah burada ki arkadaşlarımız ile birlikte bizlere nasip olacak.”

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Özbekistan’da Türk şairleri antolojisi yayımlanacakÖnceki Haber

Özbekistan’da Türk şairleri antolojisi y...

Toprak: Türkiye ekonomisi 10 yıl geriye gittiSonraki Haber

Toprak: Türkiye ekonomisi 10 yıl geriye...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar