İstanbul
DOLAR27.3861
EURO29.0664
ALTIN1627.6

Dünyanın tanımadığı sosyalist bir ülke: Transdinyester

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dünyanın tanımadığı sosyalist bir ülke: Transdinyester
Abone ol
Dünyanın tanımadığı sosyalist bir ülke: Transdinyester

Moldova ve Ukrayna sınırları arasında yer alan ve hiçbir ülkenin bağımsızlığını tanımadığı bölge/ülke olan Transdinyester, yaklaşık 500 bin nüfusa sahip ve vatandaşlarının çoğu çifte pasaport taşıyor.

Kimsenin tanımadığı sosyalist “ülke” Transdinyester, son dönemde 13 kez Avrupa şampiyonu olan Real Madrid'i yenen Sheriff Tiraspol takımı ile adından söz ettiriyor.
Rusya Federasyonu’ndan her yıl 1 milyar Dolar civarında yardım fonu alan Transdinyester'de, halkın çoğunluğu Rusya’ya bağlanmak ve uluslararası olarak ülkelerinin tanınmasını istiyor, ancak ülkenin Rusya ile karasal sınır bağlantısı yok.
Transdinyester, Moldova’dan ayrılan bir bölge ve Ukrayna ile sınırı bulunuyor. Hukuki olarak aslında, halen Moldova’nın bir parçası. De facto bölgesi ayrılıkçı olduğu için yaklaşık 20 yıldır kendi kanunlarına göre yönetiliyor.
2 Eylül'de tek taraflı ilan ettiği bağımsızlığının 31. yıl dönümünü kutlayan Transdinyester`in ekonomisi, küçük tarım işletmeleri dışında neredeyse tamamen Sheriff ailesinin kontrolünde.
Sheriff Tiraspol futbol takımı da bu aileye ait. Moldova ligindeki diğer takımlar, ülkelerinin tanımadığı bu bölgeye pasaport kontrolünden geçerek geliyorlar.
Sovyetler Birliği'nin dağılma süreci ile birlikte Moldova'ya katılmayarak tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Transdinyester, hiçbir ülke tarafından resmi olarak tanınmıyor.
Yapılan oylama ile sosyalizm ile yönetilmesine karar verilen Transdinyester'in kendi siyasi yapısı, meclisi, ordusu, polisi bulunuyor.
Girişi mümkün, ancak Kuzey Kore kadar zor olan Transdinyester'e girişlerde ziyaretçilere kalabileceği süreyi gösteren fişler veriliyor.
Ziyaretçiler saatlik kalacaksa dahi belirtilen süreyi geçmeden Transdinyester'den ayrılması gerekiyor.
Sıkça Lenin heykellerinin görüldüğü ülkeye turist olarak gitmek kağıt üzerinde mümkünse de, neredeyse Kuzey Kore kadar zor.

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM yeni yasama yılı açılışında konuştuÖnceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM yeni yasama y...

Muhittin Böcek: Yerelden kalkınacağız, güzel günler yakındırSonraki Haber

Muhittin Böcek: Yerelden kalkınacağız, g...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar