Tarım News
İstanbul
DOLAR18.6465
EURO19.4013
ALTIN1063.8

Diyanet: Gezi'de camiler yakıldığına dair elimizde belge ve rapor yok!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Diyanet: Gezi'de camiler yakıldığına dair elimizde belge ve rapor yok!
Abone ol
Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Cami Hizmetleri Daire Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gezi eylemcilerine yönelik "Camileri yaktılar" iddiası hakkında "Bahse konu olaylarla ilgili illerden gelen herhangi bir belge ve rapor bulunmamakta" yanıtını verdi.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, 4 Haziran 2022'de Ankara Kızılcahamam'da partisinin değerlendirme toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi Olayları ile ilgili "Camilerimizi yaktılar" iddiasını TBMM gündemine taşıdı.

6 Haziran 2022'de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Bayır, aynı gün CİMER'e de başvurarak "Gezi Olayları'nda yakılan camiler hangi ilimizde veya illerimizdedir? Yakılan camilerimizin isimlerini ve bağlı bulundukları il veya illeri açıklamasını arz ederim" sorularını sordu.

İÇİŞLERİ YANITLAMADI DİYANET YANITLADI

Bayır'ın TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesi yanıtsız kalırken, CİMER'den ise 26 Temmuz Salı günü yanıt geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Cami Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından, CİMER üzerinden verilen yanıtta "Bahse konu olaylarla ilgili illerden gelen herhangi bir belge ve rapor bulunmamakta olup, konu hakkında İstanbul Valiliği, il müftülüğünden de gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz" denildi.

Bayır'ın sorusunun aynı gün, önce İçişleri Bakanlığı'na sevk edildiği görüldü.

Ancak, bakanlığın yanıtsız bıraktığı soruları 23 gün sonra, yani 29 Haziran 2022 tarihinde, Diyanet İşleri Başkanlığı'na sevk ettiği belirlendi.

"DİYANET CUMHURBAŞKANINI YALANLIYOR"

Diyanet'in cevabi yazısı sonrasında konuşan İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ise CİMER'in, verdiği yanıtla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yalanladığını ileri sürdü.

Bayır şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanı, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam toplantısında Gezi olaylarını kastederek 'Camilerimiz yıkıldı, yakıldı' gibi ifadeler kullanmıştı. Bunun üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sorularımı yönelttim. 'Sayın Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ifade ettiği yakılan camilerin sayısı kaçtır? Hangi ilimizdedir, nerededir? diye sordum. CİMER'den ilginç bir cevap aldık. CİMER, 'İlgili başvurunuz incelenmiştir. Öncelikle konuya göstermiş olduğunuz hassasiyetten dolayı teşekkür ederiz.

Bahse konu olaylarla ilgili illerden gelen herhangi bir belge ve rapor bulunmamakta olup, konu hakkında İstanbul Valiliği İl Müftülüğü'nden de gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz' yanıtı geldi. Bu bana göre şu anlama geliyor. Sayın Cumhurbaşkanı'nı CİMER yalanlıyor. Cumhurbaşkanına bağlı bir kurum, cumhurbaşkanının söylediği 'Camiler yakıldı, yıkıldı' ifadesini yalanlıyor. Kurum birim adı olarak Diyanet İşleri Başkanlığı Cami Hizmetleri Daire Başkanlığı'ndan verilen bilgi. Sözün kısası sayın cumhurbaşkanımızın yalancı olduğunu kendileri tescil ediyorlar. Ben merak ediyorum. Bay Kemal olmak zordu. Sayın Erdoğan cumhurbaşkanlığı makamında oturduğu için kontrollü konuşmaya özen gösteriyorum. Ama AK Parti Genel Başkanı olarak 'Yalancı' desem yeridir."

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ukrayna Dışişleri: Putin'i Türkiye'de yendik!Önceki Haber

Ukrayna Dışişleri: Putin'i Türkiye'de ye...

Tebriz ve Erdebil'li belgeselciler Şah İsmail'in mezarı başındaSonraki Haber

Tebriz ve Erdebil'li belgeselciler Şah İ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar