İstanbul
DOLAR13.5513
EURO15.1222
ALTIN777.58
Haber Sayfa Üstü

DİSK'ten Cumhuriyet mesajı: Demokratik ve sosyal bir cumhuriyet emek ile kurulacak!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DİSK'ten Cumhuriyet mesajı: Demokratik ve sosyal bir cumhuriyet emek ile kurulacak!
Abone ol
DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, Cumhuriyet'in 98'inci yılı vesilesiyle bir basın açıklaması yaptı.

Çerkezoğlu'nun basın açıklaması şöyle:

DEMOKRATİK ve SOSYAL BİR CUMHURİYET EMEK İLE KURULACAK!

Eşitlikçi, özgürlükçü, halkçı, demokratik, laik ve sosyal bir cumhuriyet özleminin toplumun geniş kesimlerince ifade edildiği bir dönemde Cumhuriyetin kuruluşunun 98'inci yılını kutluyor, Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Cumhuriyet'i kuranları saygıyla anıyoruz.

Sosyal devletten, hukuk devletinden, laiklikten, temsili de olsa demokrasiden giderek uzaklaşılarak Cumhuriyetin temel, ilerici değerlerinin tahrip edildiği koşullarda demokrasi ile güvence altına alınmış bir cumhuriyetin var edilmesi için işçi sınıfına önemli görevler düşmektedir.

Yurttaşların temel demokratik hak ve özgürlüklerinin giderek daha fazla kısıtlandığı koşullar altında en büyük ihtiyacımız demokratik bir cumhuriyettir. Öte yandan bunun yegâne teminatının, bu ülkenin tüm değerlerini üreten işçi sınıfının emeğin taleplerine sahip çıkabildiği bir örgütlülüğe sahip olması ve bu örgütlülüğün demokratik bir cumhuriyet mücadelesindeki yeri olduğu unutulmamalıdır.

Ülkenin çalışan nüfusunun dörtte üçünü oluşturan işçileri, emekçileri yok sayan ve işçi sınıfının müdahil olamadığı bir cumhuriyetin demokratik olamayacağının artık anlaşılması gerekmektedir.

İşçilerin, emekçilerin, yoksulların, halkımızın geniş kesimlerinin siyasetten dışlanması, tüm ifade ve katılım kanallarının kapatılması, siyasetin demokratik zeminlerden uzaklaşması neoliberal dönüşümün bir sonucudur.

Bu nedenle işçi sınıfı, gerçekten demokratik ve sosyal bir cumhuriyetin, aydınlık bir geleceğin inşasının öznesi olmalıdır, olacaktır.

Daha fazla kar uğruna on yıllardır işçi sınıfını örgütsüz, sendikasız kılmak için her türlü haksızlığı hukuksuzluğu yapan sermaye kesimleri, ülkemizde cumhuriyetim temel, ilerici değerlerinin aşınmasının ve nihayet içinde bulunduğumuz rejime dönüşmesinin asli sorumlularıdır.

Türkiye'de cumhuriyetin tüm demokratik ilkelerinin yok edilmesi, her türlü eşitsizlik biçimini yeniden üreten neoliberal programın doğal bir sonucudur. Adliyeler ve hapishaneler büyürken adaletin yok olması, sermaye büyürken emeğin haklarının yok olmasının doğal bir sonucudur. İşte bu nedenle bu rejime karşı demokratik bir cumhuriyet iddiası ancak eşitlikçi-halkçı-kamucu bir cumhuriyet iddiası ile birlikte var olabilir.

Özellikle kriz dönemlerinde, geniş kitleler kimlikleri üzerinden bölünerek, ayrıştırılarak, kutuplaştırılarak yönetilmek istenmektedir. Bu nedenle barış, kardeşlik ve laiklik demokratik bir cumhuriyetin olmazsa olmazlarıdır.

12 Şubat 2020'de gerçekleştirdiğimiz 16. Genel Kurulumuzun sonuç bildirgesinde de ifade ettiğimiz gibi "İnsanca yaşayabilmek ve geleceğe umutla bakabilmek için neoliberalizmin ve otoriter rejimin tahribatlarını ortadan kaldıracak ve harcında eşitlik, özgürlük, demokrasi, sosyal ve ekonomik haklar olan Emeğin Türkiye'sini inşa etmek mümkün ve zorunludur"

DİSK, ülkenin tüm değerlerini üreten işçi sınıfının, ülkemizi demokratik bir cumhuriyet olarak yeniden inşa etme iradesini Cumhuriyet'in 98'inci yılı vesilesiyle bir kez daha ortaya koyar.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Almanya'da Türklere yönelik kara para operasyonuÖnceki Haber

Almanya'da Türklere yönelik kara para op...

Arabeskin kraliçesi Güllü 17 yıl sonra yeniden stüdyoya girdiSonraki Haber

Arabeskin kraliçesi Güllü 17 yıl sonra y...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar