İstanbul
DOLAR17.9515
EURO18.3127
ALTIN1019.4

Diker yazdı, Kılıçdaroğlu harekete geçti: Milletvekili maaşları...

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Diker yazdı, Kılıçdaroğlu harekete geçti: Milletvekili maaşları...
Abone ol
Emekli Milletvekili, gazeteci ve yazar Tevfik Diker'in emekli milletvekili maaşlarının Cumhurbaşkanı maaşına bağlı olarak zam alması uygulamasının değiştirilmesi önerisi üzerine, muhalefet lideri Kılıçdaroğlu, konunun kendileri tarafından TBMM gündemine getirileceğini söyledi.

Emekli Milletvekili ve Yeni Vakit gazetesi yazarı Tevfik Diker, TBMM'de Cumhurbaşkanı'na zam konusunun gündeme alınması üzerine, Cumhurbaşkanı ve muhalefet liderlerine çağrıda bulunmuş ve emekli milletvekillerinin maaşlarının Cumhurbaşkanı maaşına endeksli zam almasını eleştirmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla TBMM'ne sunulan ek bütçedeki cumhurbaşkanı ödeneği artışına ilişkin hükmün yasalaşması durumunda cumhurbaşkanı, milletvekili ve emekli milletvekili maaşlarına 7 bin liradan 40 bin liraya kadar değişen oranlarda zam yapılacaktı.

Ek bütçe teklifinde cumhurbaşkanının yılbaşında 1 milyon 209 bin lira olan başlangıç ödeneği, ek bütçede yapılan artışla 1 milyon 453 bin liraya çıkıyordu.

Bu ödeneğin 604,5 bin lirası ilk 6 ayda kullanılmıştı.

İkinci altı ay için 848,5 bin lira ödenek kalmış oluyordu.

Böylece cumhurbaşkanının maaşı yılın ikinci yarısı için 100 bin liradan 141 bin liraya çıkıyordu.

TEVFİK DİKER ELEŞTİRDİ

Emekli milletvekili ve Yeni Vakit gazetesi yazarı Tevfik Diker ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrıda bulunarak, bu teklifin geri çekilmesini istemişti.

Diker, "AK Parti'ye tavsiyeler" başlıklı köşe yazısında konuy gündeme getirerek, "Emekli milletvekili maaşını Cumhurbaşkanı maaşıyla ilgili yapan sistemi kaldırmak gerekir. Mevcut sistem Cumhurbaşkanına itibar kaybettiriyor." demişti.

Kabine toplantısı sonrasında basın açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cumhurbaşkanı maaşı üzerinden fırtına kopartarak ülkenin ve milletin menfaatlerine olan ek bütçeyi karalamak isteyenlere de bir çift söz söylemek istiyorum" ifadeleri kullanarak, yeni cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde Cumhurbaşkanı maaşının aynı zamanda emekli milletvekilleri ve eski Cumhurbaşkanları ile merhum Cumhurbaşkanlarının hak sahiplerine yapılan ödemelerin de göstergesi olduğunu vurgulamış ve "Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir çağrıda bulunmak istiyorum. Ek bütçenin genel kuruldaki görüşmelerinde Cumhurbaşkanlığı ödeneğiyle ilgili maddenin kanun metninden çıkartılmasını talep ediyorum" demişti.

Konunun gündeme gelişi nedeniyle vatandaşlardan helallik isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "hiç kimsenin mağduriyete uğramaması için de gündeme gelecek ilk kanun teklifinde emekli milletvekillerinin maaşının başka bir formüle göre düzenlenmesi yerinde olacaktır" dedi.

TEVFİK DİKER'İN MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendi maaşı ile emekli milletvekilleri maaşlarının bağlı durumuna yönelik itiraz üzerine, TBMM'ye gönderdiği ek bütçe yasa tasarısını geri çekmesi üzerine, emekli milletvekili ve gazeteci Diker, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Cumhurbaşkanı 3000 bine yakın E. Milletvekili maaşını yükseltmek için TBMM'de olan pakette yer alan maddeyi çıkarın, dedi.

Doğru yaptı.

TBMM emekli Milletvekili maaşlarını Cumhurbaşkanı maaşından ayrı bir sistem için yasal düzenleme yapmalıdır.

Bu konuda Anamuhalefet CHP Lideri Kıılıçdaroğlu gerekli öneriyi sunmalıdır.

Sadece eleştirerek , kaçarak ve çare sunmadan iktidar adayı olunmaz.

* * *
9'ncu Cumhurbaşkanı Demirel,

"Siyasette İn vardır Out yoktur. Siyaset musalla taşında son bulur." derdi.

22 yıldır emekli milletvekiliyim hergün hala arıyorlar sorun çözmemi istiyorlar."

KILIÇDAROĞLU'DAN TEVFİK DİKER'E CEVAP

Yeni Vakit gazetesi yazarı Tevfik Diker'in gündeme getirdiği konuyla ilgil iolarak, bir açıklama da, ana muhalefet partisi CHP'nin lideri Kemal Kılıçdaroğlu'dan geldi.

Kılıçdaroğlu, Diker'e yaptığı açıklamada konunun parti grupları arasında görüşüldüğünü belirterek gereğinin yapılacağını ifade etti.

Kılıçdaroğlu'nun açıklaması şöyle: "Gereği yapılacak Sayın Diker. Gruplar görüşüyorlar. Saygılar."

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Cüneyt Arkın hayatını kaybettiÖnceki Haber

Cüneyt Arkın hayatını kaybetti

Türk Ocakları genel merkezi, İstanbul şube yönetimini görevden aldıSonraki Haber

Türk Ocakları genel merkezi, İstanbul şu...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar