İstanbul
DOLAR17.8389
EURO18.4285
ALTIN1032.0

Cumhuriyet gazetesinden çıkarılan gazeteciler basın açıklaması yaptı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Cumhuriyet gazetesinden çıkarılan gazeteciler basın açıklaması yaptı
Abone ol
"Cumhuriyet emekçilerinden son çağrı" başlığıyla yapılan açıklamada işten atma kararının arkasında Alev Coşkun, Işık Kansu, Osman Özer ve Adnan Arslan'ın olduğu belirtilerek, bu isimler istifaya çağrıldı.

Cumhuriyet gazetesi, 2 hafta önce Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile 18 yıl sonra yaptığı toplu sözleşmenin ardından, 29 Kasım Salı günü 8 sendikalı gazeteciyi işten çıkardı.

TGS'nin çağrısıyla Cumhuriyet önünde açıklama yapan gazeteciler "ekonomik gerekçeler" savını kabul etmediklerini belirterek "Cumhuriyet'i yönetme yetisine ve ilkelerine sahip olmayan Alev Coşkun, Işık Kansu, Adnan Arslan ve Osman Özer'i derhal İstifaya davet ediyoruz" dediler.

Gazeteciler adına açıklamayı işten çıkarılan isimlerden Cumhuriyet Yayın Koordinatörü Serkan Ozan okudu.

Gazetecilerin işten çıkarılmasını kara bir leke olarak tarifleyen Ozan, "Bu lekenin mimarları, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun, Cumhuriyet Vakfı Genel Sekreteri Işık Kansu ve atanmış şirket yönetim kurulu üyeleri Osman Özer ve Adnan Arslan'dır" dedi.

Cumhuriyet yönetiminin aldığı bu kararı tanımadıklarını söyleyen Ozan, yaşanan süreci şu sözlerle anlattı: "16 Kasım 2021 tarihinde yapılan Cumhuriyet Vakfı toplantısında, en az 15 kişinin işten çıkarılması, bununla ilgili Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya'nın öneri sunması kararlaştırılmıştır. Bu karar sonrası gerek Genel Yayın Yönetmeni Küçükkaya, gerek yazı işleri ekibi ve gerekse servis şefleri, çekincelerini dile getirmiş, hiç kimsenin işinden olmaması için yapıcı öneriler ve özverilerde bulunma kararı almıştır.

Ancak, çalışanın sesine kulak tıkayan, kendilerine sunulacak önerileri bile beklemeyen Alev Coşkun, Adnan Arslan ve Osman Özer'den oluşan şirket yönetim kurulu, Cumhuriyet ilkeleriyle uyuşmayan bir kararla sekiz çalışma arkadaşımızı Cumhuriyet'ten koparmıştır."

Bu kararla, Yürütme Kurulu ve Genel Yayın Yönetmenliği makamının iradesinin çiğnendiğini ifade eden Ozan, işten çıkarmalar için yönetimin sunduğu "ekonomik gerekçeler" savını kabul etmediklerini belirtti.

AYKUT KÜÇÜKKAYA: BİLGİM DIŞINDA

Cumhuriyet'te yaşanan işten çıkarmalara ilişkin gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya'dan açıklama geldi.

Küçükkaya, "Cumhuriyet’in Genel Yayın Yönetmeni olarak yıllardır birlikte çalışmaktan gurur duyduğum 8 çalışma arkadaşım bilgim ve onayım olmadan şirket yönetimi kararıyla işten çıkarılmıştır. Cumhuriyet emekçisiyim… Bu kararın geri alınması için yapılacak bütün mücadeleye omuz vereceğim…" dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kutalmış Türkeş: Demek ki Alparslan Türkeş'e düşmanlar!Önceki Haber

Kutalmış Türkeş: Demek ki Alparslan Türk...

TÜİK: Hizmet üretimi enflasyonu yüzde 34'e ulaştıSonraki Haber

TÜİK: Hizmet üretimi enflasyonu yüzde 34...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar