EnerjiSa
İstanbul
DOLAR31.0606
EURO33.6876
ALTIN2035.1

CKD: Kadına yönelik şiddet evrensel bir konudur

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CKD: Kadına yönelik şiddet evrensel bir konudur
Abone ol
Cumhuriyet Kadınları Derneği, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla bir basın bildirisi yayınlayarak 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un işleyişinde ortaya çıkan eksiklerinin tamamlanmasını istedi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla bir basın bildirisi yayınladı. CKD bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Kadınlara, yalnızca kadın oldukları için uygulanan ve kadının insan hakları ihlaline yol açan her türlü tutum ve davranış olarak tanımlanan kadına yönelik şiddet tüm dünyada mücadelesi verilen evrensel bir konudur. Birleşmiş Milletler kadına yönelik şiddete karşı ulusal ve uluslararası boyutta mücadele etmenin önemine atfen 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilan etmiştir.

Adı ve tanımındaki şiddet kavramından hareketle daha çok adli bir sorun olarak algılanan ve çözümleri ona göre düşünülen kadına yönelik şiddetle ilgili olarak Derneğimiz, konunun yalnız hukuksal yönüyle ele alınmasını büyük eksiklik ve hatta çözümsüzlük olarak görmektedir. Kadına yönelik şiddetin nedeni kadının aciz ve erkeğin kötü olması değildir. Tarihte, sınıflı topluma geçişte, kadının üretim ilişkilerinin dışında kalması iki cinsiyet arasındaki eşitliği bozmuş ve kadını mülkiyeti ele geçiren erkeğe tabi kılmıştır. Kadına yönelik şiddet, binlerce yılın bilinçlerimizde kökleştirdiği ve insanlık dışı olan kadın erkek eşitsizliğinin sonucudur. Kadına yönelik şiddet, kadın ve erkeğin toplum yaşamında tam olarak eşit bireyler haline gelmesiyle son bulacaktır.

 Kadına yönelik şiddet olgusunu daima bu bilimsel gerçeklik zemininde ele alan Derneğimiz kadın erkek eşitliğinin, kadının da erkekler kadar üretici güçlere dâhil olmasıyla mümkün olacağı gerçeğinden hareketle, faaliyetlerinde üreten kadın bakışını öne çıkarmaktadır. 8 Mart 2022’de, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü Üreten Kadın, Yükselen Türkiye sloganıyla kutlayan Derneğimiz en son yürüttüğü Üretimde ve İstihdamda Kadın Zirveleri çalışmasıyla, çok daha fazla kadının üretim ve istihdama yönlendirilmesinin araçlarını ortaya koymaya çalışmıştır.

Kadınlarımız üretim hayatına daha çok katılarak, toplumda varlığını kabul ettirerek, erkeğin yanında, erkekle eşit konuma ulaşarak şiddetin öznesi olmaktan kurtulacaktır.

Kadınlarımızı nitelikli eğitime ulaştırma ve üretime katma mücadelemiz ile kadına yönelik şiddet olgularının azaltılması ve kadınların şiddetten korunması mücadelesi birbirinden ayrılamaz. Kadınlarımızı şiddetten korumada en büyük güvencemiz 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanundur. On yıl önce yaşama geçirilen bu Kanun, işleyişte ortaya çıkan eksiklerinin tamamlanması, işlerliğinin artırılması yönünden sürekli gözden geçirilmelidir.

Derneğimiz 2021 yılının 1 Temmuz ve 25 Kasım tarihlerinde kamuoyuna açıkladığı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na sunduğu şekilde Derecesi ne olursa olsun şiddet uygulayan kişilerin, öfke kontrolü ve davranış değişikliği yönünden rehabilite olabilmeleri için psikososyal destek programlarına alınması zorunlu hale getirilmelidir, görüşünde ısrarcı olduğunu bir kez daha vurgular.

Saygılarımızla.

Cumhuriyet Kadınları Derneği

Genel Yönetim Kurulu adına

Genel Başkan

Prof. Dr. Tülin Oygür

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ukrayna ile Rusya arasında yeniden esir takası yapıldıÖnceki Haber

Ukrayna ile Rusya arasında yeniden esir...

Bu hafta 7 yeni film gösterime giriyorSonraki Haber

Bu hafta 7 yeni film gösterime giriyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar